استانداردهای ایمنی رعایت نشده بود

اعترافات جدید در پرونده سقوط جرثقیل در مکه

اعترافات جدید در پرونده سقوط جرثقیل در مکه

به گزارش سراج24،در جدیدترین تحولات مربوط به پرونده جرثقیل مکه که منجر به کشته شدن شماری از حجاج و شهروندان ایرانی و غیرایرانی شد، منابع آگاه گزارش داده‌اند که متهمان این پرونده اخیرا اعتراف کرده‌اند که برای استفاده از این جرثقیل مجوزی نداشته‌اند.

روزنامه سعودی «عکاظ»، گزارش داده که اقدامات مربوط به ایمنی و سلامت اتخاذ شده در خصوص این جرثقیل هم قدیمی بوده و تخلفاتی در این زمینه ثبت شده است.

بر اساس این خبر مهندس مسئولِ استفاده از این جرثقیل اعتراف کرده شماری از کارگرانی که در محل حادثه حضور داشته و از جرثقیل استفاده می‌کرده‌اند تسلط کافی به کتابچه راهنمای استفاده از آن نداشته یا اصلا با آن آشنایی نداشته‌اند.

با این حال، متهمان این پرونده اعتراضی به دایره قضایی ارجاع داده و مدعی شده‌اند که دادگاه صلاحیت بررسی این پرونده را ندارد و باید این پرونده در شورای دفاع شهری بررسی شود.

نماینده دادستانی عربستان نیز با صدور بیانیه‌ای تأکید کرده که 13 متهم این پرونده با وجود آگاهی به نبود تضمین‌های ایمنی لازم اقدام به استفاده از این جرثقیل کرده‌اند و ادعای آن‌ها مبنی بر اینکه شرایط نامساعد جوی باعث سقوط بالابر شده‌است قابل قبول نیست.

حادثه سقوط جرثقیل در 11 سپتامبر 2015 در محوطه مسجد الحرام رخ داد، یک جرثقیل که در پروژه توسعه مسجد الحرام فعالیت مورد استفاده قرار گرفته بود سقوط کرد و منجر به کشته شدن 107 نفر و زخمی شدن 238 نفر شد.

11 شهروند ایرانی در این حادثه کشته و 15 تن دیگر زخمی شدند.

عربستان در ابتدا علت وقوع این حادثه مرگبار را شرایط جوی و وزش باد شدید اعلام کرده بود اما بعدتر اعلام شد که جرثقیل شرکت بن لادن [متعلق به خانواده اسامه بن لادن، سرکرده سابق القاعده] که مسئول اجرای این پروژه بوده است بر اساس استانداردهای لازم نصب نشده و خطای انسانی عامل این حادثه بوده است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

اسکان زائران حج 98 در مکه و مدینه چگونه خواهد بود؟

سقوط در ایستگاه مترو تهران

سقوط بالگرد در ارومیه با ۴ مصدوم

0 نظر

ارسال نظر

capcha