یک تولیدکننده لوازم خانگی مطرح کرد

رکود شب عید بازار لوازم خانگی شدید‌تر از سال قبل/ گره کور بازگشت عوارض گمرکی

رکود شب عید بازار لوازم خانگی شدید‌تر از سال قبل/ گره کور بازگشت عوارض گمرکی

به گزارش سراج24،افزوده از کارخانه‌های تولید لوازم خانگی گفت: برای واردات برخی قطعات مورد نیاز باید حقوق و عوارض گمرکی پرداخت کنیم و این در حالی است که محصول تولید شده با قطعات وارداتی را صادر می‌کنیم اما نمی‌توانیم حقوق و عوارض پرداختی را دوباره به تولید برگردانیم.

این مدیر کارخانه پاکشوما توضیح داد: طبق قانون باید حقوق و عوارض پرداخت شده، پس از صادرات کالا به تولیدکننده بازگردانده شود اما با توجه به اینکه این عوارض به یک نهاد پرداخت می‌شود ولی باید از نهادی دیگر دریافت شود، این اقدام به سختی قابل انجام است و بسیاری از تولیدکنندگان قید دریافت آن را می‌زنند.

به گزارش فارس، سعید یوسف‌زاده تولیدکننده صنایع غذایی نیز در حاشیه بازدید خبرنگاران با انتقاد از رویه صندوق توسعه ملی در پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان بیان داشت: برای دریافت یک وام 60 میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی از ما 300 هزار دلار حق کارشناسی مطالبه شده است و به گفته مسئولان صندوق توسعه ملی باید 0.5 درصد مبلغ وام را به صورت دلاری به این صندوق پرداخت کنیم.

وی توضیح داد: این مبلغ را در حالی باید پرداخت کنیم که بابت کارشناسی 350 میلیون تومان به بانک پرداخت کرده‌ایم  علاوه بر این 300 تا 400 میلیون تومان نیز حق کارشناسی به شرکت‌ها پرداخته‌ایم. 

به گفته یوسف‌زاده بابت قرارداد دریافت این وام نیز 970 میلیون تومان هزینه محضری دریافت می‌شود که در مجموع هزینه دریافت تسهیلات را برای تولیدکنندگان افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه برای حل این مشکل نامه‌ای به جهانگیری معاون رئیس جمهور داده‌ایم، گفت: در چنین شرایطی شرکت‌های کوچک نمی‌توانند تبلیغات و بازاریابی مناسبی برای صادرات داشته باشند و دولت باید از کارخانه‌ها حمایت کند.

رئیس هیأت مدیره گروه صنعتی لینا با بیان اینکه 15 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌ایم، گفت: 10 میلیارد و 900 میلیون تومان از این رقم را بابت تبلیغات به صداوسیما پرداخت می‌کنیم که هزینه تبلیغات فشار زیادی را به تولیدکنندگان وارد می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌های تولید اسنک از رنگ شیمیایی به جای رنگ طبیعی استفاده می‌کنند، گفت: ما از رنگ طبیعی برای تولیدات‌مان استفاده می‌کنیم هرچند قیمت آن بیش از 15 برابر قیمت رنگ مصنوعی است.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در اثر تحریم‌ها افزود: این اتفاق باعث شد برخی تولیدکنندگان داخلی به سمت تولید ماشین‌آلات در کشور حرکت کنند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

دخل و خرج مردم یکسان نیست و حذف صفر از پول ملی تاثیری نخواهد گذاشت/ حمایت از تولیدکنندگان راهکار برون‌رفت از این شرایط است

امکان ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز برای مواد اولیه فراهم شد

بازار مسکن در سال ۹۷؛ رکود تورمی جای رونق تورمی را گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha