«سراج 24» گزارش می‌دهد

سلام دوباره شهید ابراهیم هادی به بازار کتاب/«سلام بر ابراهیم 2» چه حرف‌های جدیدی دارد؟/چه عواملی خاطرات شهید هادی را پر فروش کرده است؟+فیلم اذان معروف ابراهیم هادی

سلام دوباره شهید ابراهیم هادی به بازار کتاب/«سلام بر ابراهیم 2» چه حرف‌های جدیدی دارد؟/چه عواملی خاطرات شهید هادی را پر فروش کرده است؟+فیلم اذان معروف ابراهیم هادی

گروه فرهنگی سراج24: «سلام بر ابراهیم» کتابی است درباره خاطرات و زندگی شهید ابراهیم هادی که شامل 69 خاطره از این شهید است. این کتاب حاصل بیش از پنجاه مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است. شهید هادی در اول اردیبهشت سال ۳۶ متولد شد و پس از بیست و هفت سال زندگی در عملیات والفجر مقدمّاتی در منطقه فکه، بیست و دوم بهمن سال ۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل شد.

او همانطور که از خداوند می‌خواست، پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند و هیچوقت تفحص نشد. حالا در بهشت زهرای تهران و بالای مزار یک شهید گمنام، یادمانی برای شهید هادی ساخته شده است که عده‌ای به اشتباه فکر می‌کنند این مزار ابراهیم هادی است.

«سلام بر ابراهیم» تاکنون 99 بار و در مجموع با شمارگان 500هزار نسخه تجدید چاپ شده است. چند هفته قبل مسئولان گروه فرهنگی شهید هادی از یک اتفاق جدید خبر دادند و گفتند که امسال و در سالگرد شهادت شهید هادی، اولین چاپ از جلد دوم کتاب نیز رونمایی خواهد شد.

بالاخره این اتفاق افتاد و امروز «سلام بر ابراهیم2» در مراکز پخش و فروش کتاب قابل دسترس است. این خبر خوشی برای دوست‌داران کتاب‌های دفاع مقدس و مخصوصا شهید هادی است که سال‌ها همان 69 خاطره را بارها خوانده و از حفظ شده‌اند. خاطرات جدید همرزمان و دوستان شهید در جلد دوم «سلام بر ابراهیم» رونمایی شده است. شهید هادی بواسطه اخلاق پهلوانی و منش ایمانی‌اش، مریدان بسیاری میان جوانان کشورمان پیدا کرده است. 

این کتاب بازتاب‌های گسترده بین المللی هم داشته و تاکنون به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ژاپنی و ... ترجمه شده است. «سلام بر ابراهیم» پس از 99 بار تجدید چاپ توانست آمار فروش حیرت انگیزی را در میان آثار مکتوب دفاع مقدس کسب کند. این کتاب توجه بسیاری از جوانان را به خودش جلب کرد و آنها را شیفته منش پهلوانی شهید هادی ساخته بود.  

ادبیات دفاع مقدس یکی از پرمخاطب‌ترین آثاری است که توسط ناشران به آن توجه شده و منتشر می‌شود. امروز این ادبیات با سالهای گذشته وضعیت متفاوتی دارد. ذائقه مخاطب هرچقدر هم که عوض شده باشد اما بازهم از خواندن خاطرات اسارت و جبهه و شهادت سیر نمی‌شود. اینها بخشی از تاریخ ایران است. همه این خاطرات، حرف ها و حدیث‌ها بخشی از سرمایه فرهنگی کشور است. یک کتاب کوچک از زندگی واتفاقات خوب و بدِ یک شهید بسیجی خوانده می‌شود و به آن توجه می‌شود چون درباره تاریخی است که ملت ما آن را با خاطرات خوب و بدش سپری کرده است.

خاطراتی که هنوز هم ادامه دارد و آرمان‌هایی که همچنان در راس مطالبات جوانان انقلابی است. شهدا همچنان در کوچه پس کوچه های شهر حضور دارند و تشییع می‌شوند. جنگ تمام شده است اما راه جهاد همچنان باز است. چند هفته قبل حجت الاسلام شهیدی رئیس بیناد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد که تاکنون بیشتر از هزار مستشار ایرانی در جریان دفاع از حرم حضرت عقیله بنی هاشم زینب کبری (سلام الله علیها) بشهادت رسیده‌اند.

«گلعلی بابایی» یکی از رزمندگان دفاع مقدس که امروز بسیاری از کتاب‌های دفاع مقدس را روایت‌گردی و نوشته است. او در سال گذشته همراه برخی فرماندهان به دیدار رهبر انقلاب می‌رود و سفارش‌های ایشان درباره ادبیات دفاع مقدس را می‌شنود. گلعلی بابایی برای اولین بار نقل قولی را از رهبر انقلاب درباره «سلام بر ابراهیم» منتشر کرد: «ایشان[آیت‌الله خامنه‌ای] تأکید داشتند که شهدایی که برای نگارش زندگی‌شان انتخاب می‌شوند، شهدایی باشند که شخصیت آنها به قول معروف کاریزما داشته باشد. ایشان در ادامه مثال زدند و فرمودند که اخیراً کتابی درباره شهید ابراهیم هادی خوانده‌اند، با وجود اینکه مطالعه آن را به اتمام رسانده‌اند، اما هنوز کتاب را کنار نگذاشته‌اند. ایشان با طرح این مثال، بیشتر بر دقت در انتخاب شخصیت‌های این کتاب‌ها تأکید داشتند که هم بتوان درباره آنها زندگی‌نامه نوشت و هم داستان و رمان.»

اخبار مرتبط

فروش یک میلیون و ۲۸۰ هزار نسخه‌ای کتاب زندگی شهید ابراهیم هادی

دوست دارم نقش شهید «ابراهیم هادی» را بازی کنم

سه کتاب دفاع مقدس در زنجان رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha