معاون وزیر نیرو اعلام کرد

وجود ۲۴۰۰۰۰ هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور

وجود ۲۴۰۰۰۰ هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور

به گزارش سراج24 ؛ رحیم میدانی در سومین هم‌اندیشی سیاست‌گذاران منابع آب با عنوان اقتصاد سبز و حکمرانی پایدار با اشاره انتقال آب در صورتی که ملاحظات آن رعایت شود مغایرتی با اصول توسعه پایدار ندارد، اظهار کرد: انتقال آب باید منحصر به مصارف شرب باشد.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه انتقال آب باید به عنوان آخرین راهکار مطرح باشد، خاطر‌نشان کرد: طبق بررسیهای انجام شده میزان آب قابل برنامه‌ریزی کشور در حدود 80  میلیارد متر‌مکعب است که 39.7  میلیارد آن متعلق به آبهای سطحی و 40.3 میلیارد هم متعلق به آبهای زیرزمینی است.

وی با بیان اینکه تعداد چاههای کم عمق غیرمجاز کشور که بعضی از آنها در منازل وجود دارد، افزود: تعداد چاههای کشور 700 هزار چاه است که 460 هزار چاه دارای مجوز و بقیه غیر‌مجاز هستند.

رحیم میدانی تصریح کرد: یکی از راهکارهای کاهش مصرف آب، تدوین نظام الگوی کشت است که بر اساس این طرح می‌توان گفت در مناطق مختلف کشور چه نوع کشت و به چه مقدار و با چه بهره‌وری انجام شود.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه یکی از دلائل نشست زمین، بهره‌برداری بی‌رویه از آبهای زیرزمینی است، اظهار داشت: طرح ملی احیاء و تعادل‌بخشی آبهای زیرزمینی در شورای عالی آب به تصویب رسیده و در حال اجراست.

به گفته مهندس میدانی استاندارد و میانگین مصرف آبهای تجدیدپذیر قابل برنامه‌ریزی، 40 درصد است اما در حال حاضر در ایران این مقدار به 69 درصد می‌رسد و کاهش این میزان به استاندارد جهانی در دو برنامه توسعه وجود ندارد و کشور تحمل کاهش مصرف به این مقدار را ندارد و نوعی تکلیف مالایطاق است.

وی با بیان اینکه سهم حقابه محیط زیست از آبهای قابل برنامه‌ریزی کشور 8.10 میلیارد متر‌مکعب و سهم فضای سبز نیم میلیارد متر‌مکعب است، گفت: 81 درصد آبهای مصرفی سهم کشاورزی، حدود چهار درصد سهم شرب و حدود چهار درصد سهم صنعت است.

اخبار مرتبط

هرکجا که شفافیت نباشد ناظران قانون هم به آن عمل نمی کنند/اگر مشکل ریزگردهای زابل حل شود مشکل کشور نیز حل می شود

سازمان محیط زیست باید در تصمیم گیری ها مستقل شود / مافیای فساد محیط زیست همچون یک اختاپوس است

معرفی زنبور‌های بی‌عسل!

0 نظر

ارسال نظر

capcha