معلولانی که از بی‌مهری‌های مسئولان گلایه دارند/قهرمانان معلولی که از نبود امکانات رنج می‌برند

 معلولانی که از بی‌مهری‌های مسئولان گلایه دارند/قهرمانان معلولی که از نبود امکانات رنج می‌برند

به گزارش سراج24 ، این روزها معلولان استان اردبیل با دغدغه‌ها و مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و از نبود امکانات، شرایط آسان برای تسهیل روند عبور و مرور و عدم مناسب‌سازی معابر عمومی و خیابان‌ها و ادارات رنج می‌برند.

آری درد دلهای معلولان در اردبیل تمام نشدنی است و به اینها هم حق داده می‌شود چرا که آنطور که مسئولان استانی باید برای خدمات‌دهی به معلولان اقدامات اساسی انجام نداده‌اند و در این میان هستند خانواده‌هایی که از بی‌توجهی مسئولان گلایه‌های شدیدی دارند.

معلولانی که با وجود معلولیت‌ها توانستند در بسیاری از میادین علمی، ورزشی، فرهنگی و هنری به افتخارات زیادی دست یابند و پشتکار و همت این افراد ستودنی است ولی جای این سوال است که آیا حق این قشر دلسوز، مهربان و باهمت و پشتکار والا در اردبیل به خوبی اداء شده است؟ که بی‌شک جواب هزاران معلولی که در اردبیل وجود دارد به این سوال "خیر" خواهد بود.

معلولانی که از بی‌مهری‌های مسئولان استان گلایه دارند

خبرنگار خبرگزاری تسنیم همزمان با هفته جهانی معلولان به سراغ عده‌ای از معلولان رفت و از نزدیک در جریان دغدغه‌های آن‌ها قرار گرفت که بیشتر این معلولان از بی‌مهری‌های مسئولان استان گلایه دارند.

یکی از معلولان که توانسته در رقابتهای ورزشی افتخار جهانی برای استان کسب کند، اظهار داشت: متاسفانه مسئولان استان بی‌مهری‌های زیادی به ما کردند و در همه امورات بی‌عدالتی وجود دارد و این امر برای من ثابت شده است.

وی با اشاره به اینکه معلولان با تمام مشکلات و فشار زندگی و کاری که دارند این معلولیت را محدودیت ندانسته و به افتخارات زیادی دست یافته‌اند ولی در این میان بی‌عدالتی و تبعیض در حق ما غیرقابل قبول و سخت است چرا که ما نیز مثل همه اقشار مختلف مردم حق داریم.

آری هستند معلولانی از استان اردبیل که توانستند به افتخارات و قهرمانی‌های زیادی در عرصه‌های مختلف دست یابند اما این قهرمانان درد دلهای زیادی دارند که متاسفانه وعده‌های مسئولان در مورد برطرف کردن دغدغه‌های معلولان فقط در حد حرف بوده و تا به امروز بیشتر آن‌ها جامعه عمل نپوشیده است.

باوجود اینکه مسئولان بهزیستی استان از مناسب‌سازی 53 درصد فضاهای اداری در اردبیل خبر می‌دهند ولی متاسفانه با پیگیری‌های انجام شده این موضوع صحت نداشته که معلولان استان نیز به این امر اذعان دارند.

براساس آمارهای ارائه شده در استان اردبیل 19 هزار و 500 معلول در سامانه بهزیستی به ثبت رسیده است و نیاز است مسئولان استانی برای این معلولان خدمات اساسی ارائه دهند چرا که این قشر دلسوز و توانای استان نیاز مبرمی به حمایت همه‌جانبه مسئولان دارند.

معلولیت؛ محدودیت نیست

علی‌رغم اینکه نزدیک به 4 درصد جمعیت استان اردبیل را معلولان تشکیل می‌دهند ولی این افراد هیچگاه معلولیت را محدودیت ندانسته و توانستند با تمام مشکلات و سختیهای بر سر راه به افتخارات زیادی دست یابند ولی در این میان مشکلات بسیار زیادی گریبان‌گیر معلولان شده و از جمله این مشکلات عدم مناسب‌سازی معابر، ادارات، ارائه تسهیلات مناسب، نبود اشتغال و مکانی مناسب برای بیان درد دلهایشان است که متاسفانه تاکنون مسئولان به این امر توجهی نداشتند.

بهزیستی که متولی اصلی معلولان در استان اردبیل محسوب می‌شود آنطور که باید به این قشر خدمات‌ ارائه نداده است و در این زمینه معلولان گلایه‌های بسیار زیادی از مسئولان بهزیستی دارند.

دیگر در سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل دادن وعده‌های الکی و حرف و وعده‌های غیرعملی قابل قبول نیست و آن هم در حق و برای قشری که با مشکلات زیادی رو‌به‌رو هستند و در این میان لازم است مسئولان بهزیستی برنامه‌ریزی هدفمند و منسجمی برای حمایت از معلولان داشته باشند.

ساختمان و انجمن معلولان در اردبیل راه‌اندازی شود

یکی از مطالبات اصلی معلولان استان اردبیل این است که ساختمان و انجمنی مخصوص برای معلولان استان راه‌اندازی شود تا بتوانند با گردهمایی در این انجمن علاوه بر ایجاد شور و نشاط مشکلات و درد دلهای خود را نیز مطرح کنند.

راه‌اندازی انجمن معلولان به طور مناسب هم‌اکنون در اردبیل به یک رویا تبدیل شده است و اگر این انجمن در اردبیل راه‌اندزای شود بی شک شور و حال خاصی در بین افراد معلول به وجود می‌آیند و این افراد می‌توانند با حضور در این انجمن علاوه بر انجام فعالیتهای مختلف بتوانند زندگی خوبی را همانند اقشار مختلف مردم داشته باشند.

بی‌شک نگهداری افراد معلول برای مردم و به ویژه برای خانواده‌های چند معلولی بسیار سخت است ولی در این میان مادران و پدرانی هستند که تمام سختیها را به جان خریده و علی‌رغم وجود مشکلات زیاد همانند دیگر فرزندان این فرزندان دارای شرایط خاص خود را نیز تربیت دادند که همت، غیرت و تلاش این مادران و پدران ستودنی است.

نباید مسئولان استان اردبیل در خواب و غفلت باشند، این روزها بیش از 19 هزار معلول در استان اردبیل نیازمند خدمات‌رسانی اساسی و ویژه، تسهیلات و امکانات اساسی هستند که باید هر چه زودتر به این امر رسیدگی و پرداخته شود و دیگر جای حرفها و وعده‌های دروغین نیست چرا که باید برای این قشر اقدامات اساسی انجام گیرد.

مشکلات اساسی در حال‌حاضر که بیشتر معلولان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نبود شرایط اشتغال، تحصیل مناسب، مسکن و سالن‌های ورزشی مجهز است که انتظار می‌رود مسئولان استان همانند دیگر اقشار مختلف مردم به معلولان نیز رسیدگی کنند و این امکانات را در زمان مقرر در اختیار این افراد قرار دهند.

قهرمانان معلولی که از نبود امکانات رنج می‌برند

قهرمانان ورزشی معلولی که توانسته‌اند به موفقیت‌های زیادی در عرصه‌های ورزشی دست یافته و برای کشورمان افتخارآفرین باشند این روزها از نبود امکانات و حمایت‌های مسئولان رنج می‌برند و از این امر سخت گله‌مند هستند.

در حالی که عده‌ای از معلولان که با تمام سختیها و مشکلات توانسته‌اند برای کشورمان افتخارات زیادی کسب کنند ولی از نبود امکانات و تجهیزات اولیه ورزشی رنج می‌برند که این امر بی‌انصافی بوده و بی توجهی و بی‌مهری مسئولان منطقه به قهرمانان معلول قابل قبول نیست.

در شرایطی که می‌توان برای حمایت از قهرمانان معلول استانمان برنامه‌ریزیهای منسجم و هدفمندی انجام داد ولی مسئولان منطقه از این امر غافل بوده و برای قهرمانی که توانسته با وجود معولیت محدودیتها را بشکند بی‌توجه بوده‌اند و نیاز است تمام شرایط موفقیت این قهرمانان ورزشی و بی‌ادعا فراهم شود چرا که این قشر دلسوخته با همت والای خود درس بزرگ شجاعت را به ما یاد دادند ولی کم‌لطفی به این قشر قابل قبول نیست.

با وجود اینکه معلولان اردبیل با مشکلات و سختیهای زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند ولی هیچگاه این مشکلات بر آنها غلبه نکرده و توانسته‌اند با پشتکار و همت بالا قله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنند و شعار معلولیت، محدودیت نیست را به صورت عملی محقق سازند که نیاز است مسئولان استان نیز به طور عملی اقدامات تاثیرگذار و اساسی برای خدمات‌رسانی در عرصه‌های مختلف به معلولان را انجام دهند.

بی‌انصافی است که در خصوص خدمات‌رسانی به قشر معلول در جامعه کهولت ورزیده شود زیرا که این افراد نیز همانند دیگر اقشار مختلف مردم انسان بوده و هیچ غفلتی در راستای شانه خالی کردن از خدمات‌رسانی به این افراد بخشودنی نبوده، نیست و نخواهد بود.

بهتر است بدانیم که معلولیت هیچگاه محدودیت تلقی نشده و این معلولان بودند که با شکستن این حصار سخت مشکلات بر سر راه را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و به قله‌های موفقیت دست یافتند پس بهتر است مسئولان نیز کمی احساس مسئولیت در قبال این افراد داشته باشند.

اخبار مرتبط

توزیع ۱۰۰ بسته لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان بهزیستی نهاوند

هزینه ها و شهریه ها نا برابر در مراکز غیردولتی نگهداری معلولین

آواربرداری به‌جای خانه‌تکانی در کوهبنان کرمان

0 نظر

ارسال نظر

capcha