گزارشی از نقش پلیس در حکومت اسلامی:

شاخص امنیت اجتماعی در ایران چیست/ نقش سازه انگاری عدالت در تامین امنیت عمومی توسط ناجا

شاخص امنیت اجتماعی در ایران چیست/ نقش سازه انگاری عدالت در تامین امنیت عمومی توسط ناجا

به گزارش سراج24، حکومت ها و نظام های سیاسی بر اساس ماهیت خود ، اهداف و مقاصدی دارند که بر اساس آن سیاست های کلی خود را در دراز مدت تنظیم و دنبال می کنند. در اسلام هدف از تشکلی حکومت اسلامی، هموار کردن پیمودن راه سعادت برای ابنای بشر می باشد و به همین جهت است که در ساختار دولت اسلامی، مجریان و تصمیم گیران در اجرا و اداره  جامعه مقید به یک مجموعه شروطی هستند که در قرآن کریم و سنت پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت ایشان علیهم السلام معین شده است. این شروط همان احکام و قوانین اسلام است که باید در تمام عرصه های مدیریتی ، قانون گذاری و نظارتی رعایت و اجرا شود. بنابراین نقطه تمایز نظام اسلامی با سایر دولت هایی که دارای حکومت های سکولار یا سایر حکومت های استبدادی هستند، رعایت و اجرای قوانین و مقررات اسلامی است، بنابراین هدف اصلی یک مقام مسئول در هر سطح مدیریتی از این نظام اسلامی در ابتدا صیانت از اسلام و مبانی اسلامی است ، هدف اصلی یک پلیس تامین امنیت جامعه است و تامین امنیت یکی از مسائل مهم تاکید شده در قرآن کریم است و روایات ائمه معصومین علیهم السلام می باشد. حتی به لحاظ عقلی و فلسفی تشکیل دولت و زیرمجموعه آن مانند بهداشت، مدرسه و تعلیم و تربیت و… از جمله امنیت در  زندگی اجتماعی است و وظیفه دولت و حاکمیت پاسخ گویی به این  نیازهه در سطح جامعهمی باشد.

از طرف دیگر در یک جامعه اسلامی، مردم از جایگاه ممتازی برخورداند به گونه ای که می توان ادعا کرد در بین تمام مکاتب فلسفی، نقشی و ارزشی که اسلام برای مردم قائل است بی نظیر می ،  اسلام انسان را اشرف مخلوقات الهی می داند که خداوند تمام این جهان و همه نعمت های خود را برای این خلق کرده است که انسان بتواند گوهر والایی را که خداوند باشدوجود او به امانت سپرده است به منطه ظهور برساند؛ بر این اساس حرمت مومن در نظر الهی حتی از کعبه بالاتر است و ریختن آبروی مومن و تعدی به مال و جان و آبروی او گناه کبیره می باشد. در چنین اندیشه ای حکومت موظف است که ضمن حفظ کرامت مقام متعالی انسانف مانع از آسیب رسیدن به جان و مال و ناموس مسلمانان شود ولی قهرا در جامعه همه در مسیر رشد و هدایت حرکت نمی کنند و تحت دستور هواهای نفسانی و وسوسه های شیطانی از مسیر راستی خارج شده و گوهر الهی را که خدا به آنها سپرده بود در مقابل لذایذ زودگذر دنیایی حراج می کند، در اینجا قدرت حاکمه موظف است تا با فراهم آوردن امکانت و شرایط لازم، به بازپس گیری حق مظلومان اقدام کند و شرایط را برای  استفاده صحیح از نعمت های الهی را برای عموم مومنین فراهم نماید به عبارتی  پلیس در جامعه اسلامی تنها به یک چیز فکر می کند و آن هم خدمت رسانی، حفظ امنیت و کمک به ضعفا و گرفتن حق مظلوم از ظالم است. به بیان دیگر تشکیل دولت و پلیس تنها برای مادیات نیست؛ بلکه هدف مهمتری هم به نام برقرار کردن حفظ ارزشهای دینی، الهی و معنویت هم دارد پلیس اسلامی به دلیل  اسلامی بودن نظام، به مراتب وظیفه اش از پلیس سایر کشورها  سنگین تر است. اصلی ترین و اساسی ترین وظیفه پلیس اسلامی را برقرار کردن حفظ  اصالت بندگی و سنت های دینی است. پس همانطور که اصل دولت در اندیشه سیاسی اسلام و مردم سالاری دینی نماینده مردم می باشد، نیروی انتظامی نیز به عنوان بخشی از ساختار حکومت به نیابت از همه مردم و دستگاها رسالت اجرای قوانین  اسلامی را بر عهده دارد و این از اصلی ترین رسالت او در یک جامعه و نظام اسلامی به شمار می رود. در این نگاه نو باید نیروی انتظامی ایرانی بر اساس مبانی و روش‌های جدید و متناسب با روحیه، فرهنگ و رفتار اجتماعی ملت ایران تعریف شود. به گونه ای که ضمن استفاده از تجهیزات و علوم روز ، با احترام به ارزش های اسلامی به وظیفه خود در راستای اعتلای جامعه اسلامی عمل کند و به نیرویی تبدیل شود که امید مظلومان و ستمدیدگان می باشد چرا که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان بازوی اجرایی دولت در برقراری نظم و امنیت و تأمین آسایش است.

امید است که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که در این سالها با پیشرفت وسیع در عرصه های مختلف نظری و عملی مرتبط با حوزه امنیت توانسته اقتدار این نظام را برای همه عیان کند، بیش از پیش با تکیه بر دستورات اسلامی و با الهام گرفتن از مقام معظم رهبری در انجام وظیفه خطیر خود که همانا برقراری قسط و عدل می باشد،  و تنواسته طعم شیرین امنیت همه جانبه را مردم عزیز ایران در تمام عرصه ها بیشتر از گذشته بچشند.

 

منبع:سادس

اخبار مرتبط

پیامک ابلاغ قضایی الکترونیکی جعلی است

خون شهدا بهترین سند برای حقانیت و مظلومیت نظام است

گرداننده سایت قمار در سمنان دستگیر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha