آیت‌الله مکارم شیرازی مطرح کرد

انتقاد از نمایش برخی صحنه‌ها در سریال معمای شاه/ لزوم نظارت دقیق بر فیلم‌ها

انتقاد از نمایش برخی صحنه‌ها در سریال معمای شاه/ لزوم نظارت دقیق بر فیلم‌ها

به گزارش سراج24،آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی  در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در نظام اسلامی اسلامیت حرف نخست را می‌زند، اظهار کرد: در چنین نظامی نباید مسائل غیردینی حاکم باشد.

وی با اشاره به اینکه غربی‌ها فرهنگ غیردینی و لیبرالی دارند، تصریح کرد: کشور ما نیازمند مباحث دینی و اسلامی بوده و در تحقق این مهم وظیفه وزارت ارشاد سنگین است.

این مرجع تقلید با اشاره به مسائل مرتبط با حوزه انتشار کتب، فضای مجازی، فعالیت مساجد و ... اظهار کرد: این موارد جزو مسئولیت‌های سنگینی است که وزارت فرهنگ و ارشاد به عهده دارد و باید توجه ویژه‌ به آنها داشته و از عهده آن‌ها برآید.

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد سوپر مارکتی نیست که همه خوراکی‌ها در آن باشد، خاطرنشان کرد: حریم‌ها باید با ادبیاتی دوستانه حفظ شده و در راستای صیانت از ارزش‌ها و حدود الهی قاطعانه عمل کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اثرگذاری فیلم‌ها بر زندگی مردم اضافه کرد: فیلم‌ها می‌توانند در زندگی مردم اثرات زیادی بگذارند و گاهی محرک طلاق، رفاه‌زدگی و یا زندگی خوب باشند و باید مراقب این اثرات سوء بود.

وی لزوم نظارت دقیق و گسترده بر فیلم‌ها را مورد تاکید قرار داد و ضمن انتقاد از نمایش برخی تصاویر و صحنه‌ها در فیلم معمای شاه تصریح کرد: در فیلم معمای شاه نباید برای نمایش فساد جنسی دربار همه چیز را به نمایش گذاشت و یا زنان را با این جلوه‌ها در معرض عموم قرار داد و از موسیقی‌های آنچنانی استفاده کرد.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه می‌توان با نظارتی بهتر مشکلات فیلم‌ها را برطرف کرد، گفت: یکی از این مسائل در خصوص نمایش چهره معصومین است که می‌تواند با هاله‌ای از نور نشان داده شود.

وی همچنین اهمیت نظارت بر تولید و انتشار کتب را یادآور شد و افزود: برخی کتب ممکن است که موجب گمراهی یا حتی هدایت مردم شود کما اینکه در زمان طاغوت کتبی منتشر می‌شد که در آن منشأ مذهب جهل و یا ترس بشر عنوان شده بود، چون آنها با رویکرد دانشگاهی غربی به آن نگاه کرده بودند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه امروز فضای مجازی مشکلی بزرگ برای جوانان است، ادامه داد: برخی اعلام می‌کنند که فساد فضای مجازی حدود 10 درصد است اما به نظر می‌رسد مشکل بسیار فراتر از این حرف‌ها باشد.

وی با اشاره به لزوم پالایش شبکه مجازی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات خاطرنشان کرد: هنوز عزم جدی در این زمینه وجود ندارد و باید جلوی مفاسد سیاسی، اقتصادی، دینی و اخلاقی در فضای مجازی گرفته شود.

این مرجع تقلید ایجاد کارگروهی برای بررسی راهکارهای کاهش فساد در عرصه فضای مجازی را ضروری عنوان کرد و گفت: دولت با توجه به وظایف سنگین وزارت ارشاد سرمایه‌گذاری بیشتری در این وزارتخانه داشته باشد و به همین منظور این وزارتخانه نیز اعتبار بیشتری به حوزه‌های علمیه و پژوهشگاه‌ها بدهد تا از ظرفیت این مجموعه برای پیشبرد اهداف فرهنگی استفاده شود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

پاسخ مایوس‌کننده‌ای به وحشی‌گری‌های دشمن داده شود

وبینار بین المللی «پیامبر رحمت، محور وحدت» برگزار می‌شود

سریال «معمای شاه» از آی فیلم پخش می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha