شوک بزرگ فیفا به باشگاه‌های بدهکار

هفت تأثیر محرومیت استقلال بر فوتبال ایران

هفت تأثیر محرومیت استقلال بر فوتبال ایران
به گزارش سراج24،خریدهایی که دیروز اولین حضورشان در تمرینات استقلال را تجربه کردند تا علیرضا منصوریان در آستانه جدال‌های حساس و مهم پیش رو برای امیدوارتر از همیشه روی نیمکت رهبری تیمش بنشیند و برای تشکیل استقلال رؤیایی نقشه بکشد غافل از این که تنها چند ساعت دیگر حکم محرومیت فیفا از نقل و انتقالات علنی شده و تمام برنامه‌های او نقش برآب خواهد شد.


این محرومیت مسلماً شوک بزرگی به استقلال و طرفدارانش وارد خواهد کرد به خصوص که باشگاه در یکی دو هفته گذشته چند تن از بازیکنان خود را نیز به راحتی از دست داد و با صدرو رضایتنامه باعث شد تا لیست نفراتش خلوت‌تر از هر برهه‌ای شود. تیمی که بازی مهم پلی آف لیگ قهرمانان آسیا با السد را پیش رو دارد و بعد از آن هم باید در دربی حیثیتی پایتخت مقابل رقیب دیرینه و سنتی‌اش پرسپولیس به میدان برود حالا محروم از خرید نفراتی مثل چپاروف و آندرانیک تیموریان باید قید اضافه شدن بازیکنی مثل روزبه چشمی را هم بزند تا بحرانی جدی گریبان منصوریان را بگیرد.

 

سوای از تمام مشکلاتی که این حکم برای استقلالی‌ها و سرمربی جوانش در پی خواهد داشت مسلماً تاثیرات فراوانی نیز بر کل فوتبال ایران خواهد گذاشت که از چند زاویه قابل بررسی است. تاثیراتی که ممکن است در روزهای پایانی نقل و انتقالات بازار را آشفته‌تر از همیشه کند چون هم خریدهای جدید  هم بازیکنان مازاد استقلال با سرنوشتی نامعلوم مواجه و قطعاً دوست ندارند بیرون از گود فوتبالی باقی بمانند.

 


یکم

اولین تأثیر حکم فیفا در قبال محرومیت استقلال برمی گردد به این که نه تنها مدیران باشگاه استقلال بلکه تمام مدیران حال حاضر فوتبال ایران با این زنگ خطر و واقعیت روبرو خواهند شد که نباید بدون هیچ منابع مالی دست به خرید بازیکن خارجی آن هم از نوع بنجل بزنند! چون خریدهایی مثل این بازیکنان شوخی بردار نیست و آنها با اتکا به قراردادهای خود تا یک دلار آخر را از طریق مراجع قانونی مثل کمیته انضباطی فیفا از این باشگاه‌ها می‌گیرند و متعاقب آن با شکایت‌های خود دردسرهای بیشتری رقم می‌زنند.

 

 

دوم

با این حکم حالا تمام  باشگاه‌ها برای پرداخت بدهی‌های به جا مانده از قدیم ترغیب خواهند شد و این موضوع را در دستور کار قرار خواهند داد تا با سرنوشت رقم خورده برای استقلال مواجه نشوند. در حال حاضر این باشگاه‌های بدهکار در ایران کم نیستند از جمله پرسپولیس، تراکتورسازی، ملوان، برق شیراز، ذوب آهن و ... که می‌توانند با چنین حکمی مواجه شوند از همین رو باید منتظر ماند و دید آیا مدیران باشگاه‌ها قبل از این که خرید گرانی انجام بدهند در پاک کردن بدهی‌های بین‌المللی خود پیش قدم خواهند شد یا نه؟

 

 

سوم
محرومیت اخیر استقلال را می‌توان از یک جهت به فال نیک گرفت. چون این تیم با دل بستن و اعتماد کردن به جوانان جویای نام خود مسیر درستی در هفته‌های گذشته در پیش گرفته بود که اوج این اعتماد در آبادان دیده شد. استقلال با میانگین سنی زیر 25 سال توانست پرگل‌ترین برد این فصل خود را رقم زده و در کنارش نمایش خوبی از خود ارائه بدهد تا تمام انتقادات فروکش کند. مسلماً اضافه شدن دو بازیکن سی و چهار، پنج ساله می‌توانست این اعتماد و توازن به وجود آمده را برهم بزند و دوباره مشکلات زیادی برای کادر فنی و علیرضا منصوریان رقم بزند.

 

 

چهارم

با بیرون ماندن آندرانیک تیموریان، سرور چپاروف حتی روزبه چشمی که گفته می‌شود مشکلی برای بازگشت به میادین ندارد می‌توان این گونه حدس زد که نظم و آرامش حاکم بر بازار زمستانی فعلی فوتبال ایران برهم بخورد چون این بازیکنان اصلاً دوست ندارند بیرون بمانند به همین خاطر باید منتظر جنگ و جدل جدیدی میان باشگاه‌ها برای خرید احتمالی آنها باشیم. البته بعد دیگر این ماجرا هم این است که باشگاه‌ها رغبتی برای خرید بازیکنان مد نظر علی منصوریان از خود نشان ندهند چون دو نفر از آنها پا به سن گذاشته هستند و دیگری نیز یک سال و اندی است که فوتبال بازی نکرده و هنوز مشخص نیست به صورت 100 درصد بهبودی‌اش را به دست آورده باشد.

 

 


پنجم
تا همین دیروز یکی از حاشیه‌های پیرامون خریدهای جدید استقلال به پرداختی‌های باشگاه به چپاروف و تیموریان مربوط می‌شد. بازیکنانی که تا بخش عمده‌ای از قرارداد این فصل خود را نگرفته بودند برای ثبت قرارداد و حضور در تمرینات رغبتی نشان نمی‌دادند حالا با محرومیت استقلال از فیفا نمی‌توانند برای استقلال به میدان بروند و باید این پول‌ها را برگردانند. البته اگر برگشتی در کار باشد چون آندو به اندازه کافی از گذشته طلب کار بود ضمن این که چپاروف هم به عنوان بازیکنی خارجی خود را در این اتفاق مقصر نخواهد دانست و به دنبال حق و حقوق خود نیز خواهد بود.
 

 

 

ششم

از یکی، دو روز گذشته بحث در قبال چهارمین بازیکن مازاد استقلال و جدایی‌اش از جمع آبی‌ها داغ داغ شده بود تا جایی که شایعاتی پیرامون قرارداد داخلی این بازیکن با پرسپولیس آن هم به صورت پنهانی نیز نقل محافل خبری شد. فرشید باقری که با اضافه شدن آندو دیگر شانسی برای حضور در ترکیب اصلی نداشت مصرانه در پی جدایی از استقلال بود اما باشگاه از صدور رضایتنامه برای او خودداری می‌کرد چون احتمال می‌داد این بازیکن راهی اردوی رقیب دیرینه شود. حالا که باشگاه از نقل و انتقالات محروم است و حضور آندو و روزبه چشمی منتفی شده به احتمال فراوان فرشید باقری باید قید جدایی را بزند و همچنان در استقلال بماند و امیدوار باشد که منصوریان تفکراتش نسبت به این بازیکن را تغییر داده و او را از نیمکت نشینی نجات دهد.

 


هفتم
حکم اخیر فیفا روی برنامه‌ای که مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برای گنجاندن بندی در قراردادهای جدید با بازیکنان خارجی مد نظر قرارداد، تأثیر زیادی خواهد گذاشت. براساس این بند بازیکنان خارجی که در ایران قرارداد می‌بندند دیگر حق شکایت به مراجع قانونی بیرون ایران از جمله فیفا و دادگاه‌هایی مثل CAS را نخواهند داشت و اگر بنا به شکایتی باشد تنها فدراسیون فوتبال و کمیته انضیاطی به عنوان متولی به آن رسیدگی خواهد کرد. بندی که می‌تواند در ورود بی رویه بازیکنان خارجی دست دوم مانع بزرگی باشد و از آن مهمتر باشگاه‌های لیگ برتری را از کابوس‌های محرومیت‌های این چنینی توسط فیفا نجات دهد.

 

 

منبع:ورزش3

اخبار مرتبط

وریا غفوری مربی استقلال شد

فتح‌الله‌زاده: من با وزیر درگیر می‌شوم و باج به مدیرعامل نمی‌دهم

خداحافظی مربی استقلال از هوادارانش+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha