«سراج24» گزارش می‌دهد

فضای مجازی و گم‌شده‌ای به اسم حقیقت/وقتی یک جانیِ سیاسی،نماد عشق‌ورزی روشنفکرها می‌شود/لیلی، مجنون، بابی‌ساندز و خیلی‌های دیگر در برابر این افسانه‌ها کم آوردند!

فضای مجازی و گم‌شده‌ای به اسم حقیقت/وقتی یک جانیِ سیاسی،نماد عشق‌ورزی روشنفکرها می‌شود/لیلی، مجنون، بابی‌ساندز و خیلی‌های دیگر در برابر این افسانه‌ها کم آوردند!

گروه فرهنگی سراج24: فضای مجازی و امکان کاربری و دسترسی به آن با سرعت زیادی میان مردم گسترده شده است. حالا غالب مردم، پیر و جوان به راحتی به اینترنت دسترسی دارند و بسرعت از جدیدترین اخبار دنیا خبردار می‌شوند.

در این میان هرچند فضای مجازی خوبی‌های بسیاری دارد و کسی منکر آن نیست اما بدی‌ها و آسیب‌های آن هم اجتناب ناپذیر است. یکی از وظایف اصلی تشکیل شوای عالی فضای مجازی،رصد همین خوبی و بدی‌ها و بسترسازی برای امکان استفاده هدفمند، خوب و بدون آسیب مخاطبان است. حالا شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام رسان جدی‌ترین رسانه مورد استفاده مردم برای باخبر شدن از اتفاقات ایران و جهان هستند. دیگر نیاز نیست کسی منتظر اخبار نیمروزی و شبانگاهی رسانه ملی باشد و یا یک روز صبر کند تا روزنامه‌های فردا را بخواند تا از اخبار روز گذشته باخبر شود. در این سرعتِ اطلاع رسانی گمشده‌ای وجود دارد که آنهم حقیقت، صداقت و راستی است. تا چه حد می‌توان به همه این خواندنی‌ها اعتماد کرد؟ حجم خبر رسانی و پمپاژ اطلاعات آنقدر وسیع است که حالا دیگر کمتر کسی به صحت متونی که می‌خواند شک می‌کند. بازار انتشار حرف‌وحدیث‌هایی که هر روز از یک هنرمند نقل می‌شود و روز بعد توسط همان هنرمند تکذیب می‌شود، اتفاق تکراری این روزها است.

هر روز شاهد آنیم که تعدادی هنرمند و فعال فرهنگی-اجتماعی بواسطه نقل اخباری در صفحات موسوم به آنها، بیانیه‌ای می‌دهند و می‌گویند که بعنوان مثال فقط در فلان شبکه فعالیت رسمی دارند و مابقی صفحات و نقل قول‌هارا تکذیب می‌کنند. امروز و در چنین شرایطی بسیاری از وقایع صحیح و معتبر ملی و جهانی با چنین رویکردی و با چنین آسیبی تحریف و جعل می‌شوند.

چند روزی است خبر اعتصاب غذای آرش صادقی یک مجرم امنیتی در زندان‌های ایران، با عناوین مختلفی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. او دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی بود که بواسطه فعالیت‌های ضد امنیت ملی در جریان حوادث و فجایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 بازداشت شد. این جوان ارتباط مداومی با گروهک تروریستی پژاک و همچنین شبکه‌های فرقه ضاله بهائیت در ایران داشته است. او با هدایت گروه‌های تروریستی حضور فعال و سازمان‌دهی شده‌ای در جریان آشوب‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری و فتنه 88 داشت. حضور یک نیروی سازمانی و تربیت شده در تجمعات غیرقانونی قطعا با حضور شخصیتی که در فضای غبارآلود فتنه فریب خورده است متفاوت است. کسی که فریب خورده نهایتا شعاری می‌دهد و احساساتش را تخلیه می‌کند اما عضو مرتبط با گروهک‌های تروریستی خارجی قطعا ماموریت دیگری دارد که بالاتر از شعار و حرف است و تنها در میدان عمل و خرابکاری تعریف می‌شود.

صادقی اکنون در زندان است و باید حکم حبس 19 ساله‌اش را سپری کند. در ماه‌های گذشته همسر او نیز با عناوین مجرمانه‌ای شبیه همسرش بازداشت شده و برای او نیز 6 سال حبس تعیین شده است. حالا منابع خارجی نظیر BBC اعلام کرده‌اند که بیشتر از شصت‌ونه روز است که آرش صادقی با هدف آزادی همسرش اعتصاب غذا کرده است. با این حساب، صادقی رکورد اعتصاب غذای بابی ساندز مبارز معروف ایرلندی را نیز شکسته است. او پس از 66 روز اعتصاب غذا در زندان مرده بود!

حالا افسانه‌های عاشقانه بسیاری در رثای اعتصاب غذای صادقی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است طوری که لیلی و مجنون هم در برابر آن لطفی ندارد. اعتصاب غذای یک مجرم امنیتی و یک جانی سیاسی چه ارزشی دارد که برخی نادانسته در بازی ساختگی و دروغین فضای مجازی گرفتار شده‌اند؟ اتفاق تازه‌ای نیفتاده است، یک حقیقت دیگر وارونه شده است؛ مثل قبل.

اخبار مرتبط

دوره آموزشی طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی آنلاین

فراخوان دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار منتشر شد

شوق انقلاب و وطن، 39 سال پس از پیروزی/ پرچم‌های ایران چگونه بازهم به سر در خانه‌های مردم رسید؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha