«سراج24» گزارش می‌دهد

پشت پرده تبعید سریال همسایه‌ها به شبکه نسیم/مقصر اصلی طنز بی‌کیفیت "همسایه‌ها" چه کسی است؟/پول رسانه ملی خرج یک «طنز بی‌کیفیت» شد

پشت پرده تبعید سریال همسایه‌ها به شبکه نسیم/مقصر اصلی طنز بی‌کیفیت "همسایه‌ها" چه کسی است؟/پول رسانه ملی خرج یک «طنز بی‌کیفیت» شد

گروه فرهنگی سراج24: هفته گذشته اولین قسمت از سریال طنز «همسایه‌ها» با کارگردانی مهران غفوریان از شبکه دوم سیما پخش شد. تیزرها و تبلیغات متعددی برای این کار پخش شد اما بازهم در موعد مقرر همه چیز بر وفق مراد نبود. بالاخره اعلام شد که «همسایه‌ها» با یک هفته تعویق نمایش داده خواهد شد. حالا پس از آن یک هفته وقفه و پس از یک هفته از نمایش قسمت‌های اولیه این سریال یک اتفاق عجیب رخ داده است. پخش این سریال از شبکه دوم سیما به شبکه نسیم منتقل شد!

همین که در رسانه‌ها اعلام شد مهران غفوریان دوباره دست بکار ساخت سریال شده است، گمانه زنی ‌های خوبی نسبت به سریال جدیدش مطرح شد که همگی ناشی از خاطرات خوب سریال پرطرفدار و قدیمی او با نام «زیر آسمان شهر» بود. «زیر آسمان شهر» طنز بجایی داشت و مسائل اجتماعی را بخوبی مطرح می‌کرد. پس از سال‌ها دوری شاید انتظار طنزی قوی از مهران غفوریان بجا بود اما نتیجه چیز دیگری شد. «همسایه‌ها» در قسمت‌های اولیه نمایشش از تلویزیون هیچ دست برتری پیدا نکرد. داستان جذابی را ارائه نکرد و مخاطب را تشنه دیدن قسمت‌های بعدی آن نکرد. حتی یک یادداشت و برداشت مثبت هم از آن در رسانه‌ها منتشر نشد. همه چیز دور از انتظار بود. یک طنز معمولی و ساده که حتی شوخی‌هایش هم دیگر تکراری شده و خنده را به لب‌های کسی نمی‌نشانَد. شاید همه این کاستی‌ها به این دلیل است که مهران غفوریان هیچ فرقی نکرده است. همانی است که در استند‌آپ کمدی‌های خندوانه است، همانی است که در سریال‌»در حاشیه» مهران مدیری است و همانی است که در همه جا او را دیده‌ایم. خنداندن ایرانی‌ها کار سختی نیست و با این کارهای ساده و متن‌های ضعیف نمی‌شود کسی را خنداند. ایرانی‌ها در کسری از ثانیه و پس از یک رخداد سیاسی اجتماعی براحتی می‌توانند آن را به طنز بکشند و ساعت‌ها شبکه‌های گسترده اجتماعی را درگیر قریحه خود کنند!


جعفری جلوه مدیر شبکه دو مانع ادامه پخش سریال همسایه‌ها از این شبکه شد

در رسانه‌ها گفته شد که محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما از مخالفان جدی این سریال بوده و با پخش آن نیز موافق نبوده است. اما بالاخره می‌پذیرد و پس از یک هفته نمایش، دیگر ادامه‌ ماجرا را بخاطر ضعف‌های سریال نمی‌پذیرد. حالا یک سوال جدی پیش می‌آید و اینکه آیا جعفری جلوه با بیرون راندن «همسایه‌ها» از شبکه‌اش، یک قهرمان است؟ چه کسی جوابگوی بودجه بیت‌المال برای ساخت این سریال ضعیف خواهد بود؟ آیا شبکه دوم سیما بعنوان سفارش دهنده پروژه نظارتی بر فیلمنامه و حسن انجام کار نداشته است؟ جعفری جلوه بعنوان مدیر شبکه چه مسئولیتی را در این ماجرا گردن می‌گیرد؟ همه بخوبی می‌دانند که اوضاع مالی سازمان بزرگ صدا و سیما چندان هم مساعد نیست، این مسئله مدت‌هاست با حضور گسترده و خسته‌کننده تیزرهای تبلیغاتی شرکت‌های تجاری در آنتن سیما جلوه می‌کند.

«همسایه‌ها» بعلت «عدم تایید کیفیت» بنوعی سریال تبعیدی شبکه دو محسوب می‌شود. سریالی که حالا به شبکه نسیم تبعید شده تا در کنار آثار پرمخاطبی مثل «خندوانه» و «دورهمی» نمایش داده شود. اما مسئله به همین سادگی‌ها نیست. انتقال یک سریال ضعیف از یک شبکه به شبکه دیگر چیزی از بار مالی پروژه کم نمی‌کند.

پس از عدم تایید کیفیت سریال طنز «همسایه» از سوی محمدرضا جعفری جلوه، سریال خارجی «پزشکان جوان» جایگزین آن در جدول کنداکتور شبکه دو سیما شده است.

اخبار مرتبط

پخش ویژه‌برنامه شانزدهمین جشنواره فیلم «مقاومت» از شبکه دو سیما

«تن‌های تنها» ویژه ایام پایان صفر روانه آنتن می‌شود

مدیر شبکه نسیم توبیخ شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha