«سراج 24» گزارش می‌دهد

روزشماریِ دوست‌داران کتاب دفاع مقدس برای جلد دوم «سلام بر ابراهیم»/نظر امام خامنه‌ای درباره کتاب چیست؟

روزشماریِ دوست‌داران کتاب دفاع مقدس برای جلد دوم «سلام بر ابراهیم»/نظر امام خامنه‌ای درباره کتاب چیست؟

گروه فرهنگی سراج24: ادبیات دفاع مقدس یکی از پرمخاطب‌ترین آثاری است که توسط ناشران به آن توجه شده و منتشر می‌شود. امروز این ادبیات با سالهای گذشته وضعیت متفاوتی دارد. ذائقه مخاطب هرچقدر هم که عوض شده باشد اما بازهم از خواندن خاطرات اسارت و جبهه و شهادت سیر نمی‌شود. اینها بخشی از تاریخ ایران است. همه این خاطرات، حرف ها و حدیث‌ها بخشی از سرمایه فرهنگی کشور است. یک کتاب کوچک از زندگی واتفاقات خوب و بدِ یک شهید بسیجی خوانده می‌شود و به آن توجه می‌شود چون درباره تاریخی است که ملت ما آن را با خاطرات خوب و بدش سپری کرده است.

خاطراتی که هنوز هم ادامه دارد و آرمان‌هایی که همچنان در راس مطالبات جوانان انقلابی است. شهدا همچنان در کوچه پس کوچه های شهر حضور دارند و تشییع می‌شوند. جنگ تمام شده است اما راه جهاد همچنان باز است. چند هفته قبل حجت الاسلام شهیدی رئیس بیناد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد که تاکنون بیشتر از هزار مستشار ایرانی در جریان دفاع از حرم حضرت عقیله بنی هاشم زینب کبری (سلام الله علیها) بشهادت رسیده‌اند.

کتاب‌های دفاع مقدس از جنس زنده کردن همه این یادها و آرمان‌ها است. رهبر معظم انقلاب نیز تاکنون تقریض‌های متفاوتی بر کتاب‌های این چنینی نوشته اند. «لشگر خوبان»، «من زنده ام»، «پایی که جا ماند»، «دا»، «خط فکه»، «نورالدین پسر ایران»، «جشن حنابندان»، «هنگ سوم»، «خداحافظ کرخه»،«همپای صاعقه»، «فرمانده من» و ...بخشی از کتاب‌های دفاع مقدسی است که رهبر انقلاب دست نوشته‌ای را درباره آنها تقریض کرده‌اند.

«سلام بر ابراهیم» کتابی است درباره خاطرات و زندگی شهید ابراهیم هادی که شامل 69 خاطره از این شهید است. این کتاب حاصل بیش از پنجاه مصاحبه از خانواده، یاران و دوستان آن شهید است. شهید هادی در اول اردیبهشت سال ۳۶ متولد شد و پس از بیست و هفت سال زندگی در عملیات والفجر مقدمّاتی در منطقه فکه، بیست و دوم بهمن سال ۶۱ به درجه رفیع شهادت نائل شد. او همانطور که از خداوند می‌خواست، پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند و هیچوقت تفحص نشد. حالا در بهشت زهرای تهران و بالای مزار یک شهید گمنام، یادمانی برای شهید هادی ساخته شده است که عده‌ای به اشتباه فکر می‌کنند این مزار ابراهیم هادی است.

«سلام بر ابراهیم» تاکنون 99 بار و در مجموع با شمارگان 500هزار نسخه تجدید چاپ شده است. حالا مسئولان گروه فرهنگی شهید هادی از یک اتفاق جدید خبر داده‌اند. آنها گفته‌اند که امسال و سالگرد شهادت شهید هادی، صدمین نوبت از چاپ کتاب روانه بازار نشر خواهد شد و البته اولین چاپ از جلد دوم کتاب نیز رونمایی خواهد شد. این خبر خوشی برای دوست‌داران کتاب‌های دفاع مقدس و مخصوصا شهید هادی است که سال‌ها همان 69 خاطره را بارها خوانده و از حفظ شده‌اند. خاطرات جدید همرزمان و دوستان شهید بزودی در جلد دوم «سلام بر ابراهیم» رونمایی خواهد شد. حالا روزشماری دوست‌داران کتاب و ادبیات دفاع مقدس آغاز شده است. شهید هادی بواسطه اخلاق پهلوانی و منش ایمانی‌اش، مریدان بسیاری میان جوانان کشورمان پیدا کرده است. 

این کتاب بازتاب‌های گسترده بین المللی هم داشته و تاکنون به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ژاپنی و ... ترجمه شده است.  

«گلعلی بابایی» یکی از رزمندگان دفاع مقدس که امروز بسیاری از کتاب‌های دفاع مقدس را روایت‌گردی و نوشته است. او در سال گذشته همراه برخی فرماندهان به دیدار رهبر انقلاب می‌رود و سفارش‌های ایشان درباره ادبیات دفاع مقدس را می‌شنود. گلعلی بابایی برای اولین بار نقل قولی را از رهبر انقلاب درباره «سلام بر ابراهیم» منتشر کرد: «ایشان[آیت‌الله خامنه‌ای] تأکید داشتند که شهدایی که برای نگارش زندگی‌شان انتخاب می‌شوند، شهدایی باشند که شخصیت آنها به قول معروف کاریزما داشته باشد. ایشان در ادامه مثال زدند و فرمودند که اخیراً کتابی درباره شهید ابراهیم هادی خوانده‌اند، با وجود اینکه مطالعه آن را به اتمام رسانده‌اند، اما هنوز کتاب را کنار نگذاشته‌اند. ایشان با طرح این مثال، بیشتر بر دقت در انتخاب شخصیت‌های این کتاب‌ها تأکید داشتند که هم بتوان درباره آنها زندگی‌نامه نوشت و هم داستان و رمان.»

اخبار مرتبط

آئین‌نامه نحوه مقابله با تحریف در حوزه دفاع مقدس بررسی شد

فیلم‌های استراتژیک فجر ۳۹؛ از تریلر سیاسی و دفاع مقدس تا قهرمانی و کودک و نوجوان

۵ کتاب تاریخ شفاهی رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha