در نشست هم‌اندیشی جهادگران اقتصادی تأکید شد

واردات و غفلت از توانمندی‌های تولید داخل عامل تعطیلی بنگاه‌ها/ ظرفیت اشتغال‌زایی در صنایع دستی ایرانی

واردات و غفلت از توانمندی‌های تولید داخل عامل تعطیلی بنگاه‌ها/ ظرفیت اشتغال‌زایی در صنایع دستی ایرانی

به گزارش سراج24،نخستین نشست هم‌اندیشی جهادگران اقتصاد مقاومتی با حضور فعالان بخش تعاونی،  نمایندگان مجلس، فرماندهان بسیج و برخی از تولیدکنندگان تعاونی‌های صنایع دستی استان تهران برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست بررسی وضعیت اقتصادی تولیدکنندگان صنایع دستی، بررسی پتانسیل‌های موجود در بین هنرمندان کارآفرین و رونمایی از کارت‌های تخفیف اتحادیه صنایع دستی تولیدکنندگان برگزار شد.

در ابتدای این همایش خاطره استاد رضایی، رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان تهران با اشاره به اهداف برگزاری این نشست هم‌اندیشی بر لزوم اجرای بند بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی باید در لایه‌های مختلف ساختار اقتصادی کشور اجرا می‌شد.

مدیر عامل اتحادیه صنایع دستی با بیان اینکه گام مهم در راستای اقتصاد مقاومتی احیا و ترویج صنایع دستی و تقویت تولید داخلی است، افزود: با توجه به فشار اقتصادی در حوزه تحریم‌های داخلی و خارجی کشور، حوزه صنایع دستی را نیز تحت شعاع قرار داده است و تولید کننده در عرصه داخلی را با مشکل روبه رو کرده همواره باید کوشید تا با تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی مشارکت مردمی را تقویت کرد.

وی افزود: داشتن آگاهی، خلاقیت و ورود به هنگام در عرصه‌های اقتصادی یکی از راهبردهای تدوین شده در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بود تا منجر به ایجاد تشکل‌های مردمی، صنفی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بخش مولد اقتصاد کشور شود. 

وی نیاز به احیای روحیه داوطلبان در فضای کار در تمامی عرصه های اقتصادی را از اهداف این نسشت برشمرد.

این فعال بخش تعاونی با اشاره به اینکه تمام گروه‌های تولید کننده رتبه‌دار در زمینه داخلی صنایع دستی می‌تواند در این حرکت جهادی ما را همراهی کنند، گفت: در این فضای ایجاد شده با همکاری فرمانده ناحیه بسیج ادرات استان تهران به نتایج مطلوبی رسیده‌ایم که از جمله آن، تشکیل هسته های محلی و بومی در جهت فضای روحیه مردمی و محلی همچنین جذب و شناسایی ایده ها در این حوزه است.

استاد رضایی با بیان اینکه گروه‌های تولیدی داخلی و صنایع دستی در سال‌های گذشته به واسطه افزایش واردات و مشکلات فضای کسب و کار در داخل به حاشیه رانده شدند، گفت: هم اکنون به دلیل عدم توجه به توانمندی‌های داخلی بسیاری از تولیدکنندگان انگیزه خود را از دست داده‌اند که امیدواریم با توجه به راهبردهای اقتصاد مقاومتی و لزوم توجه به بخش واقعی اقتصاد، وضعیت رو به سامان رود. 

رئیس هیأت مدیره اتحادیه‌ تعاونی‌های صنایع دستی استان تهران با اشاره به لزوم شناسایی و حمایت از بخش‌های اشتغال‌زای اقتصاد، تأکید کرد: ایده‌ها و خلاقیت‌های بسیاری در بخش صنایع دستی کشور وجود دارد که متأسفانه مورد غفلت واقع شدند. 

به گزارش فارس، در ادامه این نشست علیرضا عاشوری مسئول سازمان بسیج ادارات تهران بزرگ با تشریح اقدامات بسیج در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: بسیج یک حرکت جمعی و مردمی بود که در بسیاری از حوزه‌ها توانایی ایجاد محرک و هم‌افزایی را دارد.

فرمانده سازمان بسیج ادارات استان تهران به سه موضوع بسیج و دفاع مقدس، بحث فتنه سال 88 و حماسه 9 دی، نقش بسیج و اقتصاد مقاومتی در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.

وی افزود: در زمان جنگ تحمیلی بسیج با نیروی خود توانست بر دشمنان پیروز شود و پس از آن نیز در عرصه‌های سازندگی بسیار موفق عمل کرد.

وی افزود: هم اکنون با توجه به وجود رکود اقتصادی و مشکلات تحریم‌ها که از ابتدای انقلاب تاکنون با آن درگیر هستیم، بسیج می‌تواند خط مقدم و آغازگر جهاد اقتصاد باشد.

عاشوری گفت: بسیج در حوزه‌های اقتصادی نیز توان ایجاد هم‌افزایی و ایجاد استقلال در این بخش مهم کشور را دارد چرا که در گذشته تجربه نشان داده که با وجود تحریم‌های سنگین نظامی به خودکفایی در این حوزه دست یابد.

وی با اشاره به اینکه صنایع دستی در کشور ما یکی از بخش‌های اشتغال‌زا و مؤثر جامعه است، خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی بر لزوم استفاده از توان تولیدکنندگان داخلی و بنگاه‌های کشور را تأکید دارد. 

عاشوری خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم که با وجود تولیدکنندگان خوب داخلی کالاها از خارج کشور وارد شوند و برای آنان اشتغال‌زایی ایجاد شود. 

وی در عین حال بر لزوم ایجاد تنوع، خلاقیت و توانمندی تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی بهترین سرفصل و الگو برای مسئولان، سیاست‌گذاران و همچنین بخش‌های مختلف اقتصادی است که می‌تواند مؤثر واقع شود.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

نگاه مثبت رهبر انقلاب به تولید در اقتصاد به رشد اقتصادی کشور کمک و مشکلات کنونی را برطرف خواهد کرد

پالایش نفت خام راهکار اساسی عبور از تحریم نفتی

واردات تیشه به ریشه تولید

0 نظر

ارسال نظر

capcha