افزایش آمار شهدای انفجار سامرا/ شهادت ۱۰زائر ایرانی/حضور یک هیات از سفارت ایران در محل انفجار

 افزایش آمار شهدای انفجار سامرا/ شهادت ۱۰زائر ایرانی/حضور یک هیات از سفارت ایران در محل انفجار

به گزارش سراج24،محمدجواد دانشیار اعلام کرد، مشخصات بیشتر زائران شهید شده در حال جمع‌آوری است، اما طبق مشاهدات اولیه، اکثر آنها از استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد جزو کاروان‌های آزاد بوده‌اند، افزود: «این زائران در حال پیاده شدن از اتوبوس در پارکینگ سامراء بودند که همزمان آمبولانس حامل عامل انتحاری به طرف آنها حرکت و پس از انفجار، منجر به شهادت زائران ایرانی شد.»

به گزارش شبکۀ تلویزیونی السومریه نیوز، صبح یکشنبه یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در نزدیکی حرم امامین عسگرین (ع) در سامراء منفجر شد. همچنین یک خودروی بمب‌گذاری‌شده دیگر در ایست بازرسی مرکز هواشناسی در جنوب شهر تکریت در استان صلاح‌الدین منفجر شد که در نتیجه آن 13 نفر کشته شدند.

همین‌طور بامداد یکشنبه دو تلۀ انفجاری در شهر بغداد منفجر شد.

انفجار یک تله در منطقۀ جعاره در جنوب بغداد یک کشته و 7 زخمی برجای گذاشت. همچنین در حادثه‌ای مشابه در منطقه اور در شمال شرق بغداد، 2 تن کشته و 6 تن دیگر مجروح شدند.

گروه تروریستی داعش در سال 2014 با پیشروی در خاک عراق، مناطقی از غرب و شمال این کشور عربی را اشغال کرد و جنایات هولناکی علیه ساکنان این مناطق مرتکب شد.

نیروهای ارتش عراق با پشتیبانی نیروهای مردمی در ماه‌های اخیر موفق شده‌اند تروریست‌های داعش را از بسیاری از شهرها و مناطق این کشور بیرون و شهرهایی چون رمادی، فلوجه و ... را از اشغال تروریست‌ها آزاد کنند.

به گفتۀ منابع نظامی عراق، این کشور قصد دارد تا پایان سال 2016 شهر موصل آخرین پایگاه تروریست‌های داعش در عراق را آزاد و این شهر را از وجود این گروه تروریستی پاکسازی کند.

 یک هیات از سفارت ایران در محل انفجار سامرا حضور یافت/ اوضاع در سامرا عادی است

هیات سفارت ایران در عراق برای اطلاع از جزییات حادثه و اتخاذ تدابیر فوری برای انتقال سریع مجروحان ایرانی این حادثه و انتقال احتمالی اجساد قربانیان زوار ایرانی به داخل کشور در شهر مقدس سامراء حضور یافته است.

در عین حال یک منبع امنیتی عراق به خبرنگار ایرنا گفت که اوضاع در شهر مقدس سامراء تحت کنترل امنیتی است و هیچ گونه خطری این شهر و مرقدهای 'امامین عسکریین' (ع) را تهدید نمی کند.

به گفته این منبع، پس از تدابیر امنیتی اولیه که در محل انفجار و اطراف حرم امامین عسکریین (ع) به اجرا درآمد و اطمینان از نبود هرگونه تهدید تروریستی در این شهر، شرایط در سامراء به حالت عادی برگشته است.

بر اساس گزارش ها، بر اثر انفجار خودرو بمبگذاری شده در توقفگاه خودرو حرم امامین عسکریین (ع) که به فاصله هزار متری از حرم قرار دارد، تعدادی بیگناه کشته و زخمی شدند که در بین کشته و زخمی های حادثه تعدادی زایر ایرانی نیز وجود دارد.

انفجار سامراء در پی انفجار مشابهی صبح امروز در جنوب شهر 'تکریت' مرکز استان 'صلاح الدین' اتفاق افتاد که بر اثر آن انفجار دستکم هفت نفر کشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند.

گزارش های اولیه رسانه های عراقی از انفجار سامراء حاکی است که دستکم هشت نفر کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شده اند.


40 شهید و زخمی در انفجار سامرا / بیشتر شهدا ایرانی هستند

پس از این انفجارهای تروریستی همچنین پنچ اتوبوس مربوط به زائران منفجر می شود اما مشخص نیست که این اتوبوس ها ، پر یا خالی از مسافران بودند.
شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: شمار تلفات انفجار انتحاری در جنوب شهر تکریت عراق به چهارده شهید و بیست و دو زخمی افزایش یافت.

مسئولان عتبه امامین عسکرین (ع) از شهادت بیش از 10 زائر در انفجار تروریستی سامرا و 30 زخمی خبر دادند.

به گفته مسئولان عتبه امامین عسکرین (ع) ، ابتدا یک خودرو بمب گذاری شده در پایانه مسافری مربوط به زائران در سامرا منفجر شد و زمانی که مردم به سمت محل انفجار رفتند ، بمب دیگر در بین مردم منفجر شد. بیشتر شهدا و زخمی ها ایرانی هستند.

پس از این انفجارهای تروریستی همچنین پنچ اتوبوس مربوط به زائران منفجر می شود اما مشخص نیست که این اتوبوس ها ، پر یا خالی از مسافران بودند.

در همین حال، مسئول نمایندگی ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهر مقدس سامراء روز یکشنبه گفت که عامل انفجار سامراء دو فرد انتحاری بودند که خود را در نزدیکی اتوبوس های کاروان های زیارتی ایران در داخل پارکینگ امامین عسکریین (ع) منفجر کردند و باعث شهادت 10 زایر ایرانی و زخمی شدن 61 تن دیگر شدند.

انفجار سامراء حمله انتحاری است و 10 ایرانی شهید و 61 تن دیگر زخمی شدند 'موسی اسماعیلی' در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: دو فرد انتحاری با انفجار خود در نزدیکی اتوبوس های کاروان های زیارتی ایران در داخل پارکینگ امامین عسکریین (ع) در سامراء باعث شهادت 10 زایر ایرانی و زخمی شدن 61 تن دیگر شدند.

وی اضافه کرد: شهدا و مجروحان این حادثه از کاروان ها و شهرهای مختلف ایران از جمله سیستان و بلوچستان و اصفهان هستند.
به گفته وی، تعدادی از مجروحان حادثه با بالگرد به بغداد جهت انجام معالجات درمانی انتقال داده شدند.

منابع امنیتی عراق پیشتر گفته بودند که حادثه ناشی از انفجار خودرو بمب گذاری شده در داخل پارکینگ امامین عسکریین (ع) در فاصله یکهزار متری مرقدهای مطهر بوده است.

یک هیات از سفارت ایران در عراق برای پیگیری مسائل آسیب دیدگان حادثه و انتقال آنان به کشور به سرعت در شهر سامراء حاضر شد.


منبع:ایسنا

اخبار مرتبط

هفده هزار شهید ترور! رقمی غیر قابل باور

ناگفته‌های دختر آیت‌الله بهشتی از پدرش

مزار شهدای حادثه هفتم تیر گلباران شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha