کرباسچی مطرح کرد

وجود بحران سیاسی و اقتصادی در کشور/ در فعالیت سیاسی باید اعتقاد به خدا و فهم مردم مورد توجه باشد

وجود بحران سیاسی و اقتصادی در کشور/ در فعالیت سیاسی باید اعتقاد به خدا و فهم مردم مورد توجه باشد

به گزارش سراج24،غلامحسین کرباسچی در آئین بزرگداشت ارتحال آیت‎الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گرگان، اظهار کرد: اگر معتقد به اسلام و انقلاب باشیم وجود چنین بحران‎هایی چیز کمی در آینده نیست، نسل آینده نسبت به فرهنگ ایران‎دوستی و احساسات ویژه‎ای که ما به کشور داریم به خوبی منتقل نشده است.

وی تصریح کرد: ما در فعالیت‎های سیاسی باید اعتقاد به خدا و فهم مردم را بزرگترین سرمایه پیروزی بدانیم و اگر این مؤلفه‎ها را نداشته باشیم باید خودمان را جلو ببریم، کسانی که سیستم‎های دیکتاتوری را عمل می‎کردند در این دو جنبه می‎لنگیدند، کسی که به خدا اعتقاد داشته باشد و دل مردم را به خدا نزدیک کند با زور نمی‎خواهد که چیزی به مردم تحمیل شود.

شهردار اسبق تهران گفت: اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم رهبران بزرگ به خصوص رهبران سیاسی حتی رهبران دینی و اندیشه‎ای؛ فقدان آنها جامعه را به وحشت می‎انداخت درباره مرحوم هاشمی باید دل‎خوشی ما این باشد که بتوانیم زندگی و الگوی هاشمی را ادامه دهیم رفتار سیاسی و روش‎های اجرایی را برای اداره کشور حفظ کنیم.

کرباسچی با اشاره به اینکه وحشت نبود هاشمی در دل خیلی از سیاسیون و مدیران است، افزود: بزرگان و شخصیت‎های تاریخی بعد از خودشان نیز اثرگذار بودند، هاشمی یکی از بزرگترین تأثیرات را در دوران حیات، فقدان، دیدگاه‎ها و آنچه از ایشان مانده بر روی موافقان و مخالفان و تأثیر در همه سطوح مدیریت و رهبری جامعه را مشاهده می‎کنیم.

وی با بیان اینکه هاشمی بینش متعادل دور از افراط و تفریط داشت، گفت: ما در رفتار روزمره‎مان گاهی دچار افراط و تفریط هستیم، هاشمی نه چپ در ایشان اثر داشت و نه راست؛ بسیار در زندگی متعادل بود.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با تأکید بر اینکه سیاسیون باید بینش متعادل را در خودشان تمرین کنند، ابراز کرد: موضع هاشمی در کوچکترین و بزرگرین مسائل کشور حتی مسائل خانوادگی بینش متعادل بود؛ اعتدال باید در همه مسائل نه فقط مسائل سیاسی وجود داشته باشد.

کرباسچی افزود: خیلی افراد تعبیر می‎کنند که هاشمی در طول زمان تغییر کرده است اما باید این سؤوال را پرسید که جامعه و گروه‎های سیاسی ما چقدر تغییر کردند، هاشمی یک بینش ثابت، متعادل و پیوسته‎ای داشته است گروه‎های مختلف در مقابل ایشان در برهه‎های گوناگون موافق یا مخالف ایشان بودند.

وی گفت: مواضع هاشمی این بود که شکاف افراط گرایانه‎ای که با دنیای بیرون داشته و داریم باید ترمیم شود، هاشمی یک روحانی سیاسی بود ما امروز در معرض دید همه دنیا هستیم هاشمی الگویی بود که هر کجا بینش‎هایش مطرح می‎شد کسی آن را تقطعه نمی‎کرد.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه رابطه ما با آمریکا معلوم است، افزود: هاشمی در زمان ریاست‎جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام همیشه از موضع خیرخواهی صحبت می‎کرد کسانی که امروز اسم اسلام و قرآن را می‎آورند اما تمام وجودشان کینه است که نمونه آن گروه‎های تروریستی هستند اما هاشمی به عنوان نماینده انقلاب اسلامی راه خیرخواهی را به دنیا نشان داد.

کرباسچی با بیان اینکه خیرخواهانه و منصفانه برای دیگران قضاوت کردن ماندگار است، گفت: نباید به خاطر اینکه دشمن است آن را بکوبیم، توهین کنیم و یا دروغ بگوییم، هاشمی اعتقاد داشت کسی که نماینده اسلام است باید رفتار خیرخواهانه داشته باشد.

وی گفت: هاشمی معتقد بود که به نظام و قانونمندی باید احترام گذاشته شود و قانون نباید شکسته شود گرچه ایشان به قانون اشکال داشت و آن را غیرمنصفانه می‎دانست اما به آن احترام می‎گذاشت یکجا هم حرکت خلاف نظم قانون را معتقد نبود ایشان حاضر نبود برای خودش و فرزندانش از اختیارات فراقانونی استفاده کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی افزود: اگر معتقد به نظم سیاسی هستیم باید در چارچوب آن فکر کنیم با اینکه ردصلاحیت شد اما حرفی نزد و با احترام به قانون هدف خود را پیش برد ما نیز باید در مبارزات سیاسی این الگو را استفاده کنیم.

کرباسچی با اشاره به اینکه برخی گروه‎های خوب سیاسی جامعه هاشمی را به بی‎توجهی مسائل فرهنگی متهم می‎کردند، پاسخ داد: تعبیر گروه‎های سیاسی نسبت به حرکت هاشمی در 30 و اندی سال آیا منصفانه است؟ اینکه ایشان با تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی زمینه تحصیل را برای دانشجویان فراهم کرد و باید گفت که هاشمی در قالب کارهای فرهنگی خیلی فعالیت کرد.

وی با بیان اینکه هاشمی کارهای فرهنگی را در قالب وفاق جمعی پیگیری می‎کرد، گفت: اگر می‎دید وفاق جمعی به سایر مسائل خدشه وارد می‎کند آن را موکول به زمان خودش می‎کرد.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه خوش‎بینی به آینده از دیگر ویژگی‎های هاشمی بود، گفت: کسی که به وعده‎های خدا از ته قلب اعتماد داشته باشد این نمی‎تواند انسان ناامید و بدبین باشد کسی که این مسائل را اعتقاد نداشته باشد یعنی وعده خدا را قبول ندارد.

کرباسچی بیان کرد: کسانی که به خشونت رفتاری متوسل می‎شوند کسانی هستند که اعتماد به آینده و خوش‎بینی آینده از آنها سلب شده است، هاشمی به آینده خوش‎بین بود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

تشییع پیکر مطهر شهدای سانحه هوایی

واکنش خانواده آیت‌الله‌هاشمی به اظهارات عباس عبدی

حسن روحانی فحوای نامه صدام حسین به هاشمی را فاش کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha