«سراج24» گزارش می‌دهد

ایران، بهشت ادیان آسمانی/رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال فعالیت مسیحیان چگونه بوده است؟/«ایران متحد» بزرگترین چالش دشمن

ایران، بهشت ادیان آسمانی/رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال فعالیت مسیحیان چگونه بوده است؟/«ایران متحد» بزرگترین چالش دشمن
گروه فرهنگی سراج24: فقط چند روز تا پایان سال میلادی باقی مانده است و مراسم‌های مذهبی مسیحیان نیز آغاز شده است. مسیحیان معمولا ۲۵ دسامبر را بمناسبت میلاد حضرت مسیح (علیه السلام) جشن می‌گیرند. جشن‌هایی که امروز با نام کریسمس بیشتر شناخته شده‌اند. سرو و کاج‌ها تزئین شده یکی از نمادهای این جشن مذهبی است. 
 
برخی خیابان‌های تهران که از قدیم محل زندگی و تجمع مسیحیان بوده است، حالا هم روزهای شاد و رنگارنگی را تجربه می‌کند. ویترین مغازه‌ها می‌درخشد، کاج سال نو تزئین شده است و جوراب‌های پشمی بزرگ به آن آویزان شده‌اند. اعتقاد افسانه‌ای آن است که بابانوئل هدایایش را برای بچه‌ها در این جوراب‌ها قرار می‌دهد. مسیحیان شهر در جنب‌وجوش خریدهای سال نو هستند و با دستانی پر از مغازه‌های پر زرق و برق خارج می‌شوند. مغازه‌هایی که در کنار همه تزئیناتشان، جمله‌ای را هم برای پذیرایی از بابانوئل آماده کرده‌اند: «بابانوئل خوش‌آمدی». 
 
در این ایام مراسم‌های جشن مختلفی نیز در کلیسا‌ها برگزار می‌شود که تلویزیون ایران همواره آن‌ها را پوشش رسانه‌ای داده است. 
 
امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز در این ایام به دیدار خانواده شهدای مسیحی می‌روند. مسیحی‌ها در جریان جنگ تحمیلی ایران و عراق، هزاران شهید برای دفاع از کیان وطن هدیه کرده‌اند. در سال‌های قبل روایت بازدید ایشان از یک خانواده مسیحی و تناول از پذیراییِ آن‌ها بسیار حاشیه‌ساز شده بود. اتفاقی که موجی از واکنش‌های مثبت و اعتمادآفرین را در فضای مجازی و همچنین در بدنه مسیحیان بهمراه داشت. این البته موضوع عجیبی نبود وهمینطور هم انتظار می‌رفت تا رهبر جمهوری اسلامی چنین عملکرد و تحلیلی نسبت به ادیان آسمانی داشته باشد؛ اما شاید حاشیه‌سازی اطرافیان و اکراه آن‌ها در تناول پذیراییِ پیروان مسیح باعث شد تا این اقدام خیلی سریع میان همه نقل شود. 
 
دوسال قبل کتاب «مسیح در شب قدر» توسط انتشارات صهبا منتشر شد. این کتاب روایت‌های متعددی از حضور امام خامنه‌ای در خانه شهدای مسیحی است. نماینده اسقف اعظم خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران، نماینده مجمع خلیفه‌گری و شورای خلیفه‌گری و خانواده شهدای مسیحی در جشن رونمایی از این کتاب حضور داشتند. 
 
در سال‌های پس از انقلاب رویکرد ایران در قبال پیروان ادیان آسمانی ثابت بوده است. تکریم متدینین به شریعت‌های آسمانی از رویه‌های بدون تغییر کشور بوده است. در این سال‌ها پیروان ادیان براحتی در کنار یکدیگر و در کنار پیروان سایر ادیان زندگی کرده‌اند و بنوعی در غم و غصه هم نیز شریک بوده‌اند. مسیحیان کلیساهای خود را بدون هیچ محدودیتی در تهران و شهرستان‌ها اداره می‌کنند و فعالیت‌های تبلیغی ترویجی خود و مراسم‌های مذهبیشان را آزادانه برگزار می‌کنند. اسلام و کارگزاران حکومت اسلامی هیچگاه پیروان ادیان آسمانی را تهدیدی برای انقلاب اسلامی ندیده‌اند چه اینکه بسیاری از آن‌ها در مقاطع حساس پیروزی انقلاب و سال‌های دفاع مقدس، یار ایران بوده‌اند و برای تعالی ایران بزرگ کوشیده‌اند. حالا شهدای مشترکی میان مسلمانان و مسیحی‌ها وجود دارند که آن‌ها را «خون شریک» کرده است. 
 
جمهوری اسلامی ملتش از ادیان و اقوام مختلف٬ امتی واحد در برابر دشمن «ایران متحد» می‌داند. آمریکا مسئله اصلی‌اش ایران متحد است و نه فقط ایران اسلامی. اتحاد ملی مردم در این سال‌ها مانعی برای دست‌اندازی دشمنان به خاک کشور بوده است. وقتی هدف تنها ایران به معنای جامع آن باشد، دشمن دیگر مسلمان و مسیحی نمی‌شناسد. 
 
روز گذشته در بخش‌های مختلف خبری تلویزیون ایران تصاویری از برگزاری جشن‌های مذهبی مسیحیان در کلیسا‌ها نمایش داده شد. آیین‌های متفاوتی برگزار شد و پس از آن خبرنگار تلویزیون سراغ حاضران رفت. آن‌ها تاکید کردند که مومن به شریعت مسیح هستند و البته در معنایی عام و کلی، ابتدا خود را یک ایرانی می‌دانند و ایرانی با ایرانی بخوبی و خوشی سالهاست که زندگی می‌کند و ایستاده است. اسقف کلیسای مسیحیان در آخر مجلس خود از پیروزی شهر استراتژیک حلب قدردانی و حمایت کرد. حلب شهری است که مسیحیان زیادی در آن زندگی می‌کنند و حالا بدست مدافعان حرم جمهوری اسلامی ایران و ارتش سوریه آزاد شده است. داستان «خون شریکی» در ایران متحد ادامه دارد.

اخبار مرتبط

کلیسای چوپان +تصاویر

کلیسا برای مقابله با همجنس‌بازان ملاحظاتی دارد/ گزارشی از سفر هیئت ادیان آمریکا به ایران

اقامه نماز در کلیسای جامع واشنگتن

0 نظر

ارسال نظر

capcha