خبر«پرداخت حقوق به کسبه بدون بیمه پلاسکو» دروغ شد/وزارت کار مصوبه دولت را متوقف کرد؟

 خبر«پرداخت حقوق به کسبه بدون بیمه پلاسکو» دروغ شد/وزارت کار مصوبه دولت را متوقف کرد؟

به گزارش سراج24 ، حادثه ساختمان پلاسکو با همه تلخی‌هایش تمام شد؛ حادثه‌ای که بر اثر آتش‌سوزی و ریزش ساختمان 17 طبقه‌ای پلاسکو، 16 آتش‌نشان فداکار و طبق آنچه که تا کنون اعلام کرده‌اند، حدود 10 تن از شهروندان و کسانی که در ساختمان پلاسکو مشغول کار بودند، جان خود را از دست دادند.
پلاسکو که ریخت، همه آمدند از وزیر و وکیل گرفته تا مدیر و معاون فلان سازمان و نهاد؛ حتی رئیس جمهور هم آمد؛ آمدند تا با اهمیت دادن به جان‌باختگان این حادثه، تسلای خاطر بازماندگان شوند و به کسبه‌ای که در دو ماه پایانی سال، سرمایه‌شان زیر خروارها آوار مانده، خبرهای دلگرم کنند بدهند.
وعده و وعیدهای زیادی به کسبه و کارگران ساختمان پلاسکو دادند؛ از پرداخت وام قرض‌الحسنه به کارگاه‌های تولیدی گرفته تا اشتغال مجدد کارگران، تقبل هزینه درمان و پس از درمان مجروحان و آسیب دیدگان حادثه پلاسکو، ساخت دوباره ساختمان پلاسکو طی دوسال، پرداخت تسهیلات به هر واحد صنفی آسیب دیده تا سقف سه میلیارد ریال، بخشودگی مالیاتی تا سال 94، پرداخت اجاره‌بها در ساختمان جدید تا اردیبهشت سال 95، استمهال مطالبات بانک‌ها از واحدهای ساختمان پلاسکو به مدت دو سال و بخشش تمام جرایم و دیرکردها، تقسط بدهی بیمه کارفرمایان به مدت پنج سال و ...
حالا که امدادرسانی و آواربرداری حادثه ساختمان پلاسکو پایان یافته و از حالت بحران خارج شده، وقت تحقق وعده‌هاست؛ وعده‌هایی که چشم هزاران کارگر و کارفرما در ماه‌های منتهی به سال نو و شب عید به آن است تا دوباره کسب و کارشان را رونق ببخشند.
یکی از وعده‌هایی که همان روزهای ابتدایی وقوع حادثه ساختمان پلاسکو از سوی مسئولان مختلف وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی داده شد و حتی در مصوبه 6 بندی دولت نیز وجود دارد، پرداخت بیمه بیکاری به کارگران فاقد بیمه است. در همین ارتباط در بند دوم از مصوبه 6 بندی هیئت دولت آمده است « کلیه شاغلانی که دارای بیمه نیستند (اعم از کارگر یا کارفرما) با شناسایی از طریق اتاق اصناف ‏ایران، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مثل بیمه شدها به مدت چهار ماه از دی 95 تا ‏فروردین 96 از حداقل دستمزد قانونی و سایر مزایای مربوط به آن برخوردار شوند.‏»
به دنبال اعلام مسئولان و مصوبه هیئت دولت، یکی از کارگران فاقد بیمه ساختمان پلاسکو، به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی جنوب غرب واقع در خیابان سی تیر، نبش خیابان سرهنگ سخایی مراجعه می‌کند تا درخواست بیمه بیکاری بدهد اما پاسخی که مسئولان این اداره به او می‌دهند، جالب است.
این فرد که نخواست نامش بیان شود، درباره مراجعه خود به اداره کار جنوب غرب تهران به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: به دنبال خبرهایی که درباره پرداخت بیمه بیکاری به کارگران فاقد بیمه ساختمان پلاسکو پخش شد، به اداره کار در خیابان سرهنگ سخایی مراجعه کردم اما مسئولی که آنجا نشسته بود گفت همه اینها «الکی» است.
وی اضافه کرد: او گفت که رئیس اتاق اصناف در حدی نیست که بخواهد برای تأمین اجتماعی تعیین تکلیف کند. برو اصناف ببین دو میلیون به شما وام می‌دهند؟
این فرد افزود: وقتی به او گفتم دولت مصوبه کرده، پاسخ داد که هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است.
وی یادآور شد: به مسئولی که آنجا نشسته بود گفتم رسانه‌ها این خبر را اعلام کردند که باز هم پاسخ داد: « هر وقت رسانه ها یک حرف راست زدند، بیا من به تو بیمه بدهم!!!»

 

اخبار مرتبط

دارو برای مردم گران نمی‌شود/ پرداخت مطالبات کارخانه‌های دارو از بیمه‌ها و وزارت بهداشت

خسارت مشتریان بانک ملی چطور پرداخت می‌شود؟

جزئیات پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد تامین اجتماعی

0 نظر

ارسال نظر

capcha