وکیلی:

دولت باید در قبال فرمان رئیس‌جمهور آمریکا موضع متناسب اتخاذ کند

دولت باید در قبال فرمان رئیس‌جمهور آمریکا موضع متناسب اتخاذ کند

به گزارش سراج24،محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره فرمان اجرایی جدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا جهت محدودسازی صدور روادید برای اتباع شش کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران گفت: همانطور که قابل پیش‌بینی بود شخصیت واقعی آقای ترامپ در حال رونمایی است.

وی فرمان محدودسازی صدور روادید برای اتباع چند کشور به‌ویژه ایران را نمونه بارزی از نژادپرستی مدرن دانست و افزود: در اولین رونمایی، مشخص شد که پیش‌بینی‌ها درست است و ترامپ نماینده جدیدی از تفکر نژادپرستی است.

وکیلی با اشاره به اینکه نژادپرستی خود برآمده از ناسیونالیسم افراطی است، گفت: ناسیونالیسم و نژادپرستی نوعی رفتار فاشیستی را در صحنه عمل و رفتار سیاسی به همراه می‌آورد.

وی با تأکید بر اینکه دود این نگرش بیش از آنکه به چشم ملت‌های مسلمان برود، به چشم ملت آمریکا رفته و موجب انزوای این ملت خواهد شد، خاطرنشان کرد: این اقدام نه تنها باعث تنفر ملت‌ها از دولت آمریکا بلکه موجب تنفر از ملت آمریکا نیز خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: همواره دولتمردان آمریکا موجبات نفرت ملت‌ها از ملت خود را فراهم آورده‌اند، اما این نمونه در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است.

وی با تصریح بر اینکه با این روشی که ترامپ در پیش گرفته ملت‌ها مسیر دشمنی با آمریکا را در پیش خواهند گرفت، افزود: دیوارکشی در مرز مکزیک آورده و نیز دیوارکشی برای صدور روادید برای اتباع دیگر ملت‌ها از جمله مسلمانان باعث انزوای آمریکایی‌ها به مرور زمان می‌شود، چرا که نوعی اعلام برتری نژاد آمریکایی‌ و برخلاف مسیر جهانی‌سازی است.

وکیلی درباره واکنش دولت‌ها نسبت به دستور رئیس‌جمهور آمریکا گفت:‌این جزء اولین مواضع دولت ترامپ است که نظم‌ستیز است و جنجال‌آفرین خواهد بود و مناسبات بین‌المللی را به چالش می‌گیرد.

وی ادامه داد: ‌همانطور که قابل پیش‌بینی است دیگر شعارهایی که ترامپ در دوران انتخابات داده است اگر بخواهد عملی شود، مناسبات جهانی را به هم خواهد ریخت و نظم کنونی دنیا را دچار خدشه جدی می‌کند، از این رو جهان باید در برابر این خیره‌سری و «جهان‌آشوبی» که دولت آمریکا به سمت آن حرکت می‌کند بایستد، نه برای دفاع از منافع جهان اسلام بلکه برای دفاع از منافع جهان بشریت.

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید مجدد بر اینکه برخی شعارهای ترامپ، جهان بشریت را به خطر خواهد انداخت، گفت: چنین رویکردهایی پیوستگی انسانی را در معرض خطر قرار می‌دهد، بنابراین دنیا باید در برابر این مواضع واکنش نشان دهد که به نظر من واکنش نشان خواهد داد.

وی تصریح کرد: ملت‌ها به درستی در تجمعات اعتراض‌آمیز واکنش‌های خود را نشان می‌دهند و دولت‌ها نیز باید حتماً در قالب بیانیه‌های دسته‌جمعی و در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی در مقابل این خیره‌سری واکنش نشان دهند.

وکیلی در ادامه گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران نیز بالتبع به‌عنوان حافظ منافع اتباع ایران برای دفاع از حیثیت هر ایرانی در هر کجای دنیا در قبال این تصمیم دولت آمریکا باید موضع متناسب اتخاذ کند.

وی اظهار داشت: اگر قرار باشد دیوار مرزهای آمریکا برای مسلمانان بالا رود باید دیوار مرز دیگر کشورها نیز برای آمریکایی‌ها مرتفع شود و ورود هر آمریکایی به هر نقطه جهان ممنوع شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها باید در درون حصار مرز آمریکا محبوس شوند تا معلوم شود که رئیس‌جمهوری آمریکا به جای اینکه مایه سربلندی ملتش شود، زندانبانی است که می‌خواهد آمریکایی‌ها را در زندان مرزها محبوس کند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

دولت خود را موظف به عمل به قانون می‌داند

علاج مشکلات کشور تشکیل دولت جوان حزب‌الهی است

رابطه مالی دولت و نفت باید از درصد دلاری به مبلغ ریالی تغییر یابد

0 نظر

ارسال نظر

capcha