با صدور بیانیه‌ای صورت گرفت

عذرخواهی دیرهنگام مسئولان نشر مصاحبه موهن شیخ علی تهرانی علیه امام (ره)/ پیگیری فرآیند درج مطالب موهن با عنوان مجعول منتفی نمی‌شود

عذرخواهی دیرهنگام مسئولان نشر مصاحبه موهن شیخ علی تهرانی علیه امام (ره)/ پیگیری فرآیند درج مطالب موهن با عنوان مجعول منتفی نمی‌شود

به گزارش سراج24،در پی سخنان حجت‌الاسلام حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در نشست خبری مورخ 95/10/13 و اعلام این مطلب که اخیرا همایشی در قم برگزار شده و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور و محمدعلی ایازی عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نیز به‌عنوان دبیر علمی همایش حضورداشته‌اند و مصاحبه‌ای از شیخ علی تهرانی با عنوان جعلی «شیخ میرزاعلی خراسانی» ارائه‌شده است که در این مصاحبه اهانت‌های بی‌سابقه‌ای به امام ازجمله متهم کردن حضرت امام به سازش و تفاهم با ساواک مطرح‌ شده است، وی خواستار موضع‌گیری موسسه تنظیم آثار امام (ره) در قبال این جریان و برخورد با عوامل مصاحبه با شیخ علی تهرانی شد. 

انجمن مفاخر خراسان به عنوان مسئول برگزاری همایش آیت‌الله العظمی میلانی٬ با پذیرش اشتباه خود از عموم مردم به دلیل نشر مصاحبه موهن علیه امام (ره) عذرخواهی کرد.

در ویژه نامه این همایش با درج مصاحبه‌ای موهن از شیخ علی تهرانی با عنوان مجعول «میرزاعلی آقا خراسانی» به امام خمینی نسبت سازش کاری با ساواک داده شده بود.

متن عذرخواهی مسئولان همایش مذکور در ادامه می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

1. نزدیک به یک دهه است که جمعی از فضلای خراسانی با دغدغه احیا و ترویج ارزش‌های مکتب اهل بیت (ع) از طریق معرفی عالمان برجسته و تأثیرگذار خطه خراسان، اقدام به برگزاری همایش‌هایی در قم، تهران و مشهد کرده و به تکریم و نکوداشت شخصیت‌هایی از قبیل آخوند خراسانی، آیت‌الله میرزا جواد تهرانی و آیت‌الله میرزا علی فلسفی نموده‌اند.

در سال 1395 نیز به مناسبت چهلمین سال در گذشت آیت‌الله العظمی سید محمد هادی میلانی با همراهی بیت معظم له و بنیاد مؤسسة آیت‌الله العظمی المیلانی لإحیاء الفکر الشیعی مراسمی در مشهد مقدس و شهر قم برگزار شد.

2. برای نکوداشت آیت‌الله میلانی بیت معظم له و موسسه کار آماده سازی آثار آیت‌الله را بر عهده گرفت و دفتر فرهنگی مفاخر خراسان نیز تولید و آماده سازی شش کتاب با عنوان: شناختنامه، اسناد منتشرنشده ساواک، کلمات، مجموعه مقالات، مکاتبات و مصاحبه‌ها را تقبل کرد. تا زمان برگزاری همایش سه عنوان نخست به چاپ رسید و در جلسه همایش توزیع شد، ولی سه اثر دیگر به زمان برگزاری همایش نرسید.

3. مصاحبه‌ها حاوی گفتگو با شاگردان، آشنایان و برخی از اعضای بیت آیت‌الله میلانی بود. یکی از مواردی که در جمع اعضای مفاخر خراسان برای انجام مصاحبه موردگفتگو قرار گرفت مصاحبه با شیخ علی تهرانی بود که دورانی را در درس آیت‌الله میلانی شرکت داشت. درنهایت مقرر شد گفتگو و مصاحبه ضبط گردد و سپس برای نشر و عدم نشر آن تصمیم‌گیری شود. بخش اصلی مصاحبه انجام‌شده مربوط به آیت‌الله میلانی و در حاشیه آن مباحثی مربوط به حضرت امام مطرح می‌شود. مع‌الأسف کل این نوار پیاده و بدون حذف مباحث غیر مرتبط و با خطای برخی دست‌اندرکاران در مجموعه‌ای که برای نشر آماده می‌شد، قرار می‌گیرد و ناخواسته به فضای مجازی هم راه می‌یابد.

4. چنانکه پیش‌ازاین گذشت این کتاب چاپ‌نشده ولی از همان متن اولیه چند نسخه به‌صورت دستی آماده و در جلسه همایش در کنار دیگر آثار از آن رونمایی می‌شود.

5. تمامی اعضای دفتر فرهنگی مفاخر خراسان سابقه‌ای طولانی در ارادت ورزی به امام و خدمت به نشر و ترویج افکار آن بزرگ‌مرد با قلم و عمل دارند و از همین رو با صراحت و شفافیت پوزش و عذرخواهی خود را از این عمل ناخواسته و پیش‌آمده، نخست به محضر روح بلندِ پیشوای آزاده و سازش‌ناپذیر قرن، حضرت روح‌الله تقدیم می‌دارد و سپس از پیشگاه بیت شریف امام و به‌ویژه یادگار فرزانه و دانشمند این خاندان حاج سید حسن آقای خمینی و امت انقلابی و شریف و قهرمان ایران پوزش می‌طلبد.

رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِینَا أَوْ أَخْطَأْنَا

والحمدالله

 جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که برای اولین بار به این اتفاق واکنش نشان دادند، درباره عذرخواهی عوامل این همایش نیز در مطلبی تأکید کردند: عذرخواهی دیرهنگام مسئولین همایشی که در ویژه‌نامه‌اش به بنیانگذار انقلاب اسلامی نسبت سازش‌کاری داده‌شده است٬ اگرچه در جای خود قابل‌تقدیر است اما پیگیری فرایند درج مطالب موهن با عنوان مجعول را منتفی نمی‌کند و طبیعی است فرایند این اقدام سازمان‌دهی شده و عاملین آن باید مشخص و معرفی گردد‌.

گفتنی است دبیر علمی همایش (حجت‌الاسلام ایازی عضو بلندپایه مجمع محققین) تاکنون در این مورد اظهارنظر نکرده است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

شبکه چهار سیما از انتشار صحبت ناصحیح درباره ملا محمدفضولی عذر خواست

معرفی کتاب کوچه نقاش ها

مدیری که لایق شهادت نیست، لایق مدیریت هم نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha