یک استاد اقتصاد:

راه نجات دولت از بدهی سنگین به بانک‌ مرکزی «خلق ترازنامه ملی» است/ دومینوی بدهی به ورشکستگی همه مردم منجر می‌شود

راه نجات دولت از بدهی سنگین به بانک‌ مرکزی «خلق ترازنامه ملی» است/ دومینوی بدهی به ورشکستگی همه مردم منجر می‌شود

به گزارش سراج24،ایرج توتونچیان، استفاده از روش تسعیر ارز برای تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی را راه ناصحیحی خواند و گفت: گذشته از مشکل نقدینگی که این کار با خود به همراه دارد، به صورت کلی استفاده از پشتوانه­‌هایی که هر لحظه مملکت به آن نیاز دارد، کار درستی نیست.

وی بر لزوم حل این مشکل با استفاده از منابع داخلی تصریح کرد و گفت: هرگونه تزریق پول جدید به سیستم مالی کشور خطاست چراکه پول همواره باید از داخل کشور تامین شود و این مشکل نیز باید با استفاده از آنچه داخل مملکت داریم حل شود، نه با تزریق پول جدید.

این استاد دانشگاه بیان کرد: بدهی دولت به بانک‌­ها حدود 12 سال است که روز به روز مثل بهمن زیادتر می­‌شود و باز کردن این کلاف سر در گم کار جمعی ­ست و اراده ملی می‌طلبد.

توتونچیان راه‌حل این مشکل را خلق «ترازنامه ملی» دانست و گفت: گرچه خلق ترازنامه ملی کار پیچیده­‌ای است اما اگر تقریبا بیست نفر حسابدار خبره به مدت حداکثر یک ماه با استفاده از ترازنامه بانک مرکزی، دولت و بانک­‌ها این ترازنامه ملی را ایجاد کنند، از طریق آن می‌­توان این مشکل را حل و فصل کرد.

وی افزود: لازمه بوجود آمدن این ترازنامه شفاف‌­سازی ارتباطات مالی است اما شفاف­‌سازی با منافع کسانی که شیطنت می­‌کنند در تعارض است.

توتونچیان راه حل­ تزریق پول به بازار بین بانکی برای کاهش نرخ سود را بی­‌اساس دانست و تصریح کرد: بازار بین بانکی باید با عقود مبادله‌­ای و مدیریت صحیح بانک مرکزی اصلاح شود.

وی اضافه کرد: بانک­‌های همه استان‌­ها از تمام موجودی­‌های خود استفاده نکردند،چنانکه بعضی از آنها از جمله بانک‌­های استان‌­های مرزی که بیشتر به تجارت مشغول هستند، مازاد دارند و در طرف مقابل بعضی استان‌ها کسری دارند. اگر با استفاده از عقود مبادله‌­ای پول از بانک­‌هایی که مازاد دارند به بانک‌­هایی که کسری دارند انتقال یابد، به تزریق پول نیازی نخواهد بود.

وی ادامه داد: ضرورت ندارد که این مازاد و کسری­‌ها به طور همزمان نیاز یکدیگر را برطرف کنند بلکه چرخش آنها مهم است.

این استاد دانشگاه بر اهمیت حل سریع این مشکل تاکید کرد و گفت: اگراین مشکل امروز حل شود بهتر از فرداست و حتی اگر این ساعت حل شود بهتر از یک ساعت دیگر است؛ زیرا پیوستگی سیستم مالی دولت، بانک‌­ها، پیمانکاران و مردم به یکدیگر، دومینویی تشکیل داده که در آن، این بدهی به ورشکستگی تمام مردم می‌­انجامد.

توتونچیان در انتقاد به عملکرد دولت، بیان کرد: به هر دلیلی، شرایط تحریم یا بی‌­فکری و بی‌­عقلی یا هر چیز دیگر این اتفاق افتاده ­‌است ولی سوال این است که چرا مدیران هنوز هم به این وضعیت ادامه می­‌دهند؟ باید پرسید در دولتی که این چنین از نظر مالی تحت فشار است، انجام کارهای جدید و هزینه‌­های بی­‌مصرف برای چیست؟

وی ادامه داد: مقادیر متنابهی پول در دست تعداد معدودی است که باید برای رونق اقتصادی با مشوق‌هایی این افراد را وارد صحنه کرد.

این کارشناس اقتصادی افزود: متاسفانه به دلیل عملکرد بد دولت در این دوازده سال کسی حاضر نیست وارد میدان شود و به همین خاطر این سرمایه در دلالی وارد شده ­است.

وی اظهار داشت: دست دولت هم به جایی نمی­‌رسد، نه می‌­تواند از آن­ها مالیات بگیرد و نه تنبیهی برای آنها در نظر بگیرد و به همین دلیل این سرمایه، برای کشور سوددهی اقتصادی نداشته و از آنجا که در مسیر اشتباه وارد شده آفت‌­زا نیز شده ­است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

تحویل زودتر از موعد سکه‌های پیش فروش شده

دور جدید پیش فروش سکه آغاز شد

دور جدید پیش فروش سکه آغاز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha