«سراج 24» گزارش می دهد

گفت و گو با روح الله رفیعی کارگردان مستند «مخیم مدافع حرم»/ فلسطینی ها خود را موظف به دفاع از حرم می دانستند/ جهاد سینماگران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

گفت و گو با روح الله رفیعی کارگردان مستند «مخیم مدافع حرم»/ فلسطینی ها خود را موظف به دفاع از حرم می دانستند/ جهاد سینماگران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

گروه فرهنگی «سراج24»: در میان آثار ضعیف و حتی سخیف به نمایش درآمده در جشنواره فیلم مستند «سینما حقیقت» هستند آثاری محدود که با نگاهی برآمده از دغدغه مندی فیلمسازان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ساخته شدند که از جمله آن ها مستند «مخیم مدافع حرم» بوده که اولین اکران خود را به تازگی در این جشنواره صورت داد. به این بهانه با روح الله رفیعی که یکی از مهم ترین مستدسازان آثاری مرتبط با موضوع بیداری است و آثاری چون «خالد و مجتبی» را در زمینه مقاومت ساخته است، گفت و گویی به عمل آمد که در ادامه می آید.

با ساخت مستند «مخیم مدافع حرم» می خواستید بحث وحدت رویه در نزد مسلمانان واقعی را نشان دهید؟

بله، ما از طریق مخیم می خواستیم به مساله وحدت مسلمانان بپردازیم و برایم مهم بود تا میزان ارادت مسلمانان را نسبت به اعتقادات و باورهای خود در این مستند نشان دهم. مساله دفاع مفهوم عمیقی است که فراتر از باورهای ساده برخی می گنجد و نیاز به باوری عمیق دارد. از همین رو است که بسیاری از مسلمانان در سال های اخیر مشتاق حضور در سوریه هستند.

مستند «مخیم مدافع حرم» موضوع جهاد و مقاومت را در شکلی گسترده بیان می کند و درباره مشارکت نیروهای فلسطینی برای دفاع از حرم زینبی است. درباره این گروه از نیروهای حزب الهی بفرمایید.

رسانه های دشمن حاضر بودند مبالغی پرداخت کنند تا چند خمپاره از سوی مردم فلسطین به طرف حرم پرتاب شود و آن ها تبلیغات خود را شکل دهند! از این نظر لازم بود تا در مستند «مخیم مدافع حرم» به ابعاد گسترده دفاع از حرم زینبی بپردازم. مدافعان گرانقدر فلسطینی که در مسیر دفاع از حرم جان خود را تقدیم کردند. آن ها به شدت خود را نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت مدیون می دانند و به شدت خود را بدهکار حضرت زینب(س) می دانند و عنوان می کردند که زندگی شان مدیون آن حضرت است. فلسطینی ها خود را موظف به دفاع از حرم می دانستند و رشادت های بسیاری از خود نشان دادند.

در چه سالی و طی چه مدتی این مستند به تولید درآمد؟

تولید مستند «مخیم مدافع حرم» از سال 1393 شروع شد و در سفری که در آن سال به منطقه داشتیم بخشی از تولید را انجام دادیم. پیش تولید این کار هم در حدود یک ماه پیش از رفتن ما شروع شد و از دوستانی که ساکن منطقه بودند برای جمع آوری تحقیقات استفاده کردیم و این تبادل اطلاعات انجام شد و طی برنامه ریزی تولیدی که رخ داد به تدریج فیلم شکل گرفت. به هر حال ساخت این گونه فیلم ها کاری جهادی است و فیلمسازی در موقعیت ویژه محسوب می شود و ما هم با توجه به شرایطی که وجود داشت سعی کردیم تصویری درست از مدافعان حرم نشان دهیم.

«موسسه فرهنگی روایت فتح» که تهیه کننده این مستند بوده است از چه مرحله ای به کمک کار آمد و ساخت این فیلم به سفارش این موسسه بوده و یا این که خود آغازگر ساختش بوده اید؟

من از ابتدا دنبال چنین سوژه ای بودم و خودم این مستند را ساختم و بعد از این که تولید فیلم به پایان رسید مواجه با پیشنهاد تولید مجموعه ای در موسسه روایت فتح شدم که این برنامه هم در قالب آن مجموعه به این موسسه واگذار شد تا به عنوان تهیه کننده کار محسوب شود.

مستندسازان جبهه فرهنگی در سنگر جهاد رسانه ای با همه مشکلات و عدم حمایت دولت همچنان فعال هستند که مواردی از آن را در جشنواره مستند «سینما حقیقت» می بینیم. به نظرتان این گروه می توانند زیر نظر نهادی مشخص فعالیت کنند.

فیلمسازانی که برای موضوع دفاع مقدس سختی ها را متحمل می شوند دارند جهاد می کنند همانند آقایان اردستانی، ناصری، نادری، فراهانی، موسوی، آقامحمدلو، حاجی عباسی، بهرامی نژاد بدون هیچ گونه حمایتی از جیب پول گذاشتند و فیلم خود را ساختند حالا بعد از ساخت فیلم حمایت هایی هم شد. از این نظر باید نهادهایی باشند و تیم پژوهش مخصوصی وجود داشته باشد و از همه این ها مهم تر حمایت های معنوی است.

به فیلم هایی که در حال ساخت دارید، اشاره کنید.

چند پروژه در حال رایزنی برای ساخت دارم که هنوز رسانه ای اش نکردیم. اما برای این که پاسخ شما را داده باشم باید عنوان کنم که مجموعه ای تلویزیونی 7 قسمتی درباره نیجریه را در دست داریم که تولید آن تمام شده و باید به تدوین آن بپردازیم. مجموعه دیگر تلویزیونی در ارتباط با بوسنی کار کردیم که تازه تمام شده و انشاء الله تدوین آن را باید انجام دهیم. صحبت هایی با موسسه روایت فتح برای تهیه کنندگی این مستندها شده و هنوز قطعی نشده و امیدوارم که مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد.

اخبار مرتبط

توزیع ۸ هزار سبد کالا به نیابت از شهدای مدافع حرم

با یک کلیک زائر مزار شهید حاج «قاسم سلیمانی» شوید

آغاز مراسم گرامیداشت سپهبد شهید قاسم سلیمانی از ۲۷ آذر

0 نظر

ارسال نظر

capcha