تاش های قوی در عرش بر زمین افتاد

 تاش های قوی در عرش بر زمین افتاد

به گزارش سراج24 ،عصر روز سه شنبه 11 آبان ماه و همزمان با نخستین روز ماه صفر از اثر جدید حسن روح الامین در موزه هنرهای معاصر ایران رونمایی شد. «عرش بر زمین افتاد» موضوعی عاشورایی دارد و بیانگر آخرین ساعات زندگی سیدالشهدا در صحرای کربلاست. این اثر که نامش  بر گرفته از مثنوی مشهور «مُقبل کاشانی» است، در ابعاد سه در چهار متر و با تکنیک رنگ روغن روی بوم خلق شده است. «عرش بر زمین افتاد» در مدت 7 ماه به اتمام رسیده است، افراد و شخصیت های بسیاری تصویر شده اند که هر کدام نماینده یک قشر از انسان‌های جامعه هستند . در این مراسم که با حضور مدیرکل هنرهای تجسمی، جمعی از هنرمندان و علاقه مندان برگزار شد، مجید ملانوروزی (مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران) با تمجید از این هنرمند جوان آینده او را با  «تکنیک و تاش های قوی» درخشان ارزیابی کرد. حسین رجبی (کارشناس تاریخ اسلام) دیگر سخنران این مراسم نیز با مقایسه آثار روح الامین با  آثار بزرگانی که در عرصه فقه، کلام و ...  تالیفاتی دارند، بر روی اثر گذاری بالای آثار روح الامین بر روی حوزه هنرتاکید کرد. آریا عظیمی نژاد (آهنگساز)، حمید بهرامی (کارتونیست و انیماتور) ، سید مسعود شجاعی طباطبایی (کاریکاتوریست) و مادر شهید امیر سیاوشی (شهید مدافع حرم)  از دیگر کسانی بودند که در این مراسم به ایراد سخن پرداختند همچنین امیر حسین مدرس شعر مقبل کاشانی را به صورت آواز خواند:

روایت است که چون تنگ شد بر او میدان
فتاده از حرکت، ذوالجناح وز جولان

هوا ز بادِ مخالف چو قیرگون گردید
عزیز فاطمه از اسب سرنگون گردید

نه ذوالجناح دگر تابِ استقامت داشت
نه سیدالشهداء بر جدال طاقت داشت

کشید پــا ز رکـاب آن خلاصه ی ایجاد
به رنگ پرتو خورشید، بر زمین افتاد

بلندمرتبه شاهی ز صدر ِ زین افتاد
اگر غلط نکنم عرش بر زمین افتاد

همزمان و در کنار رونمایی از اثر «عرش بر زمین افتاد»، تعداد 9 اثر نقاشی عاشورایی از این هنرمند با عنوان های «قاهرالعدو»، «آخرین سرباز لشگر»، «علی اکبر علیه السلام»، «ویرانه شام»، «اول مظلوم»، «شیرین تر از عسل»، «علقمه»، «آتش پرستارم شده» و «آیا تو برادر منی» در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت .

 روح الامین سال 1364 در تهران متولد شد.اولین نقاشی هایش روی کاغذهای پرینتی کارخانۀ روغن نباتی و با ماژیک هایی که مادرش می خرید، شکل گرفت. او در سال 1390 از دانشکدۀ هنر دانشگاه شاهد فارغ التحصیل شد و تا کنون حدود 20 اثر با موضوع «عاشورا» خلق کرده است. از دیگر آثار او میتوان به «مقتل»، «جوانان بنی ‌هاشم» ، «سقا» و «خرابه شام» اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نقاشی چهره‌ شهدای مقاومت بر دیواره حریم حرم حضرت زینب(س) نقش بست +ویدئو

مسابقه نقاشی روز جهانی قدس در کرمانشاه برگزار می‌شود

نقاشی چهره شهید عبدالرسول زرین معروف به گردان تک نفر

0 نظر

ارسال نظر

capcha