رئیس‌کل بانک مرکزی ایران:

تبدیل پول ایران به «تومان» جای نگرانی ندارد/ امکان استفاده از اسکناس‌های موجود

تبدیل پول ایران به «تومان» جای نگرانی ندارد/ امکان استفاده از اسکناس‌های موجود

به گزارش سراج24، ولی‌الله سیف ، در پاسخ به برخی اظهار نظرها پیرامون هزینه‌های بالای تبدیل واحد پول ایران به تومان اظهار داشت: در گذشته بحثی داشتیم با عنوان رفرم پولی که حذف سه صفر و یا چهارصفر در آن زمان مورد نظر بود که این مطلب سرجای خودش است و به هیچ وجه نباید با این موضوع تداخل داشته باشد.

وی افزود: تبدیل واحد پول ایران به تومان، تنها تطبیق قانون، براساس عرف جامعه است و برای ایجاد سهولت و احترام قائل‌شدن به فرهنگ و در حقیقت ایجاد سهولت روانی برای مردم بود.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: به همین دلیل وقتی که لایحه قانونی بانک مرکزی در دولت بررسی ‌می‌شد در آن ماده‌ای بود که اشاره داشت که واحد پول ریال و از 100 دینار تشکیل می‌شود. این بحث مطرح شد که ریال بر می‌گردد به 70 تا 80 سال قبل و در آن زمان هم مردم هیچ‌گاه با آن کنار نیامدند و همیشه تومان واحدی است که مردم در محاوره‌ها و به‌صورت لفظی استفاده می‌کنند.

سیف خاطرنشان کرد: این موضوع جنبه احترام گذاشتن به ذهنیت در جامعه بود و براین اساس آن، ماده به این نحو اصلاح شد که واحد پول در ایران تومان و مرکب از 10 ریال باشد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: این در حال حاضر هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند و به نظر نمی‌آید که هزینه چندانی هم داشته باشد. در صورتی که این پیشنهاد و لایحه در مجلس تصویب شود از اسکناس‌های چاپ شده می‌توان تا آخرین لحظه استفاده کرد. به تدریج ‌اسکناس‌های جدید به‌جای ریال به تومان چاپ و تا زمانی که اسکناس‌های قدیمی وجود دارد، می‌توان همزمان استفاده شود. بقیه آن موارد پیچیده‌ای نیست و با دستورالعمل‌هایی می‌تواند حل و فصل شود که جای نگرانی نیست.

اخبار مرتبط

بررسی راه‌حل مشکل کاهش ارزش ریال

عملیات بازار باز و نقش کلیدی دولت

زمان بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه در استان‌های سیل زده افزایش یافت

0 نظر

ارسال نظر

capcha