توافق ترکیه و انگلیس برای همکاری‌های امنیتی در منطقه

توافق ترکیه و انگلیس برای همکاری‌های امنیتی در منطقه

به گزارش سراج24،سفر «ترزا می» نخست وزیر انگلیس به ترکیه و دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور و «بینالی ایلدیریم» نخست وزیر این کشور از نظر تحلیلگران نشان دهنده تمایل لندن و آنکارا برای آغاز اقدامات جدید و فراگیر در راستای همکاری‌های مشترک بیشتر در خاورمیانه باشد.

در نشست خبری مشترک این دو در روز شنبه، اردوغان از میل خود برای هماهنگی با خانم می بر سر مفاهیم جدید همکاری در حوزه مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق خبر داد و تاکید کرد این دو مسئله فاکتورهای مهمی در روابط انگلیس و ترکیه هستند.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» در حالی که اردوغان از پایه‌ریزی روابط دو کشور برمبنایی «کاملا متفاوت» از گذشته صحبت کرد، ترزا می نیز گفت ترکیه و انگلیس تلاش می‌کنند تا شرایطی را برای تثبیت صلح و آرامش در سوریه، در کنار متعهد ماندن به نبرد علیه گروه تروریستی داعش در این کشور، ایجاد کنند.

خانم می در این سفر - که برای اولین بار از زمان در دست گرفتن نخست وزیری انگلیس صورت گرفته – درباره مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» پایتخت قزاقستان که اخیرا انجام شد و نشست آتی در «ژنو» جهت رسیدن به راهکاری برای پایان دادن به بحران سوریه، نیز صحبت کرد.

وی همچنین تاکید کرد که انگلیس متعهد است آنچه که می‌تواند را برای کمک به حل بحران سوریه، ایجاد شرایط مسالمت‌آمیز و مقابله با بحران هجوم مهاجران و آوارگان به اروپا، انجام دهد.

در همین راستا، ایلدیریم نیز بعد از دیدار با همتای انگلیسی خود اعلام کرد که گفت‌وگوهای جامعی داشته و درباره مسائل مختلفی از جمله روابط دو جانبه، امنیتی و اقتصادی صحبت شد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

چک سعودی تکمیل برگزیت

تماس تلفنی اردوغان و پاپ فرانسیس درباره قدس

اردوغان: برای مقابله با تصمیم آمریکا اول به شورای امنیت می رویم

0 نظر

ارسال نظر

capcha