وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد

نقض فاحش و گسترده حقوق رنگین‌پوستان توسط پلیس آمریکا

نقض فاحش و گسترده حقوق رنگین‌پوستان توسط پلیس آمریکا

به گزارش سراج24 ، در گزارشی که توسط وزارت دادگستری آمریکا منتشر شده است، دولت این کشور از نقض گسترده و فاحش حقوق مدنی رنگین‌پوستان توسط پلیس شیکاگو پرده برداشت.

بر اساس گزارش رویترز، پلیس شیکاگو در ایالت ایلینوی به‌طورمعمول علیه شهروندان، به‌ویژه سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارها، از زور بیش‌ازحد استفاده و حقوق مدنی آنان را نقض می‌کند.

این گزارش که روز جمعه از سوی وزارت دادگستری آمریکا منتشر شد، از پلیس این ایالت به خاطر شلیک به افرادی که تهدیدی به شمار نمی‌آیند و همچنین استفاده از شوکر علیه کسانی که از دستورات پلیس تبعیت نکردند، انتقاد کرده است.

این گزارش می‌افزاید: زور بیش‌ازحد "«بیش از همه علیه اجتماعات سیاه‌پوست و لاتین‌تبار»(heaviest on black and Latino communities) استفاده‌ شده و میزان استفاده پلیس از زور و تهدید علیه سیاه‌پوستان، 10 برابر بیش از سفیدپوستان بوده است.

بر اساس این گزارش 161 صفحه‌ای، پلیس شیکاگو بارها به‌سوی مظنونان شلیک کرده و حتی کودکان را با شوکر هدف قرار داده است.

«لورتا لینچ»(Loretta Lynch)، دادستان کل آمریکا، روز جمعه در نشستی خبری در شیکاگو گفت: "وزارت دادگستری معتقد است پلیس شیکاگو با نقض متمم چهارم قانون اساسی، از زور بیش‌ازحد استفاده کرده است".

بر اساس متمم چهارم قانون اساسی امریکا، شهروندان این کشور باید در برابر بازرسی‌ها بدون مجوز پلیس مصون بمانند.

«لینچ» گفت: "بسیاری از مشکلات پلیس شیکاگو ریشه در آموزش و مسئولیت‌پذیری ناکافی دارد".

وزارت دادگستری امریکا تحقیقات حقوق مدنی را از دسامبر 2015 و پس از انتشار ویدئویی آغاز کرد که نشان می‌داد «لاکوان مک‌دونالد»(Laquan McDonald) در تاریخ 20 اکتبر 2014 (28 مهر 1393) براثر شلیک گلوله کشته می‌شود.

«مک‌دونالد»(McDonald)، نوجوان سیاه‌پوستی بود که 16 بار توسط یک افسر پلیس شیکاگو به نام «جیسون وین دیک»(Jason Van Dyke) هدف قرار گرفت.

انتشار این ویدئو موجب برگزاری چندین هفته اعتراضات مردمی شد که به اخراج رئیس پلیس شیکاگو انجامید.

در این سلسله اعتراضات معترضان همچنین خواستار اخراج «رام امانوئل»(Rahm Emanuel)، شهردار شیکاگو، بودند.

تیراندازی مرگبار به «مک‌دونالد»(McDonald) یکی از چندین مورد کشتار غیرنظامیان از سوی نیروهای پلیس آمریکا بود که بسیاری از شهرهای این کشور را به صحنه برگزاری تظاهرات علیه خشونت پلیس ضد اقلیت‌ها و رنگین‌پوستان تبدیل کرد.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha