انتشار نامه مهاجرین افغانستانی در آستانه جشن پیروزی انقلاب

نگاه کریمانه مقام معظم رهبری به افغانستانی‌ها، دروازه گشایش درهای امید است

نگاه کریمانه مقام معظم رهبری به افغانستانی‌ها، دروازه گشایش درهای امید است

به گزارش سراج24،  امسال و با کوشش مقامات دو کشور ایران و عراق، مهاجرین افغانستانی مقیم ایران برای نخستینم‌بار به صورت قانونی عازم زیارت اربعین حسینی شدند. گزاف نیست اگر بگوییم اعزام قانونی به سرزمین عتبات عالیات به آرزویی برای مهاجرین افغانستانی مقیم ایران تبدیل شده بود و اما اکنون این مردم قدرشناس با هدف تشکر از همه عوامل و دست‌اندرکاران تسهیل در این امر با انتشار نامه‌ای بار دیگر نشان دادند

متن کامل این نامه را در زیر مطالعه می‌کنید: 

بسمه‌تعالی
چند صباحی است که نسیم خوش همدلی وزیدن گرفته و اتفاقات مبارک و خجسته‌ای را برای مهاجرین دلخسته افغانستانی رقم زده است. مهاجرینی خسته از جور زمانه و فراز و نشیب‌های هجرت و غربت، تکیه‌گاه امنی را می‌طلبند که در همین حال و هوا  نوایی در گوش طنین‌افکن شد: «اندکی صبر سحر نزدیک است» و نوید روزهای خوش آینده را داد.

نگاه کریمانه و پدرانه مقام معظم رهبری (دامت برکاته) به افغانستانی‌ها و دستور مستقیم معظم له در احیای عزت و کرامت انسانی و همزمان تکریم و هویت‌بخشی به مهاجرین افغانستانی، فتح بابی برای گشایش درهای امید و رحمت گردیده است.

در این میان وجود انسان‌های دلسوز و ارزشمند اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور نقش چشمگیر و شایانی داشته است.ایشان چون سربازی مطیع اوامر رهبری بوده‌اند و زمینه‌ساز اتفاقات مبارکی در سال اخیر گردیده‌اند.

به اجمال نگاهی به مهمترین رویدادهای حوزه مهاجرین به همت این بزرگواران در سال 95 می‌اندازیم:

1- اجرایی شدن دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ثبت‌نام کودکان افغانستانی فاقد مدارک اقامتی در مدارس دولتی ایران

2- طرح موفق بیمه سلامت با مشارکت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان

3- تخصیص دفاتر ثابت به شورای هماهنگی هیات مذهبی و دارالقرآن‌های استان تهران

4- حمایت معنوی و فکری از برنامه موفق و پرمخاطب «وطندار» اولین برنامه تخصصی تلویزیونی در حوزه مهاجرین

5- شناسایی و ساماندهی اقشار آسیب‌پذیر در میان مهاجرین افغانستانی

6- شناسایی مهاجرین فاقد مدارک اقامتی در ایران

7- ایجاد صندوق قرض‌الحسنه محمد امین (ص) و تأمین اعتبار آن

8- استقرار تیم متخصص متشکل ازپزشکان و روانشناسان برای مشاوره و ویزیت رایگان در اردوگاه‌های مهاجرین استان تهران

9- تلاش در جهت تحقق آرزوی دیرینه مهاجرین افغانستانی و اجرایی شدن اعزام قانونی آن‌ها به کشور عراق جهت زیارت اربعین حسینی که رنگ و بویی عاشورایی بر روح جامعه مهاجر بخشید.

کشور ایران سابقه بیش از سه دهه پذیرایی کریمانه از جمعیت میلیونی مهاجرین افغانستانی در تمامی تنگناهای تاریخی دشوار که پیموده‌ را دارد. در گذر از روزهای تلخ و شیرین و زیست مشترک چند دهه مردمان دو کشور در کنار یکدیگر، دو ملت غیور و با پیشینه تاریخی مشترک را به سمت همپذیری و همدلی سوق داده است. به راستی این دو ملت همانند تار وپودی در هم تنیده‌اند و جدایی این دو امکان‌پذیر نیست و محصول آن جغرافیای جهان اسلام و ظهور نسل نوین فرزندان خمینی کبیر (ره)، جوانان غیور مکتبی است که در عرصه‌های مختلف علی اکبرگونه جهاد کرده و حماسه خلق می‌کنند.

اربعین امسال برای مهاجرین افغانستانی رنگ و بوی دیگری داشت. تحقق شیرین  رؤیای سفر قانونی و بدون دغدغه مسلمین مخلص افغانستانی به کعبه آمال دلهایشان کربلای معلی، اربعینی تاریخی را رقم زد. شورای هماهنگی هیأت‌های مذهبی مهاجرین افغانستانی استان تهران در آستانه سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ضمن تبریک این اعیاد خجسته بر خود واجب و لازم می‌داند به پاس تمامی این خدمات ارزنده از نگاه مهرمند پدر معنوی مهاجرین افغانستانی مقام معظم رهبری و مسئول دلسوز و خدوم مدیریت محترم اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور جناب آقای محمدی‌فر، معاونت فرهنگی - پژوهشی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور جناب آقای حجت‌الاسلام‌والمسلمین صالحی، مدیر کل سابق اداره اتباع و مهاجرین خارجی و معاون امنیتی استانداری تهران جناب آقای همدانی، معاونت محترم اداره اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران سرکار خانم دکتر قدیمی، ریاست محترم اداره گذرنامه و مهاجرت جناب سرهنگ صمدی و پرسنل تحت امرشان تشکر و قدردانی نموده و توفیقات روزافزون این عزیزان را از درگاه خداوندگار مهربان مسئلت داریم. امید است با نگاه پرمهرتان زمینه اعزام کاروان‌های زیارتی عتبات عالیات ویژه مهاجرین افغانستانی در تمامی طول سال نیز فراهم گردد.

و من‌الله التوفیق . . .

شورای هماهنگی هیأت‌های مذهبی مهاجرین افغانستانی استان تهران
بهمن ماه 1395

اخبار مرتبط

کارمند زن سازمان ملل در کابل ربوده شد

واکنش افغانستان به نگرانی روسیه

داعش کودکان افغان را کجا آموزش می‌دهد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha