مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت خبر داد

کشف 5 میدان نفتی و گازی مهم در کشور

کشف 5 میدان نفتی و گازی مهم در کشور

به گزارش سراج24،سید صالح هندی مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری از کشف 9 میدان گازی، 4 میدان نفتی و یک مخزن نفتی جدید در دولت یازدهم خبر داد، گفت: میزان نفت درجای این میادین 6.5 میلیارد بشکه و گاز درجای آنها 62.5 تریلیون فوت مکعب است.

وی با بیان این‌که برخی از میادین کشف شده کوچک بودند، اظهار کرد: از کل میادینی که کشف شد نام و اطلاعات پنج میدان مهم معرفی می‌شود که یکی از این میادین میدان گازی پازن نام دارد که در سال 1394 کشف شد و به نتیجه رسید. این میدان در جنوب استان فارس 170 کیلومتری جنوب شیراز، 65 کیلومتری شمال عسلویه و در شمال شهرستان جم قرار دارد. حجم درجای گاز این میدان 19.5 (TCF) تریلیون فوت مکعب  بوده و 436 میلیون بشکه میعانات گازی دارد.

وی ادامه داد: میدان گازی دیگر میدان گازی خارتنگ نام دارد که این میدان در استان بوشهر 120 کیلومتری شرق بوشهر، 60 کیلومتری شرق خورموج واقع شده که حفاری آن در سال 1392 به اتمام رسید. حجم درجای ذخیره گاز این میدان 16.4 TCF و میزان میعانات گازی آن 261 میلیون بشکه برآورد شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت با بیان این‌که نام میدان گازی جدید دیگر چارگ نام دارد در مورد اطلاعات این میدان توضیح داد: میدان گازی چارگ در استان هرمزگان 220 کیلومتری برق بندرعباس، 80 کیلومتری بندر لنگه و در شمال بندر چارگ قرار دارد. این میدان در اواخر سال 1393 حفاری شد و در اوایل سال 1395 حفاری آن به اتمام رسید. حجم درجای ذخیره گاز این میدان 17.4 TCF و میعانات گازی آن 174 میلیون بشکه برآورد شده است.

صالح هندی در مورد میدان‌های جدید نفتی، اظهار کرد: یکی از میادین نفتی جدید یادمان نام دارد که جزو میادین مرزی است اما مشترک نیست و در دشت آبادان قرار دارد. این میدان یک تله چینه‌ای است که در 65 کیلومتری غرب اهواز، 22 کیلومتری جنوب غرب هویزه و در دشت آبادان واقع شده است. این میدان 8.2 میلیارد بشکه نفت درجا دارد.

وی ادامه داد: میدان نفتی دیگر میدان نفتی سپهر نام دارد که این میدان هم در دشت آبادان واقع شده و در 65 کیلومتری اهواز، 36 کیلومتری غرب هویزه قرار گرفته است. این میدان در سال 1394 کشف شد و جزو تله‌های چینه‌ای است. مجموع نفت درجای این میدان 2.191 میلیارد بشکه برآورد شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در ادامه با تاکید بر این‌که فعالیت اکتشاف یک فعالیت درازمدت است، توضیح داد: از زمانی که یک نقطه برای اکتشاف مشخص می‌شود تا انجام لرزه‌نگاری و دیگر اقدامات حدود هفت سال زمان لازم است بنابراین ارائه‌ی عملکرد اکتشاف به صورت سالیانه معنی ندارد.

هندی با بیان این‌که ضریب موفقیت اکتشاف در دنیا به دو روش معمول محاسبه می‌شود، افزود: یکی از این روش‌ها این است که ضریب موفقیت اکتشاف براساس تعداد چاه‌های موفق نسبت به تعداد چاه‌هایی که حفر شده محاسبه می‌شود. در دنیا با وجود این‌که تکنولوژی پیشرفت کرده ضریب موفقیت اکتشاف 30 درصد است. به عبارت دیگر از هر سه چاه یک چاه به هدف می‌رسد البته این به آن معنا نیست که مخزن کشف شده اقتصادی است.

وی با بیان این‌که ضریب موفقیت اکتشاف در ایران حدود 60 درصد است، ادامه داد: به عبارت دیگر از هر سه چاه، دو چاه به نتیجه رسیده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت با اشاره به روش دیگر محاسبه موفقیت ضریب اکتشاف، گفت: پارامتر دیگری وجود دارد که قانون‌گذار برعهده ما گذاشته است. این پارامتر ضریب جایگزینی نام دارد و به این صورت است که زمانی که اکتشاف انجام می‌شود این میزان نفت و گاز تولید می‌شود و اکتشاف چقدر توانسته آن عدد را جایگزین کند. در واقع این روش نفت و گاز قابل استحصال مهم است نه نفت و گاز درجا. در برنامه پنج‌ ساله پنجم اکتشاف موفق شد 80 درصد نفتی که تولید شده را جایگزین کند.

هندی با بیان این‌که این رقم در گاز وضع بهتری دارد، اظهار کرد: اکتشاف 190 درصد گازی که تولید شده را جایگزین کرد در واقع توانست بیشتر از میزانی که گاز تولید شده، گاز اضافه کند. همچنین در آینده شانس اکتشاف گاز بیشتر از نفت است، اما سایز میادینی که در سال‌های اخیر کشف شده نشان می‌دهد باید با میادین بزرگی مانند آزادگان و یادآوران خداحافظی کنیم.

وی با بیان این‌که کشف میادین و مخازن جدید سه حالت دارد، گفت: در فرآیند اکتشاف یا یک میدان جدید کشف می‌شود یا یک مخزن جدید در میادین قبلی کشف می‌شود و یا یک چاه تحدیدی زده می‌شود که به معنی محدود کردن و تعیین حدود میادین است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت از کشف 11 میدان گازی و 10 میدان نفتی در برنامه پنج ساله پنجم خبر داد و  اظهار کرد: علاوه بر این میدان‌ها دو مخزن گازی و دو مخزن نفتی جدید نیز کشف شده است. همچنین در مورد چهار میدان نفتی که قبلا کشف شده بودند باید گفت با حفر چاه‌های تحدیدی، افزایش حجم نفت و میعانات تجمیعی 30 میلیارد بشکه درجا و 4.7 میلیارد بشکه قابل استحصال، همچنین 128 TCF گاز درجا و 83.8 گاز قابل استحصال کشف شد. به‌طور کلی مجموع کشفیات حفر 37 حلقه چاه اکتشافی و تحدیدی بوده است.

هندی در ادامه با اشاره به بلوک‌های اکتشافی، افزود: به‌طور کلی قرارداد 14 بلوک اکتشافی بسته شد که قرارداد 11 بلوک به پایان رسید و قرارداد سه بلوک نیمه‌تمام مانده است. در این راستا کشور توانست 1.2 میلیارد دلار سرمایه جذب کند. از 11 قرارداد بسته شده برخی از قراردادها موفق نبودند. البته از آنجایی که این بلوک‌ها با ریسک سرمایه‌گذار انجام شد برای ما موفق بود. مجموع کشفیات گاز از طریق این بلوک‌ها 16.6 TCF است.

وی از انجام مطالعات با دانشگاه‌های برتر دنیا خبر داد و گفت: برخی از دانشگاه‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که با هزینه خود مطالعات را انجام می‌دهند. به‌طور کلی دراین زمینه چهار مطالعه مشترک با شرکت‌ها و دانشگاه‌های معتبر جهانی انجام شده است که این چهار مطالعه شامل OMV اتریش، لوک اویل روسیه، دانشگاه بارسلونای اسپانیا با همکاری یک شرکت معتبر اسپانیایی و دانشگاه نابل ایتالیا با یکی از شرکت‌های معتبر نفت و گاز ایتالیا می‌شود.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت، تصریح کرد: قرار است در برنامه پنج ساله ششم، 6 دکل خشکی و 4 دکل دریایی اضافه شود. همچنین 35 حلقه چاه خشکی و پنج حلقه چاه دریایی در خلیج فارس حفاری خواهد شد.

هندی در ادامه با بیان این‌که براساس سیاست‌های وزیر نفت محل و نوع کشف برحجم کشف اولویت یافته‌ است، گفت: براین اساس مدیریت اکتشاف حوزه‌های رسوبی در کشور را اولویت‌بندی کرد. در حال حاضر پنج طرح اولویت‌دار برای اکتشاف تعریف شده است.

وی ادامه داد: طرح خلیج فارس برای کشف نفت، طرح اکتشافی دشت آبادان، طرح دزفول شمالی، طرح دزفول جنوبی و حوزه رسوبی کپه‌داغ برای کشف گاز طرح‌های اولویت‌دار اکتشاف هستند.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در ادامه در مورد وظایف اکتشاف در برنامه پنج ساله ششم، تصریح کرد: اکتشاف متعهد شده در برنامه پنج ساله ششم 30 میلیارد بشکه نفت درجا و 70 TCF گاز درجا کشف کند.

هندی بیان کرد: همچنین علاوه بر حفر چاه‌هایی که توسط اکتشاف انجام می‌شود در قالب الگوی قراردادهای جدید بلوک‌هایی تعریف شده که در نقاط مختلف کشور وجود دارد و توسعه آنها ریسک بالایی دارد.

وی ادامه داد: در این راستا مطالعه بلوک دانان با پتروویتنام، بلوک دیر با ادیسون و بلوک موغام با کروواسی انجام شده است که مذاکره شرکت‌های پترو ویتنام و ادیسون در حال انجام است و از سفارت کروواسی تماس گرفته‌اند که 30 بهمن‌ماه برای مذاکره وارد کشور می‌شوند.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت از برگزاری مناقصه برای 14 بلوک اکتشافی که به تصویب رسیده‌اند خبر داد و گفت: قرار است پروژه‌هایی که صرفا توسعه‌ و تولیدی هستند (E&P) به مناقصه بروند که در این راستا با وزیر صحبت شده تا این مناقصه‌ها توسط اکتشاف انجام شود.

هندی ادامه داد: قرار است این مناقصه‌ها توسط اکتشاف و در قالب قراردادهای قبلی یعنی بیع متقابل انجام شود.

وی با بیان این‌که فرآیند معرفی بلوک‌ها انجام شده و مناقصات برگزار خواهد شد، اظهار کرد: همچنین دو مطالعه به مطالعات قدیمی اضافه و نهایی شده است. یکی از این مطالعات مطالعه با شرکت پتروناس مالزی و دیگری یک شرکت اروپایی است که درخواست کرده تا زمانی که قرارداد نهایی نشده نام آن اعلام نشود.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در مورد رویکرد جدید در مدیریت اکتشاف، بیان کرد: اکتشاف تاکنون به دنبال ساختارهای نفتی بوده اما از این به بعد به دنبال تله‌های چینی است. ما قصد داریم به دنبال میادین و مخازنی که کنار گنبدهای نمکی قرار دارند برویم و دو تا از مطالعات مشترک در مورد این موضوع است.

هندی از متنوع شدن تامین منابع مالی در اکتشاف خبر داد و افزود: یکی از این روش‌ها استفاده از بلوک‌ها و روشی دیگر اتخاذ روشی است که به آن پرداخت تاخیری گفته می‌شود. در این روش شرکت‌هایی حاضر شدند برای ما کار انجام دهند اما هزینه آن را برای مثال سه سال بعد تحویل بگیرند. در حال حاضر سه پروژه لرزه‌نگاری بزرگ در قالب این موضوع تعریف شده است.

وی در ادامه با بیان این‌که یکی از اولویت‌های مدیریت اکتشاف شیل است، توضیح داد: با توجه به این‌که تولید از این میادین پرهزینه است فعلا فقط شناسایی آنها انجام می‌شود. فاز یک هیدرات گازی در عمان تمام شد و در حال انعقاد قرارداد فاز دوم آن هستیم. همچنین با توجه به حجم هیدرات گازی در دریای عمان سعی می‌کنیم وزارت نفت را راضی کنیم تا اجازه حفر چاه در عمان را بدهند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

بورس انرژی میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه میعانات گازی می‌شود

معادن مس جهان طی سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲.۳ درصد افزایش یافت

آزادسازی پهنه رزن و دولومیت با مساحت ۳ هزار و ۴۱۰ کیلومترمربع

0 نظر

ارسال نظر

capcha