رواج پدیده حرمت شکنی در مراسم تشییع!

رواج پدیده حرمت شکنی  در مراسم تشییع!

به گزارش سراج24 ، محمد رضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد، درمتنی نوشت: تشییع جنازه مسلمانان آدابی دارد که در دین مبین اسلام بسیار به آن تأکید شده است. استحباب تشییع جنازه مؤمنین از این جهت است که این مراسم بیش از آنکه برای اموات سودی داشته باشد برای زندگان عبرت خواهد بود. از زمانی که محتضر رو به قبله می­شود و به او شهادتین تلقین می­گردد تا تشییع جنازه و کفن و دفن و نماز و همه و همه بیش از آنکه برای میّت مفید باشد برای تنبّه زندگان مقرر شده است.

متأسفانه این روزها شاهد هستیم برای تشییع جنازه مؤمنین اتفاقات ناگواری می­افتد. اگر متوفّی از نام­آوران و مشاهیر باشد جلسات ختم و مراسم تشییع جنازه در چهارچوب آداب شرعی و عرفی برپا نمی­گردد. در زمان تشییع هر کسی به کار خود مشغول است. با هم عکس یادگاری می­گیریم و در اطراف جنازه و در کنار بازماندگان به گفتگو و دید و بازدید و بگو و بخند مشغولیم، بنا بود فوت یک مسلمان و مراسم تشییع او باعث تنبّه باشد. نه تنها مراسم ما موجب تنبّه نیست بلکه سراسر موجب غفلت است. حداقل شرط ادب اقتضا می­کند در مجلس عزای یک همنوع با ادب باشیم و مراقبت کنیم و با اظهار تأثر، برای متوفّی غفران و رحمت آرزو کنیم و برای بازماندگان تسلیت داشته باشیم. این روزها شاهد هستیم در مجالس عزا دربدر به دنبال افراد مشهور می­گردیم تا با آنها عکس بگیریم یا از آنها امضاء یادگاری داشته باشیم. وقیحانه با متوفّی عکس سلفی می­گیریم. چه شده است ما را؟! به کدام سو می­رویم.

امیر المؤمنین در مجلس تشییع یکی از یاران خود که بلند بلند می­خندیدند فرمود: چرا می­خندید؟ مگر مرگ برای غیر از ما مقرر شده است؟

 جنازه مسلمان حرمت دارد. با احترام او را شستشو می­دهیم، در پارچه­ای سفید کفن می­کنیم، او را معطر می­ کنیم، به جنازه او نماز می­گزاریم. برایش غفران و رحمت آرزو می­کنیم. با آرامش به دنبال جنازه او با ذکر توحید و تهلیل و تکبیر حرکت می­کنیم. با احترام او را دفن می­نماییم. با او وداع می­کنیم و به یادبود او مجلس ختم قرآن و وعظ می­گیریم. از طرف او کارهای خیر انجام می­دهیم. به خانواده مصاب تسلیت می­گوییم. یتیمانش را تکریم می­کنیم. اموالش را حفظ می­کنیم و از او به نیکی یاد می­کنیم. برایش قرآن می­خوانیم و در همه مراحل به یاد قیامت می­افتیم. فلسفه همه مراسم تنبّه و تذکر روز مردن و قیامت است. حالا شما ببینید رفتار ما چقدر فاصله دارد با آداب تشییع جنازه و مراسم یادبود.

از همه پیشکسوتان در عرصه هنر و ورزش و دیگر اقشار تقاضا می­کنم با تذکر خود اسبابی را فراهم کنند تا فضای مجالس ترحیم و مراسم تشییع به جایگاه خود برگردد. از آقای فردوسی­پور و برنامۀ نود به خاطر نمایش جلوه­های نازیبای تشییع جنازه یکی از بزرگان ورزش کشور تشکر و تقدیر می­کنیم. از جوانان عزیز، خبرنگاران، رسانه­ها و صاحبان سایت­ها تقاضا می­کنیم در سالم سازی این گونه مراسم تلاش کنند.

منبع: ساعت 24

اخبار مرتبط

ورود عکاسان به مجلس ممنوع می‌شود؟/دو ویژگی عجیب رسانه:محبوب ایام انتخابات،مبغوض ایام خدمت!/مسئله،بی‌مایگیِ فرهنگی نخبگان است نه سلفی با موگرینی

وقتی فرهنگ قربانی انتخابات‌های کشور باشد، سیاست حقارت «تَکرار» می‌شود

تقلید بازیگران زن هالیوود از بازیگران زن ایرانی +عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha