سازمان ملل: بازگشت آمریکا به استفاده از شکنجه «فاجعه‌بار» است

سازمان ملل: بازگشت آمریکا به استفاده از شکنجه «فاجعه‌بار» است

به گزارش سراج24،کارشناس برجسته سازمان ملل در امور شکنجه روز دوشنبه (دیروز) به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داد که تأیید تکنیک‌های شکنجه همچون غرق مصنوعی و دیگر روش‌های شکنجه غیرقانونی است و پیامدهای فاجعه‌بار جهانی را به همراه خواهد داشت.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد، ترامپ به طور مداوم اعلام کرده است که از استفاده از شکنجه در بازجویی‌ها حمایت می‌کند و چندی پیش در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز اعلام کرد که برخلاف میل‌ باطنی‌اش، در مقابل مخالفت‌های «جیمز متیس» رئیس پنتاگون با شکنجه سر تعظیم فرود می‌آورد و توصیه‌های او را به کار می‌گیرد.

«نیلس ملزر» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌«اگر دولت جدید (آمریکا) بخواهد استفاده از شکنجه را از سربگیرد... پیامدهای آن در سراسر جهان فاجعه‌بار خواهد بود».

این بیانیه ادامه می‌دهد: «اگر ترامپ به تمام آنچه که وعده داده بود، عمل کند، کشورهای بیشتری احتمالاً پیرو وی خواهند بود و تکنیک شکنجه را مورد استفاده قرار می‌دهند و این یک رسوایی نهایی برای تمامی بشریت است».

ملزر ادامه داد که برای گفت‌وگوی سازنده با ترامپ آمادگی دارد اما از او خواست که متدهای خشن بازجویی که بیش از آنکه با تمدن ارتباط داشته باشد با بربریت ارتباط دارد را از سرنگیرد.

این مقام سازمان ملل تصریح کرد که شکنجه یک تکنیک بازجویی است که به طور مداوم به اعترافات جعلی و غیرمعتبر و یا اطلاعات گمراه‌کننده و اشتباه منجر می‌شود.

وی همچنین تأکید کرد که شکنجه نه قانونی است و نه از نظر اخلاقی و وجدانی پذیرفته شده است و هشدار داد: «اگر به دنبال مزیت‌های نظامی در جنگ هستید، می‌توانید استدلال کنید که سلاح‌های شیمیایی کارساز است یا تروریسم کارساز است».

ملزر تأکید کرد که طبق قوانین بین المللی، منع استفاده از شکنجه قطعی است و توضیح داد که استفاده از شکنجه در قالب درگیری‌های مسلحانه معادل جرایم جنگی است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha