«سراج 24» گزارش می‌دهد

اوضاع بی‌سامان نویسندگی و حقوق مولف/سکه‌ها که کم شد، جایزه جلال آل احمد هم تعلق گرفت/چرا برگزیده جایزه جلال از اوضاع نویسندگی ناراضی است؟

اوضاع بی‌سامان نویسندگی و حقوق مولف/سکه‌ها که کم شد، جایزه جلال آل احمد هم تعلق گرفت/چرا برگزیده جایزه جلال از اوضاع نویسندگی ناراضی است؟

گروه فرهنگی سراج24: تا چند سال قبل جایزه ادبی جلال آل احمد برگزار می‌شد اما برگزیده‌ای نداشت چون هیئت داوران کسی را لایق دریافت 100 سکه طلا نمی‌دانستند. حالا که جایزه جلال به 30 سکه کاهش پیدا کرده، بالاخره دو سه سالی است شاهد کسانی هستیم که این جایزه را دریافت می‌کنند. سال قبل این جایزه بطور مشترک به دو نویسنده تعلق گرفته بود.

بایرامی وقتی برای دریافت جایزه‌اش روی سن رفت، دقایق کوتاهی هم صحبت کرد. او گفت: «معمولا وقتی کسانی در جوایز مهم برگزیده می‌شوند بعد از آن اعلام می‌کنند که برگزیده شدن در آن جایزه در زندگی و شیوه نوشتن آن‌ها تاثیری نداشته است. اما از آن‌جایی که ما خیلی نویسنده‌های سخت کوشی نیستیم دوست دارم بگویم که کاش جایزه جلال هم در شیوه زندگی و هم نوشتن ما تاثیر بگذارد. به نظرم خوب نبود جایزه جلال امکان مالی‌اش را از برگزیدگانش دریغ کند. از ما که گذشت؛ امیدوارم برای سال‌های آینده فکری شود». سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی هم روی سن و در کنار بایرامی ایستاده بود.

آخرین نوشته بایرامی پیش از رمان «لم یزرع» مربوط به دوره‌ای است که بسیاری از نویسنده‌های معروف به سفارش انتشارات «عصر داستان» وابسته به بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان دست به قلم شدند. «سنگ سلام» نام رمانی بود که بایرامی برای این انتشارات نوشته بود. عصر داستان اوضاع مالی خوبی داشت و وضعیت قراردادهای نویسندگی را تغییر داد. در آن مقطع بسیاری از نویسنده‌ها دست به قلم شدند و آثاری چاپ کردند که کیفیت آثارشان با گذشته بسیار متفاوت بود. اگر بخواهیم صریح باشیم باید بگوییم که با آثار ضعیفی مواجه بودیم؛ هرچند عصر داستان به جلد و شکل شمایل کار خیلی توجه داشت،‌اما محتوا چیزی نبود که از نویسنده‌های بزرگ انتظار می‌رفت.

نهایتا سال گذشته انتشارات «عصر داستان» تعطیل شد و طی قراردادی، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان چاپ کتاب‌هایش را به انتشارات «علمی و فرهنگی» واگذار کرد.

حرف‌های بایرامی روی سن جایزه جلال آل احمد و مروری بر گذشته نشر و نویسندگی بازهم ثابت می‌کند که اوضاع نویسندگان اصلا رو به راه نیست.

«لم یزرع» داستان جوان شیعه عراقی است که دلبسته دختری سنی مذهب می‌شود. رسومات غلط و قدیمی مانع از وصال می‌شود و جوان بصورت داوطلبانه به جنگ با ایران می‌آید. داستان در سال‌های سخت دیکتاتوری صدام و وقوع حادثه «دجیل» در عراق روایت می‌شود.

انتشارات «نیستان» ناشر آخرین نوشته بایرامی یعنی «لم یزرع» است. سید مهدی شجاعی نویسنده خوش ذوق و توانمند کشورمان مسئول «نیستان» است که حالا توانسته با کتاب بایرامی جایزه جلال را کسب کند. سفارش داریم تا سفارش!

اخبار مرتبط

انتشارات نیستان پویش «محرم به روایت کتاب» را کلید زد

شباهت های بایرامی به تولستوی و داستایوفسکی/ شهادت نویسندگان به قدرت قلم خالق «مردگان باغ سبز»

رمان «فصل پنجم: سکوت» به چاپ هفتم رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha