جشنواره بین‌‌المللی تئاتر کودک و نوجوان

علی مرادخانی به جشنواره تئاتر کودک پیام داد

علی مرادخانی به جشنواره تئاتر کودک پیام داد

به گزارش سراج24 ، در حالی که قرار است بیست و سومین دوره جشنواره تئاتر کودک روز دوشنبه در شهر همدان برگزار شود، علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این جشنواره پیام داد.

آقای مرادخانی با بیان آنکه «برگزاری بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در شهر همدان با حضور فعال گروه‌های نمایشی و با شعار «نمایش مهر بر صحنه کودکی»، فرصت ارزنده‌ای است که می‌بایست با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود و مرتبط با موضوع در جهت شناسایی استعداد هنری و تربیت اخلاقی فرزندان برومند و آتیه سازان کشور استفاده شایسته شود»، استمرار و تداوم جشنواره را زمینه‌ای برای  مشارکت گسترده هنرمندان و هنرجویان و شکل‌گیری فرهنگ تماشای نمایش توسط کودکان و نوجوانان دانسته است.

وی در پیام خود به بخش ویژه یکصدمین سال تئاتر کودک و نوجوان و بزرگداشت مرحوم جبار باغچه‌بان اشاره کرده است و گفته است: «امید است این مجموعه فعالیت‌ها به بهبود و تعالی شرایط آموزشی و پرورشی نسل جوان و مصونیت این عزیزان در برابر هجمه‌های فرهنگی کمک کند و آثار برگزیده جشنواره که منتخب نمایش‌های صحنه‌ای یکسال گذشته است، زمینه تشویق و ترغیب فعالان هنری و نمونه‌سازی برای تولید آثار بهتر را فراهم و توجه عمومی و به خصوص مسئولان تعلیم و تربیت کشور را به نقش و اثرگذاری تئاتر کودک و نوجوان بیش از پیش جلب نماید.»

مرادخانی در انتهای پیام خود «از عموم دست‌اندرکاران جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، هیئت محترم داوران، دبیر و هنرمندان حاضر در جشنواره تشکر کرده است.

حضور 17 مدیر از کمپانی‌های تئاتر جهان در همدان

مهدی قلعه، دبیر اجرایی بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: برای اولین بار نیکولاس مالمکارونا از سوئد در تیم داوری بخش نوجوان و سالواتور ترملچر از ایتالیا در تیم داوری بخش کودک حضور دارند و در کنار تیم ایرانی نمایش‌ها را داوری خواهند کرد.

وی افزود: 17 نفر از مدیران کمپانی‌های تئاتر جهان از اولین روز جشنواره در همدان حاضر خواهند شد.

دبیر اجرایی جشنواره تصریح کرد: 10 نمایش خارجی از بین 180 اثر ارسالی با نظر شورای داوری بین‌المللی متن‌های نمایشی و با دقت نظر برای حضور در جشنواره بیست و سوم انتخاب شده‌اند که این نمایش‌ها به نسبت سال‌های گذشته از کیفیت بهتری برخوردار هستند.

وی درباره جشن صدسالگی تئاتر کودک و نوجوان اعلام کرد: این مراسم روز 24 آذرماه از ساعت 21 تا 24 شب در سینما کانون همدان برگزار خواهد شد و نمایشنامه‌خوانی آثار باغچه‌بان، اجرایی چندین ترانه از ثمین باغچه‌بان و ارائه مقالات و پژوهش‌های نمایش‌های نوع باغچه بان از جمله برنامه‌های این مراسم است.

مهدی قلعه همچنین درباره اختتامیه این جشنواره گفت: در اختتامیه بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان مراسم تجلیل از رضا فیاضی به پاس تلا‌ش‌های چندین ساله در این حوزه، تولد و تجلیل از اصغر همت و احمد بیگلریان از پیشکسوتان تئاتر همدان برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی جشنواره با بیان اینکه در طول جشنواره هرشب مراسم نمایشنامه خوانی برگزار می‌شود؛ اظهارکرد: در حال طراحی مراسم شب خاطره در یکی از شب‌های برگزاری جشنواره هستیم که در آن، افراد از شهرها و استان های مختلف علاوه بر خاطره گویی، یکی از قطعات موسیقی محلی مخصوص ناحیه خود را اجرا کنند.

قلعه در خصوص کارگاه‌های آموزشی جشنواره توضیح داد: امسال برای خردسالان بالای 3سال و مربیان مهدکودک کارگاه‌های تخصصی برگزار می شود و همچنین محمد عاقبتی یکی کارگردانان تئاتر قرار است از اولین روز جشنواره با تعدادی از نوجوانان علاقه مند تمرین نمایشنامه خوانی کرده و در روز آخر آن را اجرا کنند.

وی در پایان یادآور شد: در جشنواره بیست و سوم، بخش خردسال برخلاف دوره‌های گذشته در بخش مسابقه حضور دارد.

بیست و سومین جشنواره بین‎المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری شهرام کرمی از ٢١ تا ٢٧ آذرماه در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

برگزاری مراسم رونمایی از نرم‌افزار «فهم آسان قرآن کریم» +عکس

توزیع هزاران عنوان کتاب در مناطق روستایی

مردم: مگه هنوز روزنامه داریم؟ چقدر جون سختید شما!+تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha