قائم‌مقام وزیر نیرو :

پیش‌بینی سال سخت آبی در تابستان ۹۶/جیره‌بندی منتفی است

پیش‌بینی سال سخت آبی در تابستان ۹۶/جیره‌بندی منتفی است

به گزارش سراج24، «ستار محمودی» قائم‌مقام وزیر نیرو اظهار داشت: در اغلب قریب به اتفاق ایستگاههای ثبت بارش در سراسر کشور، میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته و متوسط درازمدت با کاهش همراه بوده که در برخی کلان‌شهرها، این میزان کاهش بیش از 50 درصد بوده است.

این مقام مسئول از کلان‌شهرهای شیراز، اصفهان، بندرعباس، تهران، مشهد و همدان به‌عنوان نمونه‌ای از کلان‌شهرهای درگیر تنش آبی در سال پیش رو نام برد و گفت: وزارت نیرو علاوه بر تمامی برنامه‌ریزی‌های مدونی که در زمینه ایجاد ظرفیت‌های سازه‌ای داشته و پروژه‌هایی که در جهت افزایش ظرفیت بهره برداری از منابع آبی به اجرا رسانده، برنامه‌ریزی‌هایی را نیز در جهت مدیریت مصرف دارد.

وی افزود: جیره‌بندی آب در دستور کار وزارت نیرو نیست و ما اعتقاد داریم با وجود کاهش شدید بارش‌ها و به‌تبع آن کاهش ظرفیت‌های منابع آبهای سطحی برای تأمین آب در سال 96، می‌توانیم با مدیریت بهینه مصرف، تابستان 96 را بدون قطعی آب سپری کنیم.

محمودی با اشاره به ارسال برنامه جریمه مشترکان پرمصرف آب به هیئت دولت گفت: جریمه پرمصرف‌ها هنوز در دست بررسی است و به‌دنبال این هستیم که در صورت تصویب در دولت، بتوانیم هزینه مصرف آب را برای مصارف خیلی زیاد به‌صورت هزینه تمام‌شده تأمین آب بگیریم.

وی ادامه داد: سال سختی از نظر تأمین آب مصرفی کشور در پیش داریم که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های دقیقی که از ماههای قبل برای این روزها داشتیم و پیش‌بینی‌هایی که وزارت نیرو در خصوص شرایط کم‌بارشی کشور داشته، بتوانیم با همکاری مردم در مصرف بهینه آب، بهار و تابستان سال 96 را در تأمین آب شرب بدون مشکل سپری کنیم.

اخبار مرتبط

آخرین وضع آب و هوای کشور در هجدهم خرداد+جدول

توصیه‌های هواشناسی به کشاورزان و باغداران

آخرین وضع آب و هوای کشور در یازدهم خرداد

0 نظر

ارسال نظر

capcha