«سراج 24» گزارش می‌دهد

«مرگ‌باز»های بی‌شرم فضای مجازی دوباره فعال شدند/فوت«علی معلم»تکذیب شد اما شُک بزرگ‌تر باقی ماند:وفات حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی

«مرگ‌باز»های بی‌شرم فضای مجازی دوباره فعال شدند/فوت«علی معلم»تکذیب شد اما شُک بزرگ‌تر باقی ماند:وفات حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی

گروه فرهنگی سراج24: روز گذشته یک خبر مهم اما غلط برای دقایقی در چند رسانه معتبر منتشر شد. خبر این بود: «علی معلم دامغانی درگذشت». دقایقی بعد همسر معلم این خبر را تکذیب کرد و مشخص شد که فرزند برادر این شاعر شناخته شده و خوشنام درگذشته است.

این ماجرا چند سالی است که با گسترش شبکه‌های اجتماعی و فراگیر شدن اخبار غیر صحیح و شایعات دل بسیاری از هنرمندان را آزرده است. سالهاست محمدعلی کشاورز پدرسالار سینمای ایران در بستر بیماری بسر می‌برد. شاید در این سال‌ها بیشتر از ده بار خبر درگذشت او منتشر شده و بعد از دقایقی تکذیب شده است.

رواج این مسئله علاوه بر تضعیف شدید روحی هنرمندان، شوک بزرگی را به دوست‌داران و مخصوصا خانواده آنها وارد کرده است. حمید سبزواری شاعر بزرگ کشور نیز تا پیش از وفاتش بارها خبر دروغین فوتش را از رسانه‌های کشور خواند و آن را تکذیب کرد.

ماجرا وقتی شدت گرفت که برای چندمین بار خبر تصادف و درگذشت احسان علیخانی مجری جوان برنامه پرمخاطب «ماه عسل» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و کار به جایی رسید که یکی از مجری‌های شبکه ورزش تلویزیون این مسئله را از آنتن رسانه ملی مطرح کرد و به خانواده او تسلیت گفت! علیخانی به شدت تحت تاثیر این مسئله قرار گرفت و اعلام کرد که دیگر این رسانه را نمی‌خواهد، ماه عسل را نمی‌خواهد. به چه بهایی؟ او تصریح کرد که مادرش بعد از شنیدن این خبر دروغ در بیمارستان بستری شده و حال خوبی ندارد.

معلوم نیست چرا خبر درگذشت و وفات هنرمندان کشور انقدر راحت و بدون تحقیق در فضای رسانه‌ای کشور منتشر می‌شود. مرگ‌بازی، سرگرمی دردآور کاربران فضای مجازی و جریانات شایعه ساز است که هر از چندگاهی دل اصحاب هنر را به سختی می‌لرزاند.

ماجرا در این نقطه تمام نمی‌شود. مرگ‌باز ها پس از وقوع یک حادثه دردآور و فقدان یک شخصیت برجسته، شوخی‌های تلخ را در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌دهند و بازهم باعث رنجش خاطر دوست‌داران و خانواده متوفا می‌شوند. در روزی که شایعه مرگ علی معلم دامغانی تکذیب شد، خبر فوت حجت‌الاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی نیز منتشر شد اما هیچگاه تکذیب نشد. هرچند بسیاری از فعالان فضای مجازی و کاربران کانال‌های پر بیننده و شاد تلگرام هشدار دادند که «حقیقتا با این مسئله شوخی نکنید»، اما باز کار مرگ‌بازها متوقف نشد تا تحمل یک حادثه و اتفاق ملی برای مردم سخت‌تر باشد.

اخبار مرتبط

تلویزیون، کشنده‌ترین رسانه در محیط خانواده برای کودکان

پست برتر سال 1399 از نگاه شما کدام است؟

انتشار ۲ نمایش رادیویی با موضوع مدیریت فضای مجازی و انگیزه بخشی

0 نظر

ارسال نظر

capcha