«سراج 24» گزارش می‌دهد

پیشنهاد به مدیران فرهنگی مدارس و مساجد برای کار غیر تکراری در دهه فجر/میراث زنده توحش پهلوی علیه جان و اندیشه مردم را کجا می‌شود دید؟/اهمیت جذابیت و تاثیر تاریخ عِینی و مجسم انقلاب برای نوجوانان

پیشنهاد به مدیران فرهنگی مدارس و مساجد برای کار غیر تکراری در دهه فجر/میراث زنده توحش پهلوی علیه جان و اندیشه مردم را کجا می‌شود دید؟/اهمیت جذابیت و تاثیر تاریخ عِینی و مجسم انقلاب برای نوجوانان

گروه فرهنگی سراج24: هر ساله با فرا رسیدن ایام دهه فجر و حتی پیش از آن، بسیاری از مربیان و مدیران فرهنگی در مدارس دغدغه این را دارند که چه باید کرد؟ از طرفی باید به مناسبت جشن سی و چند سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، توفیقات و خدمات انقلاب معرفی شود و از طرفی دیگر با یک چالش بسیار جدی در پاسخ به یک سوال مواجه هستیم که چرا مردم علیه محمدرضا شاه قیام کردند، پهلوی را ساقط کردند و حکومت اسلامی را بنا گذاشتند؟

پاسخ به این سوال واقعا مهم است. نسل حاضر شاید با پرسیدن از پدر و پدربزرگ‌ها بتواند تاریخ شفاهی انقلاب را دریابد، اما شاید کودکانی که حالا در مقاطع اولیه تحصیلی هستند کم کم دسترسی‌شان را به این میراث ارزنده شفاهی از دست بدهند. باید فکری کرد و چاره‌ای اندیشید.

دنیای جدید دنیای تصاویر و دیدنی‌هاست. باید دید تا باور کرد. وقتی گفته می‌شود که رژیم شاه مخالف جریان آزاداندیشی در کشور بود باید سند آورد، آنهم از جنس تصویر و یا بالاتر از آن از جنس واقعیت. وقتی گفته می‌شود رژیم پهلوی، مردم معترض و البته دغدغه‌مند نسبت به حفظ ارزش‌های اسلامی را دستگیر و شکنجه می‌کرد باید چیزی را به کودک نسل امروز و فردا نشان داد. او باید واقعیت را ببیند تا باور کند.

شاید در دورانی آزین بستن راهروهای مدارس، چراغانی کردن، پخش شیرینی و شربت و ... جذاب بود اما حالا همه اینها کافی نیست چون نمی‌تواند پاسخ به یک سوال ریشه‌ای باشد که «چرا؟». دهه فجر باید تفاوت داشته باشد و باید در مدارس و در کانون‌های مساجد پررنگ و پر رونق باشد، این آزین‌ها و این جشن‌ها و شادی‌ها حتما لازم و ضروری است اما حالا دیگر باید به فکر محتوای انقلاب بود. باید به فکر عمق بخشی به تفکر کودک و نوجوان ایران اسلامی بود.

در دوران ستمشاهی، کمیته مشترک ضد خرابکاری تشکیل شد تا بطور متمرکز علیه حرکات انقلابی مردم اقدام شود. این کمیته در ساختمانی قرار گرفت که پیش از آن بدستور رضاشاه و با مساعدت آلمان‌ها برای زندانی کردن مردم ساخته شده بود. ساختمانی که امروز در نزدیکی میدان امام خمینی(ره) قرار دارد. این بنا حالا به نام «موزه عبرت ایران» شناخته می‌شود.  

مردم مبارز و انقلابی بدلیل‌های مختلفی مثل پخش بیانیه‌های امام خمینی(ره)، حضور در حسینیه ارشاد و پخش نوارهای شهید مطهری و دکتر شریعتی و هر اقدامی که مشروعیت نظام شاهنشاهی را خدشه دار کند، دستگیر و به زندان کمیته منتقل می‌شدند. در کمیته بازجویی‌های متعددی از مبارزان انقلابی صورت می‌گیرد تا زنجیره افراد انقلاب شناسایی شوند. مقاومت ملت کار را برای نیروهای امنیتی شاه سخت می‌کند و بسیاری از شکنجه‌ها نسبت به مردم مبارز اعمال می‌شود. شکنجه‌‌گرهای ساواک با سفر به رژیم اشغالگر قدس و آمریکا بسیاری از شکنجه‌ها را آموزش می‌بینند تا علیه مردم انقلابی استفاده کنند.

موزه عبرت میراثی ملموس از همه این توحش‌ها است. می‌شود این شکنجه‌ها را دید و باور کرد که ملت ایران بهیچ وجه مبارزه آسانی با شاه و رژیم پهلوی نداشته است.  حضور در موزه عبرت قلب انسان را آزرده می‌کند. باور کردن این حد از ظلم و وحشی‌گری آنهم درست در مرکز شهر و کنار تجمعات انقلابی مردم بسیار سخت است.

حالا و با فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، موزه عبرت ایران روزهای شلوغی را پشت سر می‌گذراند. هر روز بسیاری از دانش‌آموزان به این مرکز می‌آیند تا با چشمانشان ماهیت انقلاب ملت را ببینند و باور کنند که آزادی رایگان بدست نیامده است.

اخبار مرتبط

سند ساواک از اعتراض دانشجویان به دستگیری آیت‌الله خامنه‌ای

ستایش از همکار ساواک و همراه منافقین در شبکه چهار!

هراس ساواک از جشن های میلاد امام رضا(ع)

0 نظر

ارسال نظر

capcha