در دیدار وزیر ارشاد با سید حسن خمینی مطرح شد

ولنگاری فرهنگی عامل زوال اخلاق و فرهنگ

ولنگاری فرهنگی عامل زوال اخلاق و فرهنگ

به گزارش سراج24، سیدرضا صالحی امیری، وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز با حضور در پاویون مرقد امام خمینی (ره) با حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی دیدار کرد.

در این مراسم سیدعباس صالحی معاون فرهنگی، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، علی مرادخانی معاون هنری، حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد و جمعی دیگری از مدیران و معاونان این وزارت‌خانه حضور داشتند.

صالحی امیری در این دیدار گفت: خدا را شکر می‌کنم که گرچه امام در میان ما نیست اما شخصیت بزرگواری است که هرگاه به دیدار او می‌آیم روح خمینی(ره) را در آن می‌بینم و تبار خمینی در جامعه جریان دارد و البته خدا را شاکرم که مقام معظم رهبری رهرو راه خمینی(ره) است و مفتخریم زیر پرچم ایشان خدمت کنیم.

وی افزود: مدت زیادی در صحیفه امام (ره) به دنبال اندیشه فرهنگی ایشان بودم که نهایتا به این نتیجه رسیدم که امام ساختن انسان را مهمترین گام ساخت یک فرهنگ می‌داند. چنانچه فرموده‌اند اگر انسان ساخته شود فرهنگ ساخته خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز اگر دقت کنید متوجه می‌شویم مشکل روز جامعه اسلامی اخلاق است.

صالحی امیری با اشاره به حضور یافتن مسئولان و مدیران فرهنگی وزارت ارشاد در مرقد امام (ره)‌ تصریح کرد: این مجموعه تصمیم گرفته با امام خود تجدید عهد کند که مسیر رو به رشد فرهنگی را تداوم بخشد.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی با اشاره به حضور مسئولان وزارت ارشاد در مرقد امام (ره)‌ برای تجدید میثاق با آرمانهای آن حضرت که مصادف با روز اول کاری وزیر جدید می‌باشد را فرصتی مغتنم شمرد و گفت: صالحی امیری را از سالهای دورتر می‌شناسم بی‌شک ارتباط او با فرهنگ، تحصیلات و اعتقادات او به اعتلای جمهوری اسلامی ایران که همراه ایمان به راه و اعتقاد امام و تجربیاتشان سرمایه گرانبهایی است که می‌تواند کمک بزرگی به پیشرفت وضعیت فرهنگی کشور کند.

حسن خمینی همچنین ضمن قدردانی از علی جنتی وزیر سابق ارشاد به چند نکته در مورد فرهنگ عمومی کشور اشاره کرد و گفت: اهل فرهنگ باید برای فرهنگ نوعی اصالت قائل باشد. اگر فرهنگ ابزاری برای اقتصاد یا مسائل دیگر باشد جدا از اینکه این امر پسندیده است یا نه چنانچه اهالی فرهنگ را به این سمت و سو بکشاند غلط است.

وی افزود: اینکه برای منافع سیاسی فرهنگی را ترویج کنیم یا برای کسب شهرت از فرهنگی حمایت کنیم یا در طرف مقابل به فرهنگی برای اینکه به نفع اقتصادی و اجتماعی ضرر نزند بتازیم کار اشتباهی است. به فرهنگ نگاه ابزاری نداشته باشیم.

حسن خمینی تاکید کرد: اینگونه نباشد که چون می‌خواهیم کسی را بالا ببریم و یا بالعکس او را پایین بکشیم از فرهنگ استفاده ابزاری کنیم. اما متاسفانه باید بپذیریم که بسیاری توجهشان به فرهنگ از این جنس است و علت این موضوع دینی بودن جامعه ماست و این علتی است که پرداختن به فرهنگ در کشور ما حساسیت ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اهالی فرهنگ نباید این نگاه ابزاری را در فرهنگ ترویج دهند، گفت: فرهنگ فرزند محکم جامعه است و هر جا مسائل پیچیده می‌شود بار را بر دوش فرهنگ می‌گذارند. بنابراین اهالی فرهنگ باید بیش از این به این فرزند توجه کنند.

نوه امام خمینی(ره) در مورد اخلاق و ارزشهای فرهنگی تصریح کرد: هرچند ارزشهای فرهنگی ثابت هستند اخلاق در فرهنگ یک مفهوم نسبی است. چنانکه در حال حاضر نمی‌توانیم وضعیت اخلاق در جامعه امروز را مشخصا بیان کنیم چون ممکن است در بعضی موارد زیر خط قرمز و رکود باشیم و در مواردی نیز به درک مطلوب رسیده باشیم.

وی افزود: فرهنگ امام خط میانه است میان دو مفهوم افراط و تفریط به نام تحجر و ولنگاری فرهنگی. ولنگاری فرهنگی که تکلیفش مشخص است و باعث از بین رفتن اخلاق و فرهنگ در کشور می‌شود اما از طرفی متحجرین نیز هیچ نقشی در تحولات انقلابی نداشته‌اند.

وی گفت: متحجرین مثال بوروژواهایی هستند که در تعیین سرنوشت مردم نقشی ندارند. امام (ره) برای روشن‌سازی مفهوم کلام خود تاکید کردند که به این معنی نیست که به خاطر عدم تحجر سر بر بالین ولنگاری بگذاریم.

حسن خمینی افزود: تعادل را باید بر اساس شرع رعایت کنیم و معنای شرع فتاوی امام (ره) است. اینکه آیتمها و گذاره‌های درونی این مسئله چیست مورد بحث امروز من نیست اما چند نکته مهم وجود دارد که اولا مثل هر کاری دیگری اگر مرد آن نیستیم واردش نشویم. ثانیا ارزش انسان آنجاست که بر عقیده‌اش استوار باشد. پس نتیجتا فرهنگ را بازیچه نکنید و اعتدال فرهنگی را رعایت کنید.

حسن خمینی همچنین درباره ارتباط فرهنگ با یکدیگر گفت: از فرهنگ تعامل با دیگر فرهنگها داریم اما نباید این امر موجب اضمحلال فرهنگ شود و نباید به گونه‌ای شود که بعد از دوره‌ای فرهنگ ایرانی اسلامی از بین برود اما فرهنگ ما در تعامل بازیگران است مثلا یک زمانی هزینه بود و زمانی رسید که دوش وارد مسائل استحمام ایرانیان شد. اتفاقا آن زمان هم با دوش به شدت مخالفت شد یا در موارد دیگری که نوظهور هستند مثل سینما.

وی افزود: این تعامل به این معنی نیست که یک جزیره زیر آب رفته باشیم اما نباید یک جزیره جدا و منفک از جهان نیز باشیم.

حسن خمینی با اشاره به توانمندیهای بزرگ فرهنگی کشور گفت: بهتر است نقاط ضعفمان را شناخته و در تعامل با جهان علاوه بر صادر کردن توانمندیهای فرهنگیمان آنها را بهبود ببخشیم. انقلاب ما،‌ انقلابی فرهنگی است چنانچه امروز در شعر و سینما پیشرفتی قابل توجه نسبت به ادوار گذشته داشته‌ایم.

وی افزود: امیدوارم این دوره،‌ دوره تلاش بیشتر و رشد و تعالی فرهنگ باشد.

اخبار مرتبط

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی کیست؟/با محمدمهدی اسماعیلی بیشتر آشنا شوید

برگزاری مراسم رونمایی از نرم‌افزار «فهم آسان قرآن کریم» +عکس

توزیع هزاران عنوان کتاب در مناطق روستایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha