گنبد حرم مطهر حضرت علی(ع) ۱۷ ربیع‌الاول رونمایی می‌شود

 گنبد حرم مطهر حضرت علی(ع) ۱۷ ربیع‌الاول رونمایی می‌شود

به گزارش سراج24؛ رونمایی از گنبد مرمت شده حرم مطهر حضرت علی ابن ابی‌طالب(ع) همزمان با 17 ربیع‌الاول سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) در نجف اشرف انجام می‌شود.

گنبد مطهر علوی در حرم حضرت علی(ع) بعد از  200 سال و به دست استادکاران و کارشناسان ایرانی و عراقی ترمیم و بازسازی شده است.

در مراسم رونمایی از گنبد مطهر حرم علوی جمعی از مسئولان کشورمان، مدیران ستاد بازسازی عتبات عالیات و زائران حاضر در نجف اشرف حضور خواهند داشت.

پارچه سفیدی که هم اکنون روی گنبد حرم علوی قرار گرفته در سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) کنار زده می‌شود و زائران حرم حضرت امیرالمومنین(ع) می‌توانند گنبد جدید و زیبا که مورد مرمت و بازسازی کامل قرار گرفته را بعد از ماههای متمادی مشاهده کنند.

به گزارش تسنیم، گنبد حرم مطهر امام علی(ع) علاوه بر ویژگیهای خاص معنوی، از نظر دانش معماری نیز یک اثر کم‌نظیر محسوب می‌شود که محیطی برابر 51.5 متر و ارتفاعی برابر 5. 4 متر دارد.

پروژه ترمیم خشتهای  گنبد مطهر یکی از بزرگترین و مهمترین پروژههای آستان علوی طی یک سال گذشته بوده و در آن 105 کیلوگرم طلای 24 عیار به کار رفته و در هر خشت 15 تا 20 گرم طلا استفاده شده است.

تعداد رج‌ها(دورهای قطر گنبد) 76 حلقه و تعداد خشتها نزدیک به 10 هزار عدد است.

اخبار مرتبط

رونمایی از آثار یلدائی مخزن کاخ نیاوران + عکس

رونمایی از شناور دو نفره «هاور فن» بدون پروانه

بزرگترین نیروگاه جهان به بهره‌برداری رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha