مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری:

کاهش 67.7 درصدی قدرت خرید بازنشستگان/ میانگین حقوق بازنشستگان یک میلیون و 450 هزار تومان است

کاهش 67.7 درصدی قدرت خرید بازنشستگان/ میانگین حقوق بازنشستگان یک میلیون و 450 هزار تومان است

به گزارش سراج24،محمود اسلامیان در حاشیه همایش نقش‌آفرینی صندوق‌های بازنشستگی و توسعه بیمه که با موضوع واگذاری سهام بیمه ملت به بازنشستگان برگزار شد، گفت: بازنشستگان قشر فرهنگی هستند که امیدواریم مشکلاتی که از ابتدا برایشان ایجاد شده به تدریج مرتفع شود.

وی ادامه داد: ما برای بهبود وضعیت آنها دو برنامه داشته‌ایم که ترمیم حقوق آنها و در برنامه ششم توسعه تدابیری برای آن اندیشیده شده است اما در کنار ‌آ‌ن وظیفه‌های دیگری داریم، اعطای وام‌های قرض‌الحسنه و واگذاری سهام نمونه‌ای از آن است. این سهام ریسک پایینی دارد و مالک اصلی بازنشستگان هستند و برای ترمیم شدن آنها پیش‌بینی کرده‌ایم بخشی از سهام بیمه ملت به آنها واگذار شود. 

اسلامیان گفت: در ابتدا صد هزار بازنشسته برای دریافت سهام ثبت‌نام کردند اما در گام بعدی با استقبال بیشتر آنها 130 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند. ارزش سهام 7 میلیارد ریال است که به هر یک 3500 سهم می‌رسد. 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، گفت: اقساط این سهام 36 ماهه است و از امروز که سهام به اسم آنها می‌شود سود هر سال آن را می‌توانند وصول کنیم اما تا سه سال که اقساط آن را می‌پردازند اجازه نقل و انتقال ندارند. 

وی با اشاره به اینکه پرداخت سهام به صورت قرض‌الحسنه است، گفت: به عنوان هدیه به این 130 هزار بازنشسته‌ای که برای سهام بیمه ملت ثبت‌نام کرده‌اند بیمه آتش‌سوزی منازل تا سقف چند میلیون تومان و به مدت یک سال اعطا می‌شود. 

اسلامیان در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با ترمیم حقوق بازنشستگان، گفت: دو اتفاق در این حیث افتاده است تورم بالا وجود داشته اما افزایش حقوق متناسب نبوده در نتیجه کاهش قدرت خرید به بازنشستگان داده‌اند. البته در این سه سال که تورم کمتر شده توانسته‌ایم تا قدری افزایش حقوق را به طور متناسب داشته باشیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: برای جبران این وضعیت سال گذشته ردیفی معادل 6 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد که کف حقوق این افراد از 750 به 900 هزار تومان افزایش یافت. 

وی ادامه داد: برای سال آینده نیز 10 هزار میلیارد ریال لحاظ شده و امیدواریم با اختصاص این رقم و حمایت ارتقای بیشتر آن بتوانیم ترمیم حقوق بیشتری داشته باشیم چرا که اکنون بازنشستگان شرایط بدی دارند و میانگین حقوق پرداختی آنها یک میلیون و 450 هزار تومان است. 

اسلامیان تصریح کرد: قرار است در برنامه ششم توسعه طی 5 سال تبعیضی که در حقوق بازنشستگان است برطرف شود چرا که افزایش حقوق بازنشستگان و شاغلین متناسب نبوده است و امیدواریم با اعتبار در نظر گرفته شده متوسط میزان حقوق ‌آنها افزایش یابد. 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: تعداد بازنشستگان صندوق یک میلیون و 290 هزار نفر و تعداد شاغلین یک میلیون و 50 هزار نفر است. 

وی گفت: در یک دوره‌ای تورم 35 درصد شده بود و باید حقوق نیز 35 درصد افزایش می‌یافت اما فقط 10 درصد افزایش یافت در نتیجه 25 درصد قدرت خرید بازنشستگان را پایین آورد و به دلیل سیاست‌های غلط اقتصادی طی یک دوره قدرت خرید ظرف چند سال 67.7 درصد کاهش یافت. 

اسلامیان گفت: البته در سه سال گذشته این روند کنترل شده و به گونه‌ای جلوی آن گرفته شده اما باید فکری به حال آن کنیم چرا که بار مالی کاهش قدرت خرید 35 هزار میلیارد تومان است که دولت سعی در جبران آن دارد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان در سال98

افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۸ مشخص شد/ ۱۳ درصد + ۲۶۱ هزار تومان

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی به کجا رسید؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha