گزارشی از حواشی حضور سفیر فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد

سفیر فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد محاکمه شد/ فرانسوا سمنو: خود را مقابل یک دادگاه دیدم

 سفیر فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد محاکمه شد/ فرانسوا سمنو: خود را مقابل یک دادگاه دیدم

به گزارش سراج24،حضور فرانسوا سمنو، سفیر فرانسه در ایران در دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین دیدارهای وی با اعتراض بسیج دانشجویی خراسان رضوی روبه‌رو شد.

فرانسوا سمنو در سخنرانی خود در دانشگاه فردوسی مشهد با اعلام اینکه شرکت‌های فرانسوی به‌دنبال ایجاد سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی و محصولات کشاورزی در ایران هستند و همچنین در خصوص فرودگاه مشهد نیز مذاکراتی شده است، اظهار داشت: من بر سه مسئله بسیار تأکید دارم. مسئله نخست بخش اتومبیل است که در این زمینه یک‌سری قراردادهایی امضا شده و بزرگترین شرکت‌های خودروسازی فرانسوی (رنو، سیتروئن و پژو) قراردادهایی با طرف ایرانی امضا کرده‌اند.

وی از تمایل این سه شرکت برای ایجاد رابطه با ایران خبر داد و بیان داشت: تولید نسل جدیدی از خودروها با موتورهای جدید که هم سبب کاهش مصرف می‌شود و هم به مسائل مربوط به محیط زیست توجه دارند مورد توجه این سه شرکت است.

سمنو با اعلام این خبر "از سال 2017 شاهد حضور سه مارک از این خودروها در جاده‌های ایران خواهیم بود"، به صنعت نفت و گاز اشاره کرد و گفت: شاید در مطبوعات دیده باشید که بین وزارت نفت ایران با فرانسه و چین قراردادهای بزرگ نفتی امضا شد که هدف از این قراردادها توسعه میدان پارس جنوبی و همچنین توسعه همکاری‌ها و بالا بردن صادرات ایران است.

سفیر فرانسه به مسئله هوانوردی اشاره داشت و بیان کرد: بخش دیگر سخنان من که دارای اهمیت است بخش هوانوردی است و مقامات ایران در این زمینه در حال مذاکره و صحبت با مقامات فرانسوی جهت خرید هواپیما از شرکت‌های ایرباس و بوئینگ هستند.

وی در زمینه مذاکره با شرکت ایرباس گفت: مذاکرات شرکت‌ها در حال جلو رفتن است و هر دو طرف ایران و فرانسه به مسائل مهم پیرامون این امر می‌پردازند و امیدوارم که به‌زودی به سرانجام برسد و ایران بتواند دستگاه‌ها را تحویل بگیرد.

سمنو در بخش دیگری از سخنان خود به تحریم‌های آمریکا گریزی زد و تأکید کرد: البته در زمینه حقوقی فرانسه هیچ گونه ارزشی برای تحریم‌های اعمال شده از جانب آمریکا قائل نیست؛ چراکه تحریم‌ها یک‌جانبه و فراسرزمینی هستند و تنها در خود آمریکا می‌تواند تأثیر بگذار‌د.

سفیر فرانسه در ایران در زمینه تأثیر تحریم‌های آمریکا بر نظام بانکی گفت: مسائل ایجاد شده در سیستم بانکی مهم هستند؛ چراکه بر تمام معاملات تأثیر می‌گذارد و این تحریم‌ها تأثیرات بدی بر همکاری بانک‌های جهانی با ایران گذاشته است که این تأثیرات شامل بانک‌های فرانسوی هم می‌شود.

وی با بیان این موضوع که دولت فرانسه مذاکرات بسیاری با کشورهای آلمان و انگلستان در زمینه تحریم‌های بانکی داشته که امید است به نتیجه برسد، خاطرنشان کرد: البته تحریم‌های بانکی آمریکا مانع از امضای قراردادهای مهم نشدند.

سمنو ادامه داد: ما شاهد ازسرگیری روابط شرکت‌ها و بانک‌های کوچک فرانسه هستیم و به‌طور طبیعی این 30 بانک‌های کوچک محدودیت‌هایی را که بانک‌های بزرگ فرانسوی در خصوص تحریم‌های آمریکایی دارند، ندارند.

سفیر فرانسه در ایران بار دیگر با تأکید بر "همان‌گونه که گفتم مقامات فرانسوی برای ایجاد این همکاری‌ها تشویق می‌کنند"، تصریح کرد: حتی یک شرکت دولتی فرانسوی شرکت‌های کوچک و بزرگی را که با ایران همکاری می‌کنند جهت حمایت از این همکاری بیمه می‌کند.

وی با بیان این موضوع که فاز جدید توسعه اقتصادی ایران یک پروژه کوتاه‌مدت نیست، بلکه یک پروژه بلندمدت است، گفت: هیچ کشوری در جهان نیست که شاهد این تحول اقتصادی در این مدت کوتاه باشد. یک موانعی که به آنان اشاره کردم به‌ویژه موانع تحریم‌ها باید از پیشِ‌رو برداشته شوند و یا حداقل تأثیر آنان کاهش یابد.

سمنو در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به این موضوع که دولت ایران پروژه اصلاح اقتصادی و اصلاح سیستم بانکی خود را آغاز کرده است، ابراز داشت: هیچ راه حل اقتصادی نمی‌تواند کوتاه‌مدت در نظر گرفته شود و به‌طور کلی در مسائل اقتصادی می‌بایست به نکات سیاسی نیز توجه شود؛ چراکه در تصمیمات سیاسی است که همکاری‌های اقتصادی انجام می‌گیرد.

غلامرضا خواجی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد خطاب به سمنو گفت: انتظار ما این بود که در زمینه دیگر مسائل هم سخنرانی کنید؛ اما شما تنها در زمینه مسائل اقتصادی سخن گفتید و اقتصاد را از سیاست جدا کردید.

وی با ابراز این نکته "در تمام این 37 سال، سیاست کشور شما کاملاً علیه سیاست کشور ما قرار دارد"، تصریح کرد: ایران در دفاع مقدس حدود  250 هزار شهید و 250 هزار جانباز داد و ضررهای اقتصادی بسیاری بر ما تحمیل شد؛ اما فرانسه هیچ کمکی نکرد.

خواجی اضافه کرد: هفت قطعنامه به‌نفع صدام صادر شد و در تمام این قطعنامه‌ها شما آن را نه‌تنها وتو نکردید که تأیید هم کردید، زمانی که قطعنامه 598 صادر شد و ایران مجبور به قبول آن شد دبیرکل سازمان ملل بر مقصر بودن صدام تأکید کرد؛ اما هیچ یک از شما آن را وتو نکردید.

وی بیان کرد: شما در بحث تحریم‌ها مسائل را اشتباه گفتید، یک‌سری تحریم‌ها مربوط به ماده 41 منشور، یک تعداد مربوط به تحریم‌های آمریکا و بخش مربوط به تحریم‌های اتحادیه اروپا و این در حالی است که شما گفتید آمریکا حق ندارد یک‌جانبه تحریم کند؛ اما چرا خود شما این کار را کردید؟

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: آقای سفیر، اعلام کردید کشوری هستید که می‌خواهید برای آزادی ملت‌ها کار کنید؛ اما در تاریخ فرانسه نشان داده است که بیشتر به استعمار توجه دارد. گروه منافقین حدود 17 هزار نفر را در ایران شهید کردند، چرا فرانسه این تروریست‌ها را در خود راه داده و علیه داعش کاری نمی‌کند و آن‌گاه می‌گویید علیه تروریست کار می‌کنید؛ اما در عمل کاری و چیز دیگری را دیده‌ایم. لطفاً به سؤالات من جواب دهید و طفره نروید.

در ادامه این نشست سید امین طباطبایی، دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد خطاب به فرانسوا سمنو گفت: آقای سفیر، ما ملت فراموشکاری نیستیم. ما شلاق‌های هواپیماهای میراژ بر پیکر ایران را فراموش نکرده‌ایم. ما بمب‌های شیمیایی را که فرانسه به صدام داد و سال‌هاست منجر به رنج هموطنان ما شده فراموش نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما قانون منع حجاب در فرانسه و  بسته‌های خون آلوده به ایدز را که هدیه اولاند به ایران بود فراموش نکرده‌ایم. ما اجلاس منافقین در فرانسه را، منافقینی که 17 هزار زن و مرد را در ایران کشتند فراموش نکرده‌ایم.

این دانشجو ضمن بیان این موضوع "ما مطلع هستیم که شما عضو یک سرویس اطلاعات در فرانسه هستید"، ابراز داشت: ما جمله آقای اولاند را که در دسامبر 2015 گفتند «فرانسه با اسلام مشکل دارد» فراموش نکرده‌ایم.

طباطبایی تأکید کرد: من امروز از آقای سفیر درس اعتماد به نفس گرفتم؛ چراکه با این‌همه ایجاد مشکل در ایران باز هم خجالت نمی‌کشند و در یک محیط آکادمیک حضور یافتند.

وی تصریح کرد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مخالفان آزادی بیان دارند، آقای سفیر بروید و این درس را به کشورتان بدهید.

در ادامه رنجکش، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیر مقدم حضور سفیر فرانسه در دانشگاه گفت: خواسته من این است که کنار فعالیت شرکت‌های اقتصادی، دولت فرانسه در زمینه مبادله استاد و دانشجو و تقویت کرسی‌های ایران شناسی در کشور فرانسه برنامه داشته باشد.

سمنو در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: نکته اولی که می‌خواستم بگویم این است که این اطمینان خاطر را می‌دهم که دموکراسی در فرانسه وجود دارد و به مخالفان اجازه صحبت داده می‌شود.

سفیر فرانسه در ایران ادامه داد: من آمده بودم تا در زمینه فاز جدیدی با هم صحبت کنیم و انتظار نداشتم خود را مقابل یک دادگاه بیابم.

وی تأکید کرد: البته من از تحلیل مسائل تاریخی مربوط به گذشته بدم نمی‌آید و دوست دارم در این زمینه سخن بگویم؛ اما سخنانی که گفته شد، سبب شد که من تصور کنم در یک دادگاه حضور دارم.

سفیر فرانسه در ایران اضافه کرد: ولی در عین حال می‌خواهم پاسخگوی اتهامی باشم که به کشور فرانسه زده شد و آن حمایت کشور من از گروه‌های تروریستی از جمله داعش است.

وی خاطرنشان کرد: به‌نظر من این صحبتی که شد نامناسب و توهین‌آمیز بود. این نکته را یادآور می‌شوم که 230 نفر از هموطنان من توسط  همین تروریست‌ها کشته شده‌اند، همچنین یادآور می‌شوم که فرانسه در حال جنگ با این گروه‌ها است و می‌خواهد آنان را نابود کند.

سمنو در ادامه با تأکید بر این مطلب "موافق توسعه روابط دانشگاهی بین دو کشور هستم"، تصریح کرد: یکی از مواردی که خیلی ذهن مرا به خود مشغول کرده است تبادل دانشجو بین دو کشور است و تلاش می‌کنیم تا امکان تبادل دانشجو را به‌راحتی فراهم کنیم.

وی ادامه داد: اول از همه مایل هستم که به سیستم صدور ویرا شتاب دهیم به‌خصوص می‌کوشیم تا صدور ویزا برای دانشجویان آسان‌تر شود و امید است در سه‌ماهه اول سال 2017 به این مهم دست یابیم.

سفیر فرانسه در ایران در پایان خبر داد: در یک ماه آینده وزیر آموزش عالی فرانسه همراه با مسئولان دانشگاهی فرانسه به ایران سفر و در ایران با همتایان خود دیدار خواهند کرد و امیدوارم پس از این بر تعداد دانشجویانی که از ایران به فرانسه می‌روند افزوده شود؛ چراکه سطح دانش دانشجویان ایرانی بسیار بالا است، به همین دلیل تکرار می‌کنم که یکی از اولویت‌های ما توسعه همکاری‌های دانشگاهی بین دو کشور است.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

جبهه تحت حمایت آمریکا در حال نزول و فروپاشی است

کمتر از یک‌درصد لبنانی‌ها خواستار استعمار فرانسه شدند

قطع شبکه الکوثر خوش‌خدمتی شرکت فرانسوی به صهیونیست‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha