مهاجرت معنی‌دار نخبگان پرستاری و پزشکی از کشور

مهاجرت معنی‌دار نخبگان پرستاری و پزشکی از کشور

به گزارش سراج24،ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در نشست عالی رتبه مشورتی در زمینه آموزش 2030 در ایران با اشاره به ضرورت ورود تکنولوژی های جدید برای تحقق و توسعه آموزش کشور گفت: باید بگوییم که در این زمینه به طرز معناداری صادر کننده پزشک و پرستار نه به عنوان فرار مغزها بلکه در قالب مهاجرت نخبگان هستیم که حتی از نظر عدالت جنسیتی نیز تعداد بانوان بیش از 50 درصد و در مواردی با احتساب نقاط مثبت و منفی در برخی رشته های تخصصی علوم پزشکی، این آمار به بیش از 60 درصد نیز می رسد. 

 
وی با اظهار خرسندی از موفقیت جهانی کشورمان برای رشد 69 درصدی شاخص توسعه انسانی در حوزه سلامت تاکید کرد: در 32 سال اخیر منتهی به 2012، این شاخص 67 درصد رشد داشته و این به معنی 1.6% رشد سالیانه است. 
 
قائم مقام وزیر بهداشت افزود: در طول 32 سال مذکور، شاخص توسعه انسانی در حوزه سلامت سایر کشورهای عضو ایندکس مجموعا تنها 73 درصد رشد داشته و همین آمار در سایر کشورهای جهان در مجموع شاهد رشد 69 درصدی بوده است. 
 
وی همچنین با اشاره موفقیت ایران در کسب رتبه دوم جهانی از نظر کاهش محدودیت های توسعه انسانی تصریح کرد: البته این رتبه هم به هیچ عنوان جمهوری اسلامی ایران را راضی نکرده و باید برای رسیدن به جایگاه نخست جهانی در افق 2404 تلاش کنیم. بنابراین سلامت مهمترین عامل در حوزه شاخص های توسعه انسانی است. 
 
امسال 12 هزار سفیر سلامت دانش آموز در کشور داریم 
حریرچی در ادامه با تاکید بر اجرای اصول P.H.T در شاخص های توسعه انسانی، چهار اصول کلی را مهمترین مولفه های این برنامه عنوان کرده و در این باره گفت: تاکید بر این اصول به معنای توانمندسازی جامعه و افزایش مشارکت های مردمی در این زمینه است که به همین منظور با همکاری آموزش و پروش و انجام آموزشهای مدون توسط کارشناسان با تجربه، امسال 12 هزار سفیر سلامت دانش آموز داریم که آموزش سفیر سلامت معلم و دانشجو نیز طی چهار سال آینده انجام می گیرد. 
 
وی افزایش همکاری های بین بخشی را دومین اصل در اجرای اصول P.H.T برشمرد و با اشاره به رعایت عدالت در سلامت به عنوان سومین اصل یادآور شد: استفاده از تکنولوژی مناسب و ارزان و افراد آموزش دیده، اصل چهارمی است که هم‌اکنون در قالب آموزش برندهایی به نام بهورز، سلامت روستاییان را تامین می کند. 
 
حریرچی افزود: هم اکنون بهورز ها با از سر گیری یک دوره لیسانس در چند پیشه آموزش دیده که می تواند براساس آن ، هر ایرانی در آینده ای نزدیک یک مراقب سلامت خواهد داشت. 
 
قائم مقام وزیر بهداشت همچنین با اشاره به اختصاص تنها ۳ درصد از درآمد ناخالص ملی در حوزه سلامت ، ادامه داد: در مقایسه با سایر کشور های هم گروه در ایندکس های توسعه انسانی تغریبا کمترین هزینه را در بخش سلامت صرف کرده ایم در حالیکه بر خلاف تصور عموم افراد جامعه ، باید به آن ۸۰ درصد دیگه که همان عوامل موثر در سلامت اجتماعی هستند، به واسطه اجرای اصول p.h.t توجه کرد. 
 
ایران رتبه‌دار پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر در جهان
حریرچی در ادامه با تاکید براینکه  دومین رتبه جهانی در خصوص طراحی و معرفی برنامه های پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر را کسب کردیم، اظهار داشت : هم‌اکنون بیماریهای غیر واگیر ۸۵ درصد از بار بیماریها را در ایران و جهان شامل می‌شود که به همین منظور ایران توانست با طراحی و ارائه ۱۴ برنامه موثر پیشگیری از این بیماریها به سازمان ملل به رتبه های برتر جهانی دست یابد. البته خود مردم با ارتقای سطح آگاهی های عمومیشان و اجرای برنامه های موثر، خود مهمترین عامل پیشگیری از ابتلا به این بیماریها هستند.

 

اخبار مرتبط

روایت درد و دل پرستاران در روزهای کرونایی

کاهش مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور

مهاجرت دانشجویان ایرانی نگران کننده نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha