وزیر بهداشت:

متأسفانه دانشگاه‌ها به سیاسی‌شدن روی‌ آورده‌اند

متأسفانه دانشگاه‌ها به سیاسی‌شدن روی‌ آورده‌اند

به گزارش سراج24،سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی که امروز برای رونمایی از نخستین داروی گیاهی درمان آلزایمر در کشور به استان البرز سفر کرده است، بعد از ظهر امروز در جمع اعضای جهاد دانشگاهی این استان حضور یافت.

وی طی سخنانی اظهار داشت: ایران پس از کشورهای چین و هند، سومین تولید کننده گیاهان دارویی در جهان است، اما متاسفانه در بازارهای جهانی جایگاه اصلی را نداریم.

وی افزود: تا سال 92 در مجموع 1900 فقره مجوز و پروانه تولید فرآوده‌های طب سنتی در کشور صادر شده بود که در دولت فعلی و طی بیش از سه سال گذشته 1400 فقره پروانه دیگر نیز صادر شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما و با وجود تمام ظرفیت‌هایی که در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی داریم، اما نگاه واحدی به این حوزه نداریم.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: از یک سو عده‌ای طب سنتی را به طور کامل رد می‌کنند و از سوی دیگر عده‌ای تصور می‌کنند که دانش طب سنتی درمانگر تمام دردهای جسمانی و روحی انسان‌ها است.

وی بیان داشت: متاسفانه طی دویست سال اخیر بی‌توجهی زیادی به دانش طب سنتی و گیاهان دارویی داشتیم به صورتی که بخش مهمی از این دانش به فراموشی سپرده شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در دولت تدبیر و امید تلاش کردیم که به این موضوع توجه ویژه‌ای شود و همین تلاش‌ها موجب رشد هفتاد درصدی در تولید گیاهان دارویی شد البته هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب و به ویژه بهره‌مندی از این دانش برای سلامت جامعه و حتی دست‌یابی به بازارهای جهانی راه طولانی در پیش داریم.

وی اظهار داشت: برای این منظور باید دانشگاه‌های ما تلاش بیشتری در این حوزه داشته و تصور نکنیم که دانشگاه‌ها سیاسی هستند و به جای توجه به مسائل علمی به سمت مسائل سیاسی حرکت کنند.

* هر چه داریم به برکت انقلاب اسلامی است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به در پیش بودن روزهای سالگرد پیروزی غرور آفرین انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ما امروز هر چه داریم به برکت انقلاب اسلامی است و باید برای حفظ دستاوردهای این انقلاب و حرکت در مسیر شهدا و ولایت بیش از گذشته تلاش کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: یکی از مهمترین اولویت‌های ما برای حفظ دستاوردهای انقلاب این است که از فضای ایجاد شده برای رشد علمی استفاده کرده و به سطح استانداردهای جهانی برسیم. متاسفانه بیشتر مراکز دانشگاهی ما به سمت سیاسی‌شدن حرکت کرده و از مسائل علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دور شده‌اند و این مشکلی است که باید برطرف گردد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید مرکز تولید علم و ثروت برای جامعه باشند و تحقق این مهم نیازمند تلاش جهادی در عرصه علمی است.

قاضی‌زاده هاشمی تلاش‌های جهاد دانشگاهی را موثر توصیف کرد و گفت: دیگر دانشگاه‌های ما نیز به جای رفتن به سمت فعالیت‌ها و مسائل سیاسی، باید مانند جهاد دانشگاهی بیشتر در حوزه علمی تمرکز کنند. البته این حرف به معنی پرهیز از سیاسی بودن و تفکر سیاسی نیست.

وی اظهار داشت: کار سیاسی به ویژه برای دانشگاه‌ها و دانشگاهیان ما خوب است، اما نه اینکه فعالیت‌های سیاسی را در اولویت قرار داده و از تولید علم و پژوهش و تحقیقات علمی دور شویم.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

نقدی که وزیر بهداشت به دولت روحانی وارد ندانست/دولت‌های قبل توجهی نکردند!

درخواست وزیر بهداشت برای گران شدن تعرفه‌های پزشکی/ کف پیشنهاد وزارت بهداشت افزایش 10 درصدی است

دم انتخاباتی روی اعصاب مردم راه نروید/ ماجرای مراجعه هاشمی به روانپزشک

0 نظر

ارسال نظر

capcha