بررسی وضعیت ادبیات دفاع مقدس در گفتگوی «سراج 24» با گلعلی بابایی

ادبیات دفاع مقدس توانسته موفق عمل کند/در دولت یازدهم با تغییر وزارت ارشاد اتفاقی در حوزه دفاع مقدس رخ نمی‌دهد/نواقصی در توزیع آثار دفاع مقدس داریم

ادبیات دفاع مقدس توانسته موفق عمل کند/در دولت یازدهم با تغییر وزارت ارشاد اتفاقی در حوزه دفاع مقدس رخ نمی‌دهد/نواقصی در توزیع آثار دفاع مقدس داریم

گروه فرهنگی «سراج24»: دوران شکوهمند دفاع مقدس سرشار از لحظات نابی از مفاهیم انسانی با رمزواره هایی چون رشادت و دلیری و ایثار و از خود گذشتگی و شهامت و نهایتِ مرز زیستن یعنی شهادت است. از این رو نیاز است که این نگره و مفهوم ارزش مدارانه در قالب ها و فرم های مختلف هنری و ادبی توسط دست اندرکاران عرصه هنر در قاب توجه نسل های جوانی قرار گیرد که سال ها از آن دوران فاصله داشته و متاسفانه برخی نیز به دلیل ناآگاهی ها فرسنگ ها از چنین زیستنی به دور مانده اند! و این تلالوبخشی وظیفه ای خطیر نزد هنرمندان و ادیبان بوده که می تواند بخشی از آن در قالب تصویر و بخشی در میان واژگان زیبای ادبی و بخشی در قالب آثار تجسمی و بخشی در قالب آثار نمایشی به صحنه توجهات نمایانده شود.

 اما هنگامی که حجم بسیار رخدادهای انقلاب اسلامی و دوران باشکوه دفاع مقدس را با محصولات تولیدی به میز ارزیابی قرار می دهیم به سَبکی تاسف برانگیز آثار تولیدی می رسیم که نتوانستند همپای صاعقه باشند و جلوه گاه نور شوند در قالب واژه و تصویر و نما و آهنگ و نقش و نگارهای هنری. در میان همه قالب های هنری که می تواند جلوه گاه حقیقت مردان الهی باشد، حوزه ادبیات و به خصوص رمان و خاطره نگاری توانسته موفق تر عمل کند. مساله ای که مورد اشاره گلعلی بابایی، سردار دیروز عملیات دفاع مقدس و سردار امروز قلم هم قرار گرفته که در گفت و گوی انجام شده با «سراج24» به تلاش های صورت یافته در زمینه ادبیات پایداری اشاره داشته و عنوان کرد: «خوشبختانه به همت برخی نویسندگان متعهد و آشنا با حوزه ادبیات پایداری شاهد اتفاقات خوبی بودیم که با دست خالی و با همت بالا توانستند وقایع نگر اتفاقات شکوهمند رزمندگان ما در نبرد با دشمن باشند. به نظرم در مقایسه با دیگر حوزه هنری باید عنوان کرد که ادبیات دفاع مقدس توانسته موفق تر عمل کند.»

گلعلی بابایی را سال ها پیش و در مکتب ادبی و انقلابی تاثیرگذار مسجد جواد الائمه(ع) حضور داشت. مردی که در چند سال اخیر با انتشار بسیاری از روایت ها و اسناد گرانقدر دوران دفاع مقدس به عنوان علمدار ادبیات پایداری شناخته شده است. از گلعلی بابایی درباره وضعیت امروز دفاع مقدس پرسیدیم و این که به نظرش با تغییر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شرایطی متفاوت و بهتر در این عرصه رخ خواهد داد که نویسنده «همپای صاعقه» به «سراج24» پاسخ داد: «ما چندان امیدی به بهبودی شرایط نداریم و سال ها این گونه بوده و در این دولت و با تغییر وزیر هم اتفاقی در حوزه دفاع مقدس رخ نداده است. از این جهت بسیاری از اتفاقاتی که در زمینه نگارش آثار دفاع مقدس شکل گرفته به همت بچه ها و علاقه آن ها برای مکتوب کردن وقایع بوده است. در حالی که از مسئولان دولتی انتظار می رود که به حمایت از نویسندگان دغدغه مند دفاع مقدس بیایند.»

سردار سرتیپ دوم گلعلی بابایی که کتاب «بیست و هفت در بیست و هفت» را درباره شهید محمدابراهیم همت، کتاب «در هاله ‌ای از غبار» را درباره حاج احمد متوسلیان و کتاب «پیغام ماهی ها» را درباره سردار شهید حاج حسین همدانی به رشته تحریر درآورده است، درباره دغدغه های رهبری برای نگارش آثار دفاع مقدسی گفت: «در ملاقات های مختلفی که با آقا داشتیم همیشه تاکید به نگارش آثاری جذاب در ارتباط با دوران دفاع مقدس داشته اند و این وظیفه نویسندگان این حوزه را بسیار زیاد می کند و ما هم با همه معضلاتی که وجود دارد سعی بر انتشار عملیات و شناسایی شخصیت های گرانقدر دفاع مقدس برای مخاطبان داریم.»

گلعلی بابایی از این منظر به سراغ فرماندهان لشکر 27 محمد رسول الله(ص) رفته و خاطره نگاری ها را شکل داده است. همچنین زندگینامه هایی چون نگارش زندگی سردار سرلشکر محمد‌علی جعفری فرمانده کل سپاه را با عنوان «کالک‌های خاکی» را به انتشار درآورده است؛ کتابی که قرار است جلد دوم آن هم به زودی آماده تولید شود. این نویسنده درباره تاثیر ادبیات پایداری برای نسل های جوان گفت: «به طور حتم در خلال مطالعه زندگی شخصیت ها و فرماندهان دفاع مقدس مخاطبان جوان بهتر می توانند درباره آن چه بر این سرزمین رفته آگاه شوند و از این شخصیت های بزرگوار برای خود اسطوره بسازند. مساله مهمی که قابل اشاره است این بوده که مخاطبان از بسیاری از کتاب های منتشره آگاهی ندارند و این به دلیل نواقصی است که در توزیع آثار دفاع مقدس وجود دارد و تبلیغات چندانی در این حوزه نداریم تا مردم از انتشار این آثار آگاهی یابند که امیدوارم به این مساله در آینده بیشتر توجه شود.»

اخبار مرتبط

انتصاب اعضای شورای سیاست‌گذاری اولین جشنواره ملی دانشگاهیان تاریخ ساز

اختصاصی|کتاب نعمت‌جان رونمایی شد

نعمت‌جان رونمایی می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha