رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس :

با وجود انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران تشکیل انجمن جدید غیر قانونی است/ وزارت کار باید توضیح دهد

با وجود انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران تشکیل انجمن جدید غیر قانونی است/ وزارت کار باید توضیح دهد

به گزارش سراج24، سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ، درباره برگزاری نشست اخیر مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از سوی برخی از چهره‌های انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران، اظهار کرد: وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی باید توضیح دهد که برچه مبنایی مجوز تشکیل چنین انجمنی را صادر کرده‌ است؟

وی با اشاره به نزدیک شدن به ایام انتخابات، گفت: صدور مجوز فعالیت به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از سوی وزارت کار با نزدیک شدن به انتخابات امری سیاسی است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: مسئولان وزارت کار علاوه بر مسئولیت ذاتی که دارند قطعا دارای مسئولیت اجتماعی، حاکمیتی و همچنین مسئولیت انقلابی هم هستند بنابراین نباید اقدامی را انجام دهند که باعث تنش بیشتر در جامعه شود.

خدادادی تصریح کرد: باید این موضوع بررسی شود که چرا در صورتی که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در حال فعالیت است و در استان تهران نیز چنین انجمنی وجود دارد، وزارت کار و رفاه اجتماعی مجوز فعالیت را به این انجمن داده است؟

پیش‌تر 7 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با طرح سؤالی از علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی خواسته بودند که نسبت به تاسیس انجمن روزنامه‌نگاران استان تهران پاسخگو باشد.

در همین زمینه، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس نیزاعلام کرده بود که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران مجوز فعالیت ندارد.

 در پی فشار و لابیهای گسترده چهره‌های سیاسی انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران و اقدامات غیرقانونی متعدد این افراد برای بازگشایی انجمن منحله با پوسته‌ای جدید، چندی پیش با حضور برخی افراد با گرایشات خاص فکری و سیاسی و با حضور تعدادی معدود از فعالان این حوزه، نشستی به‌ اسم مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران برگزار شد و با وجود صراحت «قانون کار» مبنی بر غیرقانونی بودن تشکیل چنین مجمعی در صورت وجود انجمن صنفی قانونی با همین نام، این چهره‌ها تلاش خود برای تشکل این انجمن را به کار بستند.

این چهره‌ها از طریق همفکران و سرشاخه‌های خود در مناصب دولتی، این بار با اعمال فشار و هجمه گسترده به وزارت کار، روز دوم دی ماه جاری در نهایت اسامی هفت نفر را به‌عنوان اعضای منتخب و هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران معرفی کردند.

این افراد در حالی اقدام به برگزاری نشست اخیر خود کردند که بر اساس ماده 131 قانون کار و ماده 15 امکان ثبت دو انجمن در یک صنف واحد در یک جغرافیا وجود ندارد و در حال حاضر با توجه به اینکه «انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران» همچنین «انجمن صنفی خبرنگاران تهران» از سال 90 با برگزاری انتخابات رسمی و قانونی، تأسیس شده و مشغول به فعالیت است، این اقدام اخیر با همراهی و همداستانی چهره‌های سیاسی و مسئله‌دار انجمن منحله روزنامه‌نگاران، از هیچ محمل و تکیه‌گاه قانونی برخوردار نیست.

اخبار مرتبط

سرنوشت روحانی با مجلس اصولگرا چه خواهد شد؟

پخش زنده| سلسله نشست های جریان شناسی سیاسی راه انقلاب

روحانی پایان عمر دولت تدبیر و امید را اعلام کرد!

0 نظر

ارسال نظر

capcha