فارین پالسی خبر داد

درخواست اروپا از ترامپ برای عدم لغو برجام و تعهدات ناتو

 درخواست اروپا از ترامپ برای عدم لغو برجام و تعهدات ناتو

به گزارش سراج24، نشریه «فارین پالسی» در خبری اختصاصی اعلام کرد دولت‌های اروپایی در اندیشه درخواستی قوی از دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا هستند تا توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را کنار نگذارد یا از اتخاذ موضع سختگیرانه ناتو در قبال روسیه عقب نشینی نکند.

اروپایی‌ها در این اقدام خود به ترامپ در خصوص پیامدهای ناگواری که اقدامات فوق می‌تواند به همراه داشته باشد و احتمال جنگ را بالا ببرد و به تضعیف ناتو بیانجامد، هشدار می‌دهند.

بر اساس گزارش فارین پالسی، دیپلمات‌های اروپایی، کانادایی و دیگر همپیمانان آمریکا نگرانی خود درباره اولویت‌های سیاست خارجی ترامپ با یکی از اعضای کلیدی تیم انتقال قدرت ترامپ مطرح کردند. 

نمایندگان اروپایی به «جیمز کارافانو» مشاور ترامپ گفته‌اند که امیدوارند دولت جدید آمریکا به ارزش‌های مشترک پایبند بماند؛ از جمله موارد حقوق بشری و سیاست مشترک دفاعی با ناتو.

طی این نشست محرمانه که روز دوشنبه برگزار شده است، اروپایی‌ها همچنین از کارافانو درباره رویکرد دولت ترامپ در قبال توافق هسته‌ای ایران نیز سوال کرده‌اند. بر اساس اعلام مقامی که به جزئیات این دیدار واقف بوده، هیئت‌های خارجی در حالی جلسه پشت درهای بسته مذکور را ترک کرده‌اند که به هیچ برداشتی از طرح‌های ترامپ در خصوص ایران دست نیافته‌اند.

دیپلمات‌های کشورهای اروپای شرقی که در جلسه حضور داشتند سعی کردند اطمینان یابند هر گونه نزدیکی آمریکا به روسیه به قیمت آسیب به اعضای کوچک ناتو به ویژه کشورهای حوزه بالتیک که در زیر سایه رسیه هستند، تمام نشود. آنها گفتند انتظار دارند واشنگتن به تعهدات خود در ناتو در نشست‌های ورشو و ولز پایبند بماند و بر تعهدات آن برای دفاع از استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان در صورت تجاوز احتمالی روسیه، تاکید کند.

کارافانو که معاونت مطالعات سیاست و دفاع خارجی اندیشکده محافظه‌کار «بنیاد هریتیج» را بر عهده دارد برخی از دیپلمات‌های ارشد [اروپایی] را به دفتر مرکزی این اندیشکده در واشنگتن دعوت کرده بود تا از نگرانی‌های پایتخت‌های اروپایی درباره دولت آتی آمریکا مطلع شود. وی تاکید داشت که این نشست به دعوت ترامپ ترتیب داده نشده است. اما دیپلمات‌ها و افراد نزدیک به کنگره گفتند احتمالا کارافانو در حال بررسی تیم وزارت خارجه ترامپ است. 

به نوشته فارین پالسی با توجه به اظهارات انتخاباتی ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران مبنی بر لغو یا مذاکره مجدد و همچنین ستایش ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، دیپلمات‌های غربی نگرانند رئیس جمهور منتخب آمریکا به شعارهای انتخاباتی خود پایبند بماند و شکافی چشمگیر در روابط واشنگتن با همپیمانان اروپایی آن ایجاد کند. 

قانونگذاران آمریکایی می‌گویند تیم ترامپ تاکنون توضیحی درباره طرح‌هایشان در قبال توافق هسته‌ای ایران ارائه نداده‌اند اما جمهوریخواهان پیش بینی می‌کنند دولت جدید آمریکا موضع سختگیرانه‌تری در قبال تهران اتخاذ کند.

اروپایی‌ها انتقاد ترامپ از توافق هسته‌ای ایران را بخشی از یک تغییر جهت گسترده‌تر و دردسرساز ارزیابی می‌کنند.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

جان باختن دختر خبرنگار به خاطر فساد اروپایی ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha