نامه سرگشاده مستندسازان خطاب به علی‌عسکری/ مگر «ثریا» چه می‌گوید که قربانی مصلحت اندیشی شده است؟

نامه سرگشاده مستندسازان خطاب به علی‌عسکری/ مگر «ثریا» چه می‌گوید که قربانی مصلحت اندیشی شده است؟

به گزارش سراج24،جمعی از مستندسازان و فیلمسازان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به واسطه مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر برنامه «ثریا» شده است، نامه‌‌ای را خطاب به علی‌عسکری رئیس رسانه ملی نوشته‌اند که متن کامل آن در ادامه می‌آید:

برادر گرامی جناب آقای علی عسکری

ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

مستحضرید که برنامه تلویریونی «ثریا» با شعار بلندِ «دیده‌بانی برای پیشرفت ایران اسلامی» کوشیده است تا با نگاهی علمی، موشکافانه، مخلصانه، منصفانه و بدون محافظه کاری، پشتیبان حقیقی و غیرشعاریِ گفتمان انقلاب اسلامی و مستضعفینِ امیدوار به آرمان های انقلاب باشد. این برنامه، یکی از مصادیق موفقِ اعتماد به جوانان انقلابی در عرصه برنامه سازی تلویزیونی است. نتایج شیرین این اعتماد را می شود در رضایتمندی نخبگان رسانه، امت انقلابی و بویژه رهبر معظم انقلاب مشاهده نمود.

برای نمونه، حضور عمارگونه و تخصص گرایانه ی «ثریا» در مسائل مربوط به «برجام» از یادها نمی رود؛ در دورانی که بازار مواضع و اظهارات مبتنی بر تعلقات حزبی و سیاسی در مورد برجام، داغ بود و فضای رسانه ها سرشار از نگاه های جناحی، این «ثریا» بود که با در پیش گرفتن رویکردی عالمانه و انقلابی، به روشنگری در فضای عمومی و نخبگانی پرداخت.

مع الاسف، چنین برنامه ای با این توفیقات، بارها با برخوردهای پیش بینی نشده و دور از انتظار از جوانب مختلف روبرو شده و مشخصاً متحمل فشار برای تعطیلی یا تعلیق چندباره شده است. مگر «ثریا» چه می گوید که اینگونه باید قربانی مصلحت اندیشی و محافظه کاری شود؟ مگر توجه به مسائل کلان، واقعی، تاثیرگذار و حساس کشور و مردم، در ردیف خطوط قرمز است؟ آیا ورود علمی، کارشناسانه و مخلصانه یک تیم رسانه ای مسلط و قوی به مسائل دشوار و حساس کشور از مسکن گرفته تا بانک ها، از کارآفرینی تا کشاورزی، از صنایع زودبازده تا صنعت هسته‎ای، از اقتصاد دانش بنیان تا نظام سلامت و نشان دادن نقاط ضعف و قوت آنها در زمره ی مباحث ممنوعه است؟

ما از تنگناهای سازمان صدا و سیما و گروکشی ها و توقعات فزاینده مقامات دولتی از این سازمان مطلعیم و می دانیم که چگونه تلاش می کنند تا به لطایف الحیل، رسانه ی ملی را وادار به مماشات و محافظه کاری و در نهایت فروکاستن جایگاهش در قواره ی «روابط عمومیِ صامت و ساکت دولت» نمایند. اما انتظار داریم رسانه ی ملی با تکیه بر پشتوانه ی مردمی و انقلابی اش، در مقابل این فشارها کوتاه نیامده و حیثیت این رسانه ارجمند را پاسداری نماید. به زعم ما، کوتاه آمدن در مقابل فشارهای فراقانونی و تن دادن به تعلیق و تعطیل برنامه هایی نظیر ثریا، به واقع، چشم پوشی از «استقلال رسانه ی ملی» است. اگر بنا باشد با آمدن و رفتن هر دولتی، اولویت ها و رویکردها و جهت گیری های انقلابی رسانه ی ملی، دستخوش استحاله و تقلیل شود، دیگر چه اعتباری برای این چشم بینای نظام اسلامی باقی می ماند؟ از فرازو نشیب های فراوان در مواجهه با برنامه ی ثریا، چنین استنباط می شود که رسانه ی ملی، در برابر چشم غره ها و زیاده خواهی های برون سازمانی، در پی عدول از اصول اساسی خود است.

ما جمعی از مستندسازان و فیلمسازان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، از شما برادر گرامی انتظار داریم با بازنگری در این شیوه برخورد با برنامه هایی نظیر ثریا، قلباً به نیروهای جوان و متخصص انقلابی اعتماد نموده و برادرانه و متعهدانه پشتیبان این حرکت رسانه ایِ امیدآفرین در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران باشید.

توقع حداقلی ما، پخش منظم و بی دغدغه ی ثریا به دور از محدودیت ها و مصلحت سنجی های کاذب و همراهی و مساعدت جنابعالی با عوامل این برنامه است.

برایتان در تحقق آرمان های انقلاب اسلامی، آرزوی توفیق داریم.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

«نجلا» سریال پربیننده تلویزیون شد

الویری: دانشگاهی به وسعت کشور نیاز است

صدا وسیما بدتر از امریکا و اسرائیل است؟! +جدول

0 نظر

ارسال نظر

capcha