در گفت و گوی تفضیلی با عشرت شایق واکاوی شد:

«مدلینگ»؛ ابزاری برای اشاعه فرهنگ غرب در جامعه

«مدلینگ»؛ ابزاری برای اشاعه فرهنگ غرب در جامعه

به گزارش سراج24،تبلیغات گسترده و اغوا کننده، در فضای مجازی و حتی در کوچه و خیابان برای جذب جوانان بویژه دختران برای حضور در باندهای مدلینگ خبر از هجوم فرهنگی به شیوه جدیدی از سوی دشمن می دهد که زیر پوست شهرهای بزرگ و در سایه غفلت مسئولان در حال شاخه دوانیدن است. برای آشنائی بیشتر با این پدیده نوظهور در جامعه با سرکار خانم عشرت شایق عضو شورای اجتماعی و فرهنگی زنان و پژو هشگر ارشد صدا و سیما به گفت و گو نشستیم.
خانم شایق که سابقه نمایندگی مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی را دارد، در این گفت و گوظهور مدلینگ در ایران را تهاجم فرهنگی در قالب جدیدی دانست که پیش از همه کیان خانواده ها را تهدید می کند. آنچه در ادامه می آید مشروح این گفت و گو است.
* خانم شایق مدلینگ پدیده ای است که اخیرا در کلانشهرهایی همچون تهران و مشهد و مراکز سایر استانها مشاهده می شود، مقصود اصلی از این تحرکات به نظر شما در چیست؟

استفاده از مدل و مدلینگ جهت تبلیغ کالا و خدمات در همه کشورهای جهان و به شیوه های مختلف وجود دارد اما برخی کارتل ها و شبکه های بهره بردار جنسی از این حربه نه برای تبلیغ کالا و تجارت معمول، بلکه برای ایجاد انواع انحرافات اخلاقی و اجتماعی استفاده می نمایند.
سوء استفاده کنندگان از حربه ی مدلینگ، از طریق جاذبه‌های جنسی و پشتیبانی مالی سعی در جذب جوانان و بویژه بانوان در این فضا دارند تا بتوانند به اهداف نامشروع خود دست یابند.
امروزه نظام استکباری، در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی سرمایه‌گذاری نموده تا افکار جامعه ی ایرانی بخصوص جوانان را در راستای اهداف تغییر دهد و یکی از شیوه های پیش بینی شده در این زمینه، موضوع مدلینگ و گرایش به آن در حد گسترده است که البته در شهرهای بزرگ پررنگ تر دیده میشود.
دستگاههای تبلیغاتی و ابزارهای رسانه ای وابسته به استکبار جهانی، تلاش میکنند با ترغیب و تشویق جوانان جهت حضور در این نوع فعالیت های تخریب گر اخلاقی، نسلی بی اراده پرورش یابد تا از فرهنگ و اعتقادات و ارزش های اجتماعی خود بیگانه باشد و طبیعی است که چنین نسلی تمایلی به حفظ مرزهای اعتقادی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و سرزمینی نخواهد داشت.


* به نظر تان در واکاوی و تحلیلِ پدیده مدلینگ و بررسی ریشه های آن توجه به چه نکاتی از همه مهمتر است؟

 نکات متعدد و مسائل مختلفی در این موضوع دخیل است که هر کدام به تناسب شرایط فردی، خانوادگی و اجتماعی میتواند نقشی در بروز «پدیده مدلینگ غیر مجاز» نقش داشته باشد اما دلایلی مانند؛ خلاهای فرهنگی، کمبود آگاهی، تبلیغات گسترده و اغوا کننده ی ماهواره ای و شبکه های اجتماعی، مسایل و نیازهای روحی جوانان و عدم پاسخگویی مناسب به این نیازها، آسیب های اجتماعی و مسایلی از این دست در اکثر افراد گرایش یافته به این ناهنجاری با شدت و ضعف متفاوت قابل پیش بینی است.
درسال های اخیر، تهاجم فرهنگی دشمنان به طور فزاینده ای اعتقادات و ارزشهای دینی و انقلابی ملت ایران و باورهای اجتماعی و ارزش های انسانی حاکم بر آن را مورد تاخت و تاز قرار داده اند و موضوع مدلینگ بخشی از این پازل محسوب میشود.


* علت تمایل و رغبت برخی از گروه های اجتماعی به سمت و سوی مدلینگ و تاثیرپذیری از آن را در چه می بینید؟

 مواجهه استکبار با نظام مردم سالاری دینی در ایران، از شیوه سخت افزاری به «جنگ نرم» تغییر شکل داده که در این نوع جنگ، از همه ی امکانات و ابزارهای فرهنگی از جمله نفوذ در افکار و طبقات مختلف اجتماعی استفاده می شود و در نتیجه، افراد و گروه هایی از جامعه عمدتا بدون داشتن آگاهی کافی از زوایای پنهان و آشکار این نوع جنگ، با هجوم وسیع و متنوع رسانه ای مواجه و براحتی در مسیر ترسیم شده از سوی اتاق های فکر نظام استکبار قرار میگیرند و پذیرش آسان ناهنجاریهای اجتماعی مانند «مدلینگ» از سوی برخی افراد و گروهها بویژه، جوانان در همین راستا قابل بررسی می باشد ضمن اینکه نهادهای فرهنگی و آموزشی کشور و مسئولین ذیربط نتوانسته اند برنامه ریزی و اقدامات مناسب با شدت هجمه دشمنان در زمینه ی مسائل فرهنگی داشته باشند.
از ابزارهای مهم نظام سلطه برای نیل به این هدف شوم و شیطانی، فریب افکار عمومی و به‌ کارگیری افراد نفوذی یا فرصت طلب و یا جاهل از طریق تطمیع و تهدید و فریب آنان است و گرایش یافتگان به «مدلینگ غیر قانونی» را میتوان در میان این گروهها یافت.


*هزینه های سرسام آوری که برای مدلینگ ها در نظر گرفته می شود خبر از پشت پرده های احتمالی دارد، این پشت پرده ها از کجا سرچشمه می گیرد؟

تلاش‌ بی‌ثمر استکبار در طول‌ بیش از سه دهه‌ برای‌ به‌ زانو در آوردن‌ ملت‌ ایران‌ به‌‌ برکت‌ ایمان‌ و روشن‌بینی‌ مردم‌ تحت زعامت رهبری فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی، همچنان‌ ناکام‌ مانده‌ است‌ و از همین رو، مقابله با انقلاب اسلامی به شیوه ی جنگ نرم تداوم یافته تا بتوانند از این‌ طریق، ملت‌ ایران‌ را تسلیم خود سازند.
هدف و آماج تحرّک دشمنان در تهاجم فرهنگی، ایمان مردم و باورهای اجتماعی آنان است تا با خدشه‌دار کردن این اصول و ارزشها، انگیزه‌ای برای مقاومت مقابل نفوذ دشمن باقی نماند از این رو، هزینه های زیادی برای انواع برنامه ها و دسیسه های خود در قالب تهاجم فرهنگی می پردازند تا از این طریق، زمینه ی جذب افراد بخصوص جوانان به سمت این نوع ناهنجاری ها فراهم شود.
هر چند همه آسیب‌های فرهنگی کار بیگانگان نیست و مسئولان مختلف فرهنگی و آموزشی و حتی سیاسی در این حوزه کوتاهی‌ هایی داشته‌اند، اما نباید حضور پررنگ دشمنی در زمینه‌ تخریب های فرهنگی را نادیده گرفت.


*چرا نیروی انتظامی در عرصه مقابله با این پدیده تنها مانده است؟
 تهاجم فرهنگی ارمغانهایی نامطلوب زیادی را به همراه داشته که یکی از بارزترین آنها پدیده زشت «مدلینگ غیر مجاز» است و این روزها بیش از پیش موجبات نگرانی خانواده ها را فراهم کرده است.
کارشناسان مسائل دینی و فرهنگی، نسبت به ناهنجاریهای موجود و بدتر شدن آن در آینده هشدار داده و خواهان اقدامات عملی جهت مقابله با هنجار شکنان هستند زیرا به خوبی واقفند که پدیده های زشت اخلاقی و رفتاری به دنبال خود عوارض اجتماعی زیانباری دارند که این آثار منفی را بوضوح میتوان در جامعه دید.
موضوع«مدلینگ غیر مجاز» بخشی از پدیده ی شوم تهاجم فرهنگی است و برای مقابله با آن ضروریست به صورت همه جانبه به آننگاه شود به این معنی که اگر هماهنگی بین سیاست ها و دستگاه های مختلف کشور وجود نداشته باشد مفید بودن اقدامات هر یک از آن ها به تنهایی محال به نظر می رسد.
اما متاسفانه گاهی مسئولین مربوطه و دستگاههای ذیربط در موضوع مقابله با تهاجم فرهنگی، فرافکنی نموده و سعی در مقصر نشان دادن دیگران داشته و اعلام می کنند که مقصر وضعیت نامناسب فرهنگی، سازمان های دیگر هستند! بدیهی است این طرز تفکر، پیامدی به غیر از آنچه که امروزه شاهد آن هستیم نتیجه دیگری ندارد.
تردیدی نیست که کوتاهی دستگاههای مختلف در انجام وظیفه ذاتی خود برای پاسداری از ارزشها و باورهای دینی مردم و هنجارهای حاکم بر جامعه، خواسته یا ناخواسته به بدتر شدن اوضاع می انجامد اما باید اذعان نمود که وظایف دستگاههای فرهنگی و آموزشی در این رابطه بیش از دیگر سازمان ها می باشد و دلیل آن نقش تاثیر گذار این دستگاه ها در ساختار فرهنگی و اجتماعی کشور است.
بدیهی است نیروی انتظامی، زمانی در انجام وظیفه خود برای مقابله با هنجارشکنان موفق عمل خواهد کرد که هر کدام از این دستگاهها ذیربط نیز به وظیفه خطیر خود در شناساندن فرهنگ اسلامی و ارزشهای انسانی و پیامدهای نامناسب تهاجم فرهنگی، به افراد جامعه بویژه نوجوانان و جوانان عزیز بخوبی عمل کنند.
 
*خانم شایق شما سالها در امور مربوط به زنان و خانواده فعالیت داشته اید، با این پیش زمینه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به عنوان متولی دولتی در امور خانواده چه نقشی می تواند ایفا کند؟
 معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نهادی است که در رابطه با ‌ارتقای موقعیت و جایگاه زنان در اجتماع، تقویت نهاد خانواده و جایگاه زنان در عرصه‌های اجتماعی، استیفای حقوق بانوان در ابعاد مختلف و تلاش از جایگاه معاونت ریاست جمهوری برای نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات مربوط به حقوق زنان در دستگاههای اجرایی، پیشگیری از آسیب‌ های اجتماعی و کاهش اثرات ناشی از آن ها، تعمیق باورهای دینی و استحکام پایه های نهاد خانواده و ... مسئولیت مستقیم دارد.
با توجه به وظایف قانونی این معاونت و شرایط فعلی فرهنگی و اجتماعی کشور، شایسته است معاونت ریاست جمهور در امور زنان و خانواده به جای پرداختن به بحث های حاشیه ای، نسبت به ارائه راهکارهای مناسب و عملی برای پررنگ تر شدن مبانی دینی و اخلاقی در جامعه و بویژه تحکیم بنیان های خانواده همت گمارد و با این کار، زمینه ساز پیشبرد اهداف اجتماعی و فرهنگی کشور باشد.
در همین راستا، بررسی و کنکاش پدیده ی «مدلینگ غیر قانونی» به عنوان یکی از عوامل تهدید کننده ی مبانی خانواده و ارائه راهکارهای عملی برای مهار آن، از جمله انتظاراتی است که می توان از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری داشت.


* با توجه به تاکیدات اسلام بر محوریت خانواده، مدلینگ چه تاثیری بر آن می گذارد؟
 نهاد خانواده گوهرى است که در وجود زن و مرد رشد یافته و با پیوند میان آن ها، تکامل پیدا می کند. این نهاد در شکل دهی صحیح به شخصیت وجودی افراد، نقش موثر و انکار ناپذیری دارد چرا که فرزندان هر خانواده اغلب رفتار و کردار والدین و دیگر اعضای خانواده خود را الگوی رفتاری خود قرار میدهند.
از این رو، تحکیم مبانی خانواده و تقویت آن از دستورات رفتاری دین مبین اسلام است که در اصول متعددی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
نظام استکبار با آگاهی از نقش بی بدیل «نهاد خانواده» سعی در تضعیف این نهاد مقدس به عنوان عنصر مهم در رشد و تعالی افراد داشته و با بکارگیری انواع شیوه ها و ابزارها تلاش می کند تا بنیان خانواده ها را سست نماید که تبلیغ و ترویج پروژه «مدلینک غیر مجاز» در همین راستا قابل ارزیابی است.

منبع:نما

اخبار مرتبط

نماهنگ| جهاد فرهنگی

چادری هایی که با حجاب نیستند+تصاویر

خانم بازیگری که مدلینگ بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha