طب سنتی برای «شب یلدا» چه توصیه‌هایی دارد

 طب سنتی برای «شب یلدا» چه توصیه‌هایی دارد

به گزارش سراج24 ،  شب یلدا مقدمه‌ آغاز زمستان است، فصلی که سرمای آن باعث می‌شود برای پیشگیری از بیماریها و حفظ سلامتی، توصیه‌های طب سنتی را در مورد این فصل  به خصوص در شب یلدا رعایت کنیم.

با توجه به سردی هوا در این فصل از نظر طب سنتی، خوردن یا آشامیدن خنکی‌جات همچون هندوانه، انار ترش، مرکبات با طعم ترش، برگه هلو و زردآلو در شب یلدا  توصیه نمی‌شود و باید به مقدار کمی از این خوارکیها مصرف شود مخصوصا افراد با مزاج سرد باید مراقب باشند که یا از این مواد نخورند یا در صورت میل کردن، از گرمی‌جات به عنوان مصلح استفاده کنند.

در مورد مصرف تنقلات مانند مغزها (بادام، فندق، بادام زمینی، پسته و ...)، نخودچی، کشمش، مویز، انجیر، توت خشک، تخمه‌ها و ... که کم حجم و پرانرژی هستند در فصل زمستان برای کودکان و بزرگسالان مورد توصیه هستند؛ این امر یک آموزش طبی هم  تلقی می‌شود که در آغاز فصل زمستان باید به میزان بیشتری از این مواد استفاده شود.

در میان مغزها، استفاده از مغز بادام بهتر است زیرا به اعتدال نزدیکتر است؛ بعد از بادام، مصرف پسته و پس از آن  بادام زمینی و فندق و بعد گردو مورد توصیه هستند البته گردو را نباید به تنهایی و به مقدار زیاد مصرف کرد همچنین بهتر است مغزها به صورت تازه،  از پوست سخت خود خارج و خورده شوند تا خاصیت آنها کاهش نیافته یا بر اثر ماندن طولانی در معرض هوا فاسد نشده باشند.

در مورد عدم مصرف همزامان برخی خوراکیها می‌توان به مصرف برگه هلو یا زردآلو که از سردیها هستند اشاره کرد که همراه با هندوانه خورده نشوند و بهتر است همراه آنها از مواد گرمتر استفاده شود؛ خوردن انار و باقلا نیز همراه با گلپر یا نمک به عنوان مصلح توصیه می‌شود زیرا به این ترتیب از میزان سردی انار و باقلا کاسته می‌شود.

به افرادی که در این شب به مهمانی می‌روند و شام می‌خورند نیز توصیه می‌شود شام سبک‌تری میل کنند و بین خوردن شام و مواد دیگر فاصله بدهند؛ بسیاری از تنقلات، آجیلها و مغزها مورد مصرف در شب یلدا که دارای خاصیت غذایی زیاد هستند و اگر با فاصله زمانی کوتاه از شام مصرف نشوند شخص دچار سنگینی، سوء هاضمه و عوارض بعدی آن خواهد شد، این افراد می‌توانند در انتها از مختصری آب‌غوره یا آب‌لیمو یا کمی سرکه رقیق شده در آب جوش خنک شده استفاده کنند تا به هضم این غذاهای سنگین کمک نماید اما پرهیز مقدم بر همه این تدابیر است.

گرم‌مزاجها می‌توانند از خنکیها استفاده کنند و باید در مصرف گرمیها زیاده‌روی نکنند تا دچار غلبه حرارت، خارش، تحریک پوست، سوزش مقعد، تلخی دهان، سردرد و بی‌خوابی شبانه نشوند؛ توجه  شود که در صورت سرد بودن مزاج، کسالت، خواب آلودگی، مشکلات مفصلی مانند تورم و درد و اختلالات گوارشی مانند نفخ معده و روده و... با مصرف سردیها مانند هندوانه، لبنیات، ترشی‌جات، برگه‌ها و ...  تشدید پیدا خواهد کرد که  در این صورت بهتر است از گرمیها مثل عرق نعناع، چای دارچین یا زعفران که با کمی نبات یا عسل شیرین شده باشد استفاده شده یا از پودر زیره سبز با کمی شکر بعد از غذا استفاده شود.

ماساژ روی شکم با روغن بادام شیرین یا زیتون در جهت عقربه‌های ساعت حول ناف با دوایر متحدالمرکز که به صورت تدریجی بزرگ شوند هم کمک شایانی به تقویت هضم، حرکات روده‌ها و سهولت دفع خواهد شد و سوء هضم احتمالی را کم می‌کند.

باید توجه داشت که عادت خواب و بیداری نباید به هم بخورد و تلاش شود شخص در همان ساعتی که در شبهای گذشته به بستر می‌رفته در این شب سال هم آن را رعایت کند؛ بی‌خوابی و بیداری کشیدن در شب بسیار مضر بوده و سبب برهم خوردن تنظیم و تعادل مزاج و بدن خواهد شد.

اخبار مرتبط

زمان خوردن غذا بر لاغری تاثیر دارد!

دخترانی که پیر نمی‌شود!|+تصاویر

نادرترین بیماری‌های جهان+تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha