ارشاد به وعده‌های جشنواره هنرهای تجسمی فجر عمل نکرد

ارشاد به وعده‌های جشنواره هنرهای تجسمی فجر عمل نکرد

به گزارش سراج24،وقتی که کلمه «فجر» به گوش می‌رسد، متناسب با این عنوان مفاهیم ارزشی نظام جمهوری اسلامی و انقلاب و هویتی مشخص به خاطر می‌آید و پیرو آن در جشنواره هنرهای تجسمی فجر انتظار می‌رود کارهایی از جنس کارهای انقلاب دیده شود.

اما چند سالی است که در «جشنواره فجر» آثاری در خور شأن فجر کمتر دیده می‌شود و حتی هنرمندانی که در این رابطه اثر خوبی ارائه می‌دهند، مورد کم‌لطفی قرار می‌گیرند.

یکی از این هنرمندانی که در بخش مسابقه هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر کاری خلاقانه ارائه داد، «محمود آزادنیا» بود که با اثری از بمباران مدرسه بهبهان در سال 62 شرکت کرد؛ وی حتی در آئین اختتامیه جایزه خود را به کودکان جنگ تقدیم کرد.

اثر محمود آزادنیا در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

 

با توجه به اینکه فقط 5 روز به پایان مهلت ارسال اثر به نهمین جشنواره تجسمی فجر باقی مانده است، جویای فعالیت وی برای این دوره از جشنواره شدیم که وی اظهار داشت: برای شرکت در جشنواره تجسمی فجر برنامه خاص و تصمیم قطعی ندارم. البته چند روز برای آخرین مهلت باقی مانده است شاید در ساعات آخر خواستم در این جشنواره شرکت کنم.

وی در ادامه ضمن گله‌مندی از متولیان برگزاری هشتمین جشنواره فجر پیرامون اهدای جوایز گفت: سال گذشته بنده جزو برگزیدگان بودم؛ اما به جز جایزه‌ای که روی سن به ما دادند، دبیرخانه به دیگر تعهدات خود عمل نکرد. در حالی که برای خلق این اثر، یک ماه وقت گذاشته بودم.

آزادنیا یادآور شد: حدود 10 ماه از اختتامیه و اعلام اسامی برگزیدگان جشنواره می‌گذرد اما هنوز 500 هزار تومانی که به برگزیدگان تعلق می‌گرفت را به ما ندادند؛ از طرفی دیگر اثر مرا وزیر راه و شهرسازی خریداری کرد اما بعد از 3 ماه پیگیری از دبیرخانه جشنواره تجسمی فجر به من اطلاع دادند که خریداری این اثر منتفی شده است و بیایید تهران و اثرتان را تحویل بگیرید.

وی بیان داشت: به نظرم خجالت‌آور است که وزارتخانه‌ای جلوی دوربین بگوید ما این اثر هنری را خریداری می‌کنیم و بعد آن را منتفی کنند. در صورتی که کارهای اداری آن انجام شده بود.

این هنرمند جوان مشهدی که تاکنون 100 جایزه بین‌المللی کسب کرده و سه دوره هم در جشنواره تجسمی فجر انتخاب شده، گفت: من این اثرم را 20 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده بودم؛ مسئول فروش جشنواره فجر چند بار با بنده تماس گرفت و گفت خیلی مهم است در فجر کار فروخته شود و تأثیر خوبی در اقتصاد هنر و ارتقا هنر کشور دارد. بعد از کلی چانه‌زنی من هم به فروش 10 میلیون تومانی این اثر رضایت دادم. بعد هم در ادامه گفتند که 30 درصد از کل قیمت فروش اثر به جشنواره تعلق دارد که بنده هم در این رابطه با آنها موافقت کردم؛ اما در نهایت فروش اثر به نتیجه‌ای نرسید.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از جوایز برگزیدگان هشتمین جشنواره تجسمی فجر، ارائه مدرک درجه یک هنری معادل دکترا بود؛ اما وزارت ارشاد در این باره هم بدعهدی کرد. از طرفی دیگر وعده داده بودند که برگزیدگان سفری به شهرک هنری سیته در پاریس خواهند داشت؛ اما زمانی که پیگیر شدیم گفتند که از این خبرها نیست و باید در نوبت بمانید تا سال 98 ـ 99 شما را به سیته ببریم.

بر اساس این گزارش، علاوه بر محمود آزادنیا چندین نفر دیگر از شرکت‌کنندگان جشنواره تجسمی فجر در انتظار وعده‌های وزارت ارشاد مانده‌اند و معلوم نیست این جشنواره در نهمین دوره خود چقدر به وعده‌های خود عمل خواهد کرد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

«عمار» آلترناتیو «فجر» نیست

برگزیدگان جشنواره کتاب و رسانه معرفی شدند

نخستین جشنواره تولیدات فرهنگی هنری کرونا

0 نظر

ارسال نظر

capcha