افشای پیشنهاد هیأت آمریکایی به بشار اسد در دمشق

افشای پیشنهاد هیأت آمریکایی به بشار اسد در دمشق

به گزارش سراج24،سفر هیات آمریکایی- شامل تعدادی از شخصیت‎های سیاسی «مهم» و تصمیم‌‏گیرنده- به دمشق، سوژه آرام رسانه‎های محلی و جهانی طی روزهای اخیر بوده است، به دلیل اینکه در ابتدای امر این مساله حالت سری داشته است، تا اینکه بعد از مدتی  خانم «تولسی گابارد» نماینده دموکرات آمریکا و عضو مجلس نمایندگان در ایالت هاوایی از این مساله سری پرده برداشت و دیدارش با بشار اسد را فاش کرد.

رسانه‎ها این خبر را به دلیل اینکه ممکن است در محافل ضد سوری سر و صدا ایجاد کند، به صورت علنی منتشر نکردند؛ بویژه اینکه انتشار این خبر پس از آن صورت گرفته است که دونالد ترامپ رسما سمت ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، اگرچه هیچ گزارشی درباره جزئیات مربوط به این سفر منتشر نشده است.

یک منبع دیلپماتیک سوریه، این سفر را که در آن حدود 130 شخصیت از جمله سه وزیرسابق و نماینده آمریکا حضور داشتند، «فال نیک» در روابط سوریه و آمریکا توصیف کرد. چنین اظهارنظرهایی اگرچه غیر رسمی محسوب می‎شود، اما حامل پیام‎هایی برای باز شدن روابط واشنگتن با دمشق است، خصوصا اینکه مبارزه با داعش در سوریه از اولویت‎های برنامه های دونالد ترامپ است و هماهنگی با دولت سوریه برای نابودی داعش بعید نیست.

نماینده آمریکایی در ابتدای این دیدار که در آن هیاتی از مسئولان سوری حضور داشتند، به شکل صریح گفته که «امور به گونه‎ای است که گشایش پیش‎بینی نشده در روابط دو طرف در زمینه‏ های مختلف ملاحظه می‎شود»، اما حقیقت تحولات به نظر می رسد که به همین منوال باشد، چراکه امور تا حد زیادی به روابط روسیه و آمریکا بستگی دارد.

«ما در برابر سه سناریو در سوریه قرار داریم». این مسئول آمریکایی با بکار بردن چنین جملاتی، گزینه‎های حل بحران سوریه را که وارد ششمین سال شده است، برای تعدادی از مسئولان سوری تشریح کرد: «گزینه اول به ادامه جنگ بی پایان و بدون پیروزی هیچ یک از طرفیین درگیر مربوط می شود که این گزینه به نفع هیچ کس نیست و بعید است که دولت آمریکا با آن موافقت کند. گزینه دوم به پیروزی «معارضان» مربوط می شود که تاکنون میارونه روی از آنها دیده نشده است و همه آنچه که از آنها مشاهده کردیم، یک سری اقدامات رادیکالی‎ اسلامی بوده است، مساله ای که ترامپ با آن مخالف است و حتی تعامل با آنها را رد می کند. گزینه سوم که مناسبت تر است، ادامه نظام سوریه به ریاست اسد است، به این اعتبار که وی بهترین گزینه برای در دست گرفتن زمام امور کشور با اندکی ملاحظه در شکل حکومت است.»

نماینده آمریکایی که از سرسخت ترین معارضان تغییر دولت سوریه و از پیشنهاد دهندگان قانون پایان کمک نظامی به گروه های معارض اسد مرتبط با داعش و القاعده است، به صورت غیر مستقیم درباره وجود طرح آمریکایی سخن گفته است که پس لرزه‎های آن در ابعاد سیاسی و محلی و جهانی شبیه عملیات «تروریستی» حادثه 11 سپتامبر است تا فضا برای جولان ترامپ جهت نابودی پایگاه داعش در شهر الرقه ایجاد شود و بدین ترتیب پیروزی مهم برای ترامپ در اوایل دوره ریاست جمهوری‎اش شبیه آنچه که باراک اوباما با نابودی اسامه بن لادن سرکرده القاعده به دست آورده است، محقق شود. این مساله زمینه را برای نابودی داعش به دست ترامپ به عنوان یک فرصت فراهم کرد و شاید طی ماه‎های آینده این اتفاق رخ دهد.

منبع دیپلماتیک سوریه در توضیح اظهارات «گابارد» گفت: شهر الرقه یک برگه سیاسی است که برای جهانیان بسیار حائز اهمیت است، چراکه اولین پایگاه داعش محسوب می شود، ولی در عین حال پایان دادن به جنگ و درگیری در الرقه از راه نظامی راحت‏تر است، زیرا در محیط جغرافیایی آن هیچ تونل و ساختمان بلندی وجود ندارد و همین مساله باعث می شود که هر گونه اقدام نظامی برای نابودی تروریسم تسهیل شود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

مسئولیت تبعات تجاوز نادرست اخیر به سوریه، با سه کشور غربی و حامیان این تجاوز است/ ایران در کنار دولت و مردم سوریه خواهد ماند

بشار اسد در چهره‌ یک مبارز و مقاوم بزرگ ظاهر شد/ اگر سران کشورها و ملت‌های منطقه تصمیم قاطع بر مقاومت بگیرند، دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

نتانیاهو طی پیامی به اسد: سوریه را بمباران می‌کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha