در نیمه نخست امسال

واردات دانه های روغنی ۲۱ درصد رشد کرد

 واردات دانه های روغنی ۲۱ درصد رشد کرد

به گزارش سراج24،مهدی صادقی نیارکی افزود: در این مدت یک میلیون و 300 هزار تن دانه روغنی به کشور وارد شده که بخش عمده ای از این دانه ها سویا بوده است.

وی همچنین با بیان اینکه طی سال 1392 تنها 374 هزار تن دانه روغنی وارد کشور شد، اظهارداشت: واردات دانه های روغنی طی شش ماهه سال جاری با اصلاح و منطقی شدن نظام تعرفه ای از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت آثار واردات دانه های روغنی را شامل فعال سازی واحدهای روغن کشی داخلی، توجیه پذیر شدن نرخ بازگشت سرمایه گذاری ها در این حوزه، اتکا بیشتربه تولید داخلی، وابستگی کمتربه واردات روغن خام، افزایش اشتغالزایی، ارتقای کیفیت روغن، حمایت و صیانت از سرمایه گذاری های داخلی و غیره برشمرد.

وی در ادامه بر لزوم افزایش سطح زیر کشت دانه های روغنی در کشور تاکید کرد و بیان داشت: مجموع تولید دانه های روغنی (کلزا، سویا، آفتابگردان و ...) با هدف حمایت از تولید داخلی و کشاورزان بصورت تضمینی به وسیله کارخانه های روغن کشی از کشاورزان خریداری خواهد شد.

صادقی نیارکی با بیان اینکه قیمت تمام شده بسیاری از کالا ها به ویژه دانه های روغنی در ایران به نسبت نرخ جهانی بالاتر است، یادآورشد: دولت به جهت حمایت از تولید داخلی از اهرم نظام تعرفه ای یا مکانیزم خرید تضمینی برای محصولات راهبردی مثل گندم، دانه های روغنی و ... استفاده می کند.

داریوش محمودی دبیرانجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور نیز گفت: در حال حاضر 93 درصد مواد اولیه روغن خام (خوراکی) کشور از محل واردات تامین و هفت درصد بقیه از دانه های روغنی تولیدداخلی استحصال می شود.

وی با بیان اینکه صنعت روغن نباتی ایران شامل دو بخش تصفیه (پالایش) و روغن کشی است، افزود: در حال حاضر 5 میلیون تن ظرفیت روغن کشی و 3.5 میلیون تن ظرفیت در بخش تصفیه و پالایش در کشور ایجاد شده است.

دبیرانجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور با اعلام اینکه سالانه 2 میلون تن واردات دانه های روغنی در کشور صورت می گیرد، یادآورشد: حاشیه سود در صنعت روغن نباتی در کشور بسیار پائین است.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

نگاه مثبت رهبر انقلاب به تولید در اقتصاد به رشد اقتصادی کشور کمک و مشکلات کنونی را برطرف خواهد کرد

پالایش نفت خام راهکار اساسی عبور از تحریم نفتی

واردات تیشه به ریشه تولید

0 نظر

ارسال نظر

capcha