رئیس جمهور:

خاک ایران با لنج به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌رود

خاک ایران با لنج به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌رود

به گزارش سراج24 ، حسن روحانی امروز در مراسم جشن شکرگزاری برداشت محصول اظهار کرد: تولید مواد غذایی در بخش کشاورزی 97 میلیون تن در سال 92 بوده است که این رقم اکنون به 117 میلیون تن رسیده یعنی ما توانسته‌ایم 20 میلیون تن افزایش تولید در این 3 سال داشته باشیم.

وی افزود: آبان سال 92 یک بار دیگر نیز به خودکفایی تولید گندم رسیدیم و جشن خودکفایی گرفتیم و اکنون بعد از 4 سال دوباره توانسته‌ایم جشن خودکفایی بگیریم و باید در نظر داشت که چرا در این سالها نتوانسته‌ایم تولید خود را حفظ کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: در سال 80‌، 8.6 میلیون تن گندم از خارج از کشور وارد شد و در سال 88، 6.7 میلیون تن گندم وارد کرده‌ایم اما اکنون به شرایطی رسیده‌ایم که علاوه بر تامین نیاز داخلی می‌توانیم بخش مازاد نیاز خود را صادر کنیم.

روحانی ادامه داد: پیشرفت در امور مهم است اما این پیشرفت باید با تداوم تولید همراه باشد و ما در صورتی که به خودکفایی در تولید محصولی رسیدیم باید بتوانیم آن را حفظ کنیم.

وی گفت: امسال در کشور پیش‌بینی رشد بالای 5 درصدی اقتصادی می‌شود و امیدواریم این رقم در بخش کشاورزی بالاتر باشد.

رئیس جمهور افزود: حرکت بسیار خوبی در بخش کشاورزی کشور شروع شده است ما توانسته‌ایم تولید خود را ظرف مدت 3 سال از 97 میلیون تن به 117 میلیون تن برسانیم.

روحانی گفت: از سال 92 با آمدن دولت یازدهم نرخ رشد تورم کاهش یافت و اکنون کمتر از 10 درصد شده است اما باید توجه داشت که حفظ این تورم نیز بسیار مورد اهمیت است و نباید دوباره به تورم 17 درصدی برسیم.

دلیل پرداخت دیرهنگام مطالبات گندمکاران تولید بیشتر از انتظار بود

رئیس جمهور در ادامه صحبتهای خود با اشاره به دلایل پرداخت دیرهنگام مطالبات گندم‌کاران گفت: برای سال جاری پیش‌بینی خرید تضمینی 10 میلیون تن گندم در دولت شده بود هر چند که آقای حجتی از همان ابتدا اعلام می‌کرد که امیدواریم که این رقم بیشتر باشد اما به هر حال 11.6 میلیون تن گندم خریداری شد که بیشتر از پیش‌بینیهای اولیه ما بود.

وی ادامه داد: ما چطور توانستیم به این حجم از تولید برسیم آیا بارش رحمت الهی در این خصوص تاثیرگذار بود؟ بارش رحمت الهی در این خصوص بسیار تاثیرگذار و در اولویت اول است زیرا همه امور در دست خداست و تلاشهای ما نیز در مسیر اراده حق قرار دارد.

روحانی با بیان اینکه وضعیت بارشها در سال جاری افزایش چشمگیری نداشته است گفت: در سال زراعی گذشته 234 میلیمتر بارش داشتیم که این رقم در سالهای قبل 230 میلیمتر بوده است و ما توانستیم بدون افزایش سطح زیر کشت با افزایش بهره‌وری میزان تولید را بالا ببریم.

رئیس جمهور افزود: سطح زیر کشت در سال زراعی گذشته کاهش یافت اما توانستیم با کاهش راندمان تولید سطح تولید خود را بالا ببریم.

وی با تاکید بر اهمیت بهره‌گیری از تکنولوژیهای روز در بخش کشاورزی گفت: در بخش ماشین‌آلات بخش کشاورزی تغییرات خوبی را مشاهده کرده‌ایم اما جهاد کشاورزی و کشاورزان نیز باید از فناوریهای روز دنیا در بخش کشاورزی استفاده کنند و بدانند که از چه بذر و دانش روزی باید استفاده کنند تا به بهره‌وری بیشتری دست یابند.

روحانی تاکید کرد: برخی که با اسلام نیز آشنا هستند می‌گویند ریشه انسان از نسیان است و در واقع وی موجودی فراموشکار به حساب می‌آید اما ما می‌گوییم که انسان موجودی اجتماعی است که با دیگران انس می‌گیرد.

رئیس جمهور گفت: کشاورزی و محصولات تولیدی آن برای ما بسیار مهم است و دولت خود را حامی کشاورزان می‌داند.

نصف بودجه عمرانی کشور را بابت خرید تضمینی گندم پرداخت کردیم

وی افزود: 14.7 هزار میلیارد تومان پول کشاورزان باید بابت خرید تضمینی گندم را پرداخت می‌کردیم اما باید توجه می‌کردیم که این رقم نصف بودجه عمرانی کشور بوده که تامین مالی این امر برای ما بسیار سخت بود.

وی گفت: جلب رضایت کشاورزان بعد از خداوند برای ما بسیار مورد اهمیت است و ما دنبال جذب رضایت آنها هستیم تا برای سالهای آینده نیز اقدام به کشت کنند و فرزندان خود را به این کار تشویق کنند اما باید در نظر داشت که حفظ آب و خاک نیز برای ما بسیار مورد اهمیت است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما توسعه پایدار کشاورزی می‌خواهیم و نباید بگذاریم خاک کشور نابود شود زیرا این امر سرمایه بزرگی به حساب می‌آید.

خاک ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌رود

وی با اشاره به خارج شدن خاک ایران از کشور گفت: خاک ایران با لنج به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌رود و برای کشاورزی و سایر موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روحانی با اشاره به اینکه در موضوع بهره‌برداری از آب باید از فناوریهای روز دنیا استفاده کنیم، گفت: حفظ آب، خاک و محیط زیست برای ما بسیار مورد اهمیت است و در کنار خودکفایی به این موارد نیز توجه می‌شود.

رئیس جمهور همچنین به افزایش تولید شکر در کشور اشاره کرد و گفت: تولید این محصول از 1.1 میلیون تن به 1.5 میلیون تن افزایش یافته است.

وی در پایان با اشاره به اینکه در حوزه آرد و نان دو مرحله یارانه پرداخت می‌شود، خاطر نشان کرد: قیمت تضمینی امسال گندم افزایش خواهد داشت اما باید در نظر بگیریم که ما باید به نرخهای جهانی نیز نیم‌نگاهی داشته باشیم.

اخبار مرتبط

سیاست‌های نادرست چه عواقب خطرناکی دارند؟!

۸ میلیون لیتر سوخت از کشور به صورت قاچاق خارج می‌شود

عملیات اجرایی پتروشیمی اندیمشک آغاز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha