بازی وزارت اقتصاد با ارقام «رشد» برای لاپوشانی حقیقت

بازی وزارت اقتصاد با ارقام «رشد» برای لاپوشانی حقیقت

به گزارش سراج24،در پی اعلام جزئیات ارقام رشد اقتصادی توسط معاون اقتصادی وزیر اقتصاد که متفاوت از ارقام بانک مرکزی و مرکز آمار ایران بود، گزارشی با عنوان «همه آمارهای غلط معاون وزیر اقتصاد/ منبع آمارها کجاست؟» در 13 بهمن ماه منتشر شد.

اما روابط عمومی وزارت اقتصاد روز 14 بهمن ماه با تاکید بر اینکه آمار ارایه شده توسط معاون اقتصادی دقیق و مستند است، اعلام کرد: «آمارهای رشد زیر بخش فعالیت های اقتصادی اعلام شده توسط معاون امور اقتصادی به قیمت های جاری بوده است، این موضوع در خلال کنفرانس مطبوعاتی نیز چندین بار مطرح گردیده بود. جهت افزایش اطلاعات نگارنده معروض می‌دارد؛ چنانچه آمارهای اعلامی به قیمت ثابت باشد، سال پایه باید بصورت مشخص ذکر گردد.»

 بسیار جای تعجب دارد که معاون اقتصادی وزیر اقتصاد به جای آنکه نرخ‌های رشد را براساس قیمت‌های ثابت اعلام کند، براساس قیمت‌های جاری اعلام کرده است، زیرا این ارقام به دلیل تاثیر تورم در آن مبنا قرار نمی‌گیرد.

به عنوان مثال اگر رشد بخش کشاورزی 5 درصد و تورم آن بخش 10 درصد باشد، رشد این بخش به قیمت جاری 15 درصد خواهد بود. به عبارت دیگر رشد اقتصادی به قیمت جاری، رشد واقعی اقتصاد به علاوه تورم است. بنابراین اعلام نرخ رشد به این شکل غیرمنطقی، غیرکارشناسی و مخدوش است.

وقتی تاکنون سابقه نداشته یک مسئول اقتصادی یا یک کارشناس اقتصادی و یا یک مقاله علمی نرخ‌های رشد را براساس قیمت‌های جاری ارزیابی کرده باشد، تنها یک دلیل برای بیان نرخ‌های رشد در نشست خبری معاون اقتصادی وزیر اقتصاد باقی نمی‌ماند و آن چیزی نیست جز «بازی با ارقام رشد اقتصادی برای روشن نشدن حقیقت رشد اقتصادی 6 ماهه اول امسال.»

شاید بد نباشد به روابط عمومی وزارت اقتصاد این مساله گوش‌زد شود که نگارنده گزارش قبلی فارس، تحصیلات خود را در رشته اقتصاد گذرانده و با مفاهیم اقتصادی و ارقام به خوبی آشنا است.

در توضیحات روابط عمومی وزارت اقتصاد نوشته شده در نشست خبری چندین بار مطرح شده که نرخ‌های اعلام شده براساس قیمت‌های جاری است.

 در نشست خبری روز سه شنبه نرخ‌ رشد اقتصادی بخش‌های مختلف به قیمت جاری گفته شد تا همه رسانه‌ها در گزارش خود ننویسند نرخ رشد اقتصادی (براساس آمار بانک مرکزی) بدون احتساب نفت فقط 0.9 درصد، رشد بخش نفت 61.3 درصد، رشد بخش معدن منفی 7.3 درصد و خدمات فقط یک درصد بوده است.

اگر این آمارها گفته می‌شد دیگر امکان افتخار کردن به رشد 7.4 درصدی در 6 ماهه اول امسال وجود نداشت و بوی نفت همه فضای نشست را پر می‌کرد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

نگاه مثبت رهبر انقلاب به تولید در اقتصاد به رشد اقتصادی کشور کمک و مشکلات کنونی را برطرف خواهد کرد

رشد ١٤,١ درصد شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت، در زمستان ١٣٩٧

موقعیت ژئوپلتیک و ژئو استراتژیک ایران برای تامین امنیت جاده ابریشم بی نظیر است

0 نظر

ارسال نظر

capcha